RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI

RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI (http://www.rastgelsin.org/forum.php)
-   AT-ÇEK (http://www.rastgelsin.org/forumdisplay.php?f=63)
-   -   İlk denemem-el yapımı sahte (http://www.rastgelsin.org/showthread.php?t=4874)

Lethe 28-05-2008 19:15

İlk denemem-el yapımı sahte

Merhabalar,
Daha önce tahta parçasının oyulmasıyla yapılabilen sahte yemler ile ilgili açılan konu ilham kaynağım olmuştu. Hemen işe girişmiştim fakat yarım bırakmıştım ve uzuun süre de öyle kaldı. Sonra tekrar elime aldım ve iki günde bitirdim.

Yapım aşamaları:
1. Japon pazarı vb. türevi bir dükkandan aldığım ucuz oklavayı keserek ve falçata ile yontarak ana şeklini verdim.
2. Kalın ve ince zımpara ile güzelcene yontarak son şeklini verdim.
3. 2,5 mm. matkap ucu ile kafadan kuyruğa kadar boyuna bir delik açtım.
4. ikinci iğneyi bağlayabilmek için karından ilk kanala dik olarak ikinci deliği deldim.
5. 0,5 mm. lik küçük sac parçayı iş yerinde taşlama aletini kullanarak gaga (damak) şeklini verdim.
6. Gaganın geleceği yere falçata ile kanal açtım.
7. Açtığım kanallardan çelik tel geçirip halka şeklinde bağladım ve uçlarına küçük metal halkaları taktım.
8. Halkaların çıktığı deliklere epoksi sürerek iyce yapışmasını ve sağlamlaşmasını sağladım.
Sonuç:

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....] [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

(bundan sonraki aşamaları fotoğrafları çektikten sonra yaptım)

9. Bundan sonra gövdenin iki yanına nispeten büyük delikler açarak içine kıstırma diye tabir ettiğimiz minik kurşunlardan koyup üzerini silikonla sıvadım.
10.Bir kaba su koyarak denge durumuna baktım, gayet iyiydi.
11. Sıra boya faslına geldi. Sprey boya ile beyaz-gri-siyah (karından sırta doğru) boya atıp üzerini de suya dirençli vernikler kapladıktan sonra kullanıma hazır olacak.
not: gaga kısmını bilerek büyük yaptım.Derine dalmasını istiyorum.

walras 28-05-2008 20:44

hayırlı olsun:) iyi avlar... avlamak istediğin hedef balık nedir? kıyıdan at-çek mi yapacaksın?eğer öyle ise ağırlık nedir?

Anıl ÜNALAN 28-05-2008 22:02

Sanırım sırtı niyetine kuLLanıcak. Levrek için etkiLİ oLabiLiceğini düşünüyorum ufak ve iyi batan LureLer yöremizde Levreğin çok dikkatini çektiğinin istihbaratını aLdım .Umarım iyi avLar yapıcaktır.

Lethe 29-05-2008 06:43

Alıntı:

walras tafarından gönderildi (Mesaj 52356)
hayırlı olsun:) iyi avlar... avlamak istediğin hedef balık nedir? kıyıdan at-çek mi yapacaksın?eğer öyle ise ağırlık nedir?

ilk denemem olduğundan biraz acemi işi oldu doğal olarak. Fırsat bulunca balsa ağacından yeni bir tane yapıcam.İşlemesi de gerçekten kolay,ağacın fiyatı da gayet uygun.Hedef tabi ki levrek ilk etapta.Genelde kıyıdan at-çek yapıyorum. Derinliği 2m. yi geçen yerlerde floating ya da popper tipi yemlerin, derine dalan tiplere göre daha az iş yaptığını gözlemledim.Yemin ağırlığını ölçmedim.Ama takriben 10 gr. civarında çıkacaktır. Boyama faslı bittikten sonra yeni foto koyarım.

kturkol 29-05-2008 21:31

ulaş umarım iş görür belkide seri üretime başlarsın.

kortes80 15-03-2010 08:41

ya biriside levrek oltalarının sahte yem ve rapala vs ile tam şekillerini koysa da görsek şamandıra nerede kurşun nerede olacak at çek için. nasıl bir kurşun olacak . vs tam ayrınılı çizm olursa paylaşırsanız...

mehmetulas 15-03-2010 10:55

ulaş güzel bir hobi ile uğraşıyorsun
gayette başarılı olmuşsun

es3838 19-03-2010 11:19

güzel gerçekten insanın kendinin yapması

pendikli balıkçı 02-10-2011 17:56

Helal olsun abi çok yeteneklisiniz.

ustam18 03-10-2011 07:40

Ulaş Kardeş eline emeğine sağlık .bu kendi yapın sahte ile inşallah umduğun balığı yakalarsın.boyadan sonraki halini ve avcılını resimlersen sevinirim.
Rastgele.

Saat 17:14.