Konu: Levrek Avı
Yalnız Mesajı Göster
Eski 22-10-2005, 20:03   #2
aserkansatı
Guest

Taygunun yazdığı gibi levrek ve pek çok deniz balığı denize karışan dere ağızlarını çok severler.Çünkü buraları dere akıntısının getirdiği yemlerle doludur.Balıklar bu bölgede dolaşarak yemlenirler.Sizinle Atilla ALPBAZın OLTA BALIKÇILIĞI kitabındaki yapay akıntıda levrek yakalama yöntemini paylaşmak istedim.Çok ilginç bir yöntem...Kumsal ve tatlı bir meyille derinleşen bölge seçilerek sandalın burnu karaya doğru kuma saplanıyor.İki yanından iyice gömülerek sabitleniyor.Yani motorun olduğu kıç kısmı denizde burnu kıyıda kuma gömülü olacak.Sonra motorda sabitlenecek ki çalışırken sağa sola dönüp yapay akıntımızın yönünü bozmasın.Ardından motor çalıştırılıyor oluşan akıntının içine doğru sardalyayla maz muz yapılıyor ve akıntıda yüzecek şekilde hazırlanmış oltamız da sardalya ile yemlenip suya bırakılıyor...Hadi rastgele...Burada önemli olan motora sandalı ileri götürme hareketinin verilmesi ve suda oluşan yolun 10-12 kulaç kadar uzadığının görülmesidir.Bölgemiz kumsal ve tatlı bir meyil ile derinleşmeli,akıntılı rüzgarlı olmamalıdır...Ben bunu bir kez denedim,orta boy 35-40 cm arası beş levrek yakalandı.Ama uğraştırıcı olduğu için her zaman olmuyor...Yine de sizinle paylaşmak istedim.Böyle bir yöntem de var yani...

Bu mesaj en son " 24-05-2007 " tarihinde saat 15:17 itibariyle aserkansatı tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla