RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI

RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI (http://www.rastgelsin.org/forum.php)
-   Yem Tipleri, Kullanma Şekilleri ve Yemleme (http://www.rastgelsin.org/forumdisplay.php?f=90)
-   -   Hamur Olta Yemi (http://www.rastgelsin.org/showthread.php?t=4186)

ferhatözkara 23-12-2007 11:26

Hamur Olta Yemi

Selamlar,
Arkadaslar herkese iyi gunler,hepinize iyi avlar.
Adim Ferhat Ozkara,Su urunleri yuksek muhendisiyim. Uzun ugraslarım sonucunda gecen hafta hamur seklinde suyun icindede uzun sure dayanabilen olta yemi yaptım hatta test etmeleri icin hem izmirde hemde fethiyedeki arkadaslara bu yemden yolladım sonuclar geldiginde sizede bilgi verecegim. Gunesli bir Izmir gununden herkese iyi gunler.

Ferhat Ozkara
GSM:05354849067
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

Taygun KOCABIYIK 23-12-2007 11:36

Aramıza hoşgeldiniz
Sonuçları merakla bekliyoruz hamurun içindeki maddeler nedir? koku yayıcı vs. bir şeyler var mı?

ferhatözkara 24-12-2007 12:15

Hamur olta yemi hakkında

Herkese tekrar iyi günler,

Öncelikle bana msj atan arkadaşlara sonsuz teşekkürler inşallah diğer arkadaşlarlada en yakın zamanda irtibata geçeriz.
Arkadaşlar yaptığım hamur yem tamamen balıkları cezbedecek koku, renk ve tat'da bildiğiniz gibi balıkları daha doğrusu sucul canlıları özellikle karnivor dediğimiz etçil su canlılarını cezbeden en önemli şey kokudur hepinizin bildiği gibi bir köpekbalığı kan kokusunu kilometrelerce uzaktan alabilir bu durum elbette az veya çok diğer canlılardada mevcuttur bende bu yüzden bu yemde balık yağı, balık unu, özel hazırlanmış sardalye sosu(içeriği bende saklıdır), çeşitli tahıl unları ve bazı kimyasallar kullandım.
Kokudan sonra canlıları etkileyen en önemli ikinci faktör ise renk ve parlaklıktır. Bunuda biraz önce bahsettiğim özel sardalye sosum ve kimyasallarla açık kahverengi ve kırmızımsı iki renk sağladım açık söylemek gerekirsede piyasada satılan sim olarak adlandırılan malzemelerlede parlaklık sağladım bu simlerin görevi su altında ışık bu yeme vurduğu zaman parlaklık sağlamak ve balığı bu yeme doğru sevk etmek.
Tadına gelince hiç merak etmeyin tadı gerçi güzel ama bu yeme yaklaşan balıklar bu yemin tadına varamadan yakalanacaklardır.
Sonuçlar geldikçe daha ayrıntılı bilgileri yollayacağım, bu arada arkadaşlar ilgilenen olurmu bilemem ama yavru akvaryum balığı yemide yapmış bulunmaktayım denemelere Ayrancılarda bulunan Ömer Beyin üretimhanesinde yakında başlayacağım.
Herkese kolay gelsin, yardımım dokunacak bir konu olursa lütfen irtibata geçmekten çekinmeyin.

Ferhat Özkara
GSM:05354849067
Tel:02323642939

Rauf 24-12-2007 12:37

ferhat bey öncelikle hoş geldiniz calışmanızı ilgiyle okudum merakla sonucların gelmesini beklicem selamlar.

paşalı 24-12-2007 20:13

Ferhat bey öncelikle aramıza hoş geldin.Büyük bir merak ile paylaşımlarını ve imalatın olan yem sonuçlarını beklemekteyim.

Anıl ÜNALAN 24-12-2007 20:41

Bende büyük bir merakla sonucu bekliyorum..
Saygılarımla..

kaptan_ı derya 14-01-2008 14:16

ferhat abi tebrik eder basarılarının devamını dilerim

ferhatözkara 28-01-2008 13:39

Dikkat!!Hamur olta yemi sonuçları!!!

