RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI

RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI (http://www.rastgelsin.org/forum.php)
-   Resmi Avcılık Duyuruları (http://www.rastgelsin.org/forumdisplay.php?f=15)
-   -   37/2 numaralı yeni Sirkuler (http://www.rastgelsin.org/showthread.php?t=1603)

levrek 24-08-2006 07:25

37/2 numaralı yeni Sirkuler

Selam arkadaşlar,
Resmi gazetede 37/2 numaralı Denizlerde ve iç sularda amatör amaçlı su ürünleri avcılığını düzenleyen sirkuler yayınlandı.

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

21 sayfadan oluştuğu için link vermek zorunda kaldık,sevgilerimle

Taygun KOCABIYIK 24-08-2006 08:15

erol abi süpersin :)
sabitliyorum herkesin görmesi için

katiti 25-08-2006 22:54

Erol Abi ellerine sağlık. ben de bekliyordum merakla. gerçi düzeltilebileceğini düşündüğüm bazı noktalar aynen kalmış ama neyse.

sirkülerin bence en önemli noktalarından biri amatör balıkçılık belgesinin alınmasının zorunlu olmadığının açıkça yazılmış olması. ayrıca av sınırlamalarında lagos konusunda beyaz lagos sınırlanmış iken züber, çamur lagosu, grida, çakal ya da şeytan olarak tanınan balık konusunda bir yasaktan söz edilmemiş ve konu biraz muallakta kalmış... gerçi tecrübeli kişiler bu balıkla uğraşmanın pek akıl karı olmadığını da söylüyor...

ayrıca dikkatimi çeken bir diğer nokta da eşkina avının yasak olarak tanımlanmamış olması...

levrek 29-08-2006 08:29

Superonline de çıkan haber sirkuleri biraz özetlemiş:

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
25-08-2006 10:16

Amatör balıkçıya yeni standart
Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, amatör balıkçıların uyması gereken kuralları belirledi. Amatör balıkçılar akarsu, göl gibi içsularda en fazla dört olta takımıyla avlanabilecek, olta başına iğne sayısı altıyı geçmeyecek. Germe, uzatma, serpme, çevirme, tırıvırı gibi ağlar; bayıltıcı, uyuşturucu, öldürücü kimyasallar; patlayıcı, karpit, kireç, elektroşok, tüpgaz ve hava tazyiki gibi yöntemler kullanılmayacak. Denizlerde ise sualtı tüfeğiyle orfoz ve lagos avlanamayacak.

turna 29-08-2006 22:13

Mert amator avcılık belgesi zorunlu değil gibi görünüyor ama cezalar bölümünde de 4950 sayılı kanun uygulaması var o zaman belge alma becburiyeti var.

katiti 30-08-2006 09:32

1380 Sayılı Su Ürünleri Kanunu Madde 3'ten alıntı:

"(Değişik: 15/5/1986 - 3288/2 md.) Ticari amaç dışı veya spor maksadıyla yasak olmayan bölgelerde ufak vasıtalarla su ürünleri istihsal edecek Türkler ve yabancılar ruhsat tezkeresi almak zorunda değildir. Bunların avlanma usul ve esasları ile ilgili hususlar yönetmelikle düzenlenir."

4950 Sayılı Kanun, 1380 sayılı kanunda değişiklik yapılması için çıkarılmış bir kanundur. Fakat bu kanunda yukarıda vermiş olduğum paragrafın değiştirilmesine dair hiçbir madde bulunmamaktadır.

Ayrıca bu kanunlara dayalı olarak çıkarılmış 37/2 sayılı sirkülerde de açık bir şekilde amatör balıkçılık için tezkere almanın zorunlu olmadığı belirtilmektedir.

Buna göre hiçbir yetkili merci size amatör balıkçılık belgeniz yok diye ceza kesemez, malzemenize el koyamaz. Bu durum vuklu bulsa dahi idari mahkemelere başvurmanız durumunda lehinize karar çıkması kat'idir.

Saygılarımla...

levrek 01-09-2006 12:36

Mert in yazdıkları aynen doğrudur,lakin güç bela zaman bulmuş,onu da balığa çıkarak değerlendirelim deyip gitmiş ardından da tam her şeyi hazırlamış iken gelen görevliler sizden amatör balıkçılık belgesi isterlerse ne olacak ?
Gelen kişi bunu soruyor ise, muhakkak sirkulelerden bir haberdar olduğu için soruyordur ( çünkü ona da bilmem kaç yıl önce belgesiz avlanmak yasak diye talimat verilmişti).Siz istediğiniz kadar anlatın,ikna etmeye çalışın ama nafile ile durum sonuçlanınca tüm zevkiniz bozulacak,moraller sıfıra inecek.
İşte bu yüzden cüzi bir miktara iki seneliğine verilen amatör balıkçılık belgesini her zaman almakta fayda var derim,isteyene de aha da burada deyip balık avlanmanıza devam edersiniz,sevgilerimle.

aganta borina borinata 02-09-2006 11:41

Alıntı:

levrek tafarından gönderildi
Mert in yazdıkları aynen doğrudur,lakin güç bela zaman bulmuş,onu da balığa çıkarak değerlendirelim deyip gitmiş ardından da tam her şeyi hazırlamış iken gelen görevliler sizden amatör balıkçılık belgesi isterlerse ne olacak ?
Gelen kişi bunu soruyor ise, muhakkak sirkulelerden bir haberdar olduğu için soruyordur ( çünkü ona da bilmem kaç yıl önce belgesiz avlanmak yasak diye talimat verilmişti).Siz istediğiniz kadar anlatın,ikna etmeye çalışın ama nafile ile durum sonuçlanınca tüm zevkiniz bozulacak,moraller sıfıra inecek.
İşte bu yüzden cüzi bir miktara iki seneliğine verilen amatör balıkçılık belgesini her zaman almakta fayda var derim,isteyene de aha da burada deyip balık avlanmanıza devam edersiniz,sevgilerimle.

katılıyorum...

rastgelsin...

BALCI1 08-04-2007 22:25

kooperatifler

Sayın arkadaşlar ben balcı kaptan yurtdışında olduğum için uzunca bir süre size katılamadım.Aktivasyonuda yapamadık en azından teknemin ismi ile yeni kayıt açtı. Kusura bakmayın yer kapladım.Yazılanları gördüm okudum.Ben bir şey söylemek istiyorum.Zengin olmak istiyen varmı.O zaman su ürünleri kooperatifi kursun.Neden diye sorun.Hadi sorun.Açıklaması neden diye soranlara.

günay07 29-08-2007 18:49

abicim çok çok saol bu bilgiler için..

Saat 22:02.