Herkese Selamlar,
Arkadaşlar konuyu tekrar anlatmama gerek yok sanırım çoğunuz haberdarsınız. Aylardır uğraştığım kendi evimde ve ofisimde yaptığım denemeler sonrasında ilk defa dün, yaptığım hamur yem ile Çeşme Gerence Körfezine balık avına gittik. Saat 11 den akşam 17 ye kadar arkadaşlar tam olarak 70 civarında Çipura, 1 adet Kefal, 5 adet iri Karagöz avladık evet yanlış okumuyosunuz toplam olarak 75 civarı iri balık avladık. Bu arada yakaladığımız 10 civarı isparoz, mırmır gibi balıklarıda kıyıda gördüğümüz küçük bir ahtapota akşam yemeği olarak verdik 70 küsur balığı avlayınca burnumuz kalktı heralde.
Arkadaşlar biraz öncede bahsettiğim gibi, abimin iş ortağı Erdal bey, meslektaşları Petromak şirketinin sahibi Ayhan Bey, ayrıca Eşrefpaşadaki Duygu Kuyumculuğun sahiplerinden Halil Bey ile Çeşmenin Gerence körfezine gittik. Botumuzu şişirip gerekli hazırlıktan sonra denize açıldık. Avlanmaya başladığımız yerde 3 kişilik bir bot daha vardı, daha sonra 4 kişilik bir bot daha bize katıldı. Biz 4 kişiydik ve sadece ben hamur yemi kullanıyor idim diğer arkadaşlar sülünez kullanıyor idi(ilkbaşlarda benim yeme biraz mesafeliydiler)yaklaşık 1 saat birşey vurmadı yalnız ben habire oltaları atıyom 2 dakika geçmeden tertemiz olarak geri çekiyodum küçük balıklar hamur yemi tabir caizse tırtıklıyorlardı fakat sonunda birisini yakalamayı başardım arkadaşlarda suni çiftlik yemi kullanmaya başladı yavaş yavaşta balıklar diğer oltalara vurmaya başladı daha sonra ben dahil(ki benim gibi bir acemi dahi bir düzine çipura ve kefal yakaladı) diğer arkadaşlarla çipuraları toplamaya başladık inanın arkadaşlar 4 kişide aynı anda balık yakalarmı biz yakaladık hatta Ayhan Bey 2 kere 2 şer çipura birden yakaladı. Yanımızdaki botlarda nemi yaptı sadece bizi izlediler biliyorum biraz alaycı oldu ama gerçekten arkadaşlar sonradan gelen 4 kişilik bot sadece 1 çipura yakaladı, diğer bottaki 3 kişi ise ki bu arkadaşlar bizim bottaki arkadaşları tanıyan deneyimli kişilerdi onlar dahi ortalama 10-15 balıkta kaldılar, hatta bizim bottakiler onların haline için için güldüler eh nede olsa ortada tatlı bir rekabet vardı.
Sonuç olarak arkadaşlar inanın dün bir Çipura ziyafeti yaptık, beraber gittiğim arkadaşlar özellikle Halil Bey(ki o ben sormadan yem hakkındaki görüşlerini söyledi)dönüşte, hamur yemin yaydığı koku ve tadın balıkları zamanla çektiğini önce küçük sonra büyük balıkların bizim olduğumuz bölgeye akın ettiğini ve balıkların yakalandığını söyledi buda diğer botlar sinek avlarken bizim nasıl bukadar çok balığı avladığımızı açıklıyor olsa gerek.
Arkadaşlar benim şahsi kanaatime gelince Halil Beyinde dediği gibi bu yem orada bulunduğumuz 1 saat içinde yaydığı koku ve tad ile bütün balıkları bizim oraya çekti, o saatten sonra heralde oltanın ucuna taş bile bağlasanız o balıkları yakalardınız çünkü balıklar odak bazlı koku alamazlar yani bizim bir çiçeği kokladığımız gibi bir şeyi koklayamazlar, bölgesel olarak kokuyu algılarlar dolayısıyla o bölgedeki nesnelerin istedikleri yiyecekler olduğunu sanırlar yani demek istediğim bu hamur yemi diğer canlı veya suni yemlerlede kullanabilirsiniz, yada tek başına kullanabilirsiniz yalnız takarken biraz dikkatli olmak gerekiyor oltaya sıkı sıkıya tutturmamız gerekiyor bunu hem küçük balıkların kolayca almaması için hemde oltadan çıkmaması için yapmalıyız. Sonrası mı? sadece bekleyin ve balıkları çekin.
Arkadaşlar zamanınızı aldım kusura bakmayın ama bu sonuçlar inanın benim içinde önemliydi çünkü ben yaptığım bu yemle parada kazanmayı düşündüğüm için önemliydi hatta şuan bu sonuçları bekleyen yem satan arkadaşlar var, benden haber bekliyorlar.
Herkese iyi avlar, inşallah hepiniz dün bizim yaşadığımız gibi bir av yaşarsınız. Yem ile ilgilenen arkadaşlar benimle temasa geçebilirler.
(Buarada yem ile ilgilenen ve cevap yazan bütün arkadaşlara sonsuz teşekkürler)
Saygılarımla.

Ferhat Özkara
Su Ürünleri Yük. Müh.
Tel:0232 3642939-iş
0232 3626018-ev
GSM:0535 4849067

ibrahimz35 28-01-2008 23:08

Ferhat bey öncelikle bu güzel bilgileri bizimle paylastıgın icin teşekkürler gerce soylemeden gecemiyecem kafamda bazı soru isaretleri olmadı degil boylebir deneye cıkıyorsun ve 75 civarında büyük parca balık yakalıyorsun ne bir resim ne bir görüntü birdaki deneyindeki resimleri bizimle paylasırsan seviniriz saygılarla

polmurat 10-02-2008 12:52

ferhat bey öncelikle tebrikler ama benimde tereddütlerim yok değil.İbrahim kardeşimle aynı fikirdeyim.başarılar dilerim.

Saat 20:52.