Yalnız Mesajı Göster
Eski 23-10-2005, 01:47   #16
muhabbetci
Kaptan

Varsayılan güzel bir anı 1

Sizlerin yazdığı anıları okudum çok ilginçler. Birde bunu okuyun.(Başlığa 1 yazdım nedeni fırsat buldukça anıları yazacağım. çok anı var çokkk);
Bir arkadaşın dayısıyla ortak İzmir güzelbahçede demirli, ahşap teknesi var.Bir pazar günü sabaha karşı ben, Manisadan veİzmirden tayfaları toplayarak limana ulaştık.Tekneyi arıyoruz tekne yok.Arkadaş dayıyı arıyor, dayı iki gündür sudaymış. Herneyse küfürler eşliğinde tekne arıyoruz bir tane kiralık tekne yok.Geri dönerken Kilizman önlerinde yemleri harcamaya durduk.Ama şansımıza o gün lidaki,çipra katliamı yapıp yemleri bitirdik.İki hafta sonra yine kaşıntımız tuttu.Yine Güzelbahçe tekneye baktık allahtan duruyor sevinçle eşyaları tekneye yerleştiriyoruz.Marşa bas yok,dene yok akü bitiyor arabadan aküyü sök tekrar-tekrar dene yok.(teknede benzinli 4 silindirli bmc motoru var)Biz yine küfürler eşliğinde kiralık tekne aradık.Bir dede bizi aldı allahtan.Açıldık oltaları atıp bekledik balık yok, mevki değiştir oltaları at bekle yok,bu işi abartmasız 8-10 kez denedik yok.İsparoz çekeni öpüp tebrik eder vaziyetteyiz.Daha sonra dedemiz karşı kıyıya doğru açılalım diyerek Tuzla açıklarına çekti.Bu arada sahil güvenlik kıçımıza yapıştı ama müdahale yapmadı.Biz geçiş güzergahı dışına demir attık.Balıkları yemlemeye başladık yarım saat geçti geçmedi marsık kardeşim (daha sonra kimliğini ifşa ederim), abi sol çaprazdan tam üzerimize büyük gemi geliyor dedi bulaşma burası sığ rotayı değiştirir dedim dede' de onayladı.Herkez evet'ledi.Bir süre sonra abi gemi hala geliyo,dede ne iş,bişey yok durum normal, gemi döner.Herkez oltalarla uğraşıyor.AZ Bİ ZAMAN SONRA
--- biz; dede gemi dönmüyor,
---dede;dönüyo gibi,
---biz; bu mesafeden dönemez artık bize bodoslama girecek,
---dede; heyacan-korku-panikle oltaları bırakın halatı boşaltın
---ben belimden rahatsız olduğum için zar zor yerimden kalkıp halatı boşalttım. Allahtan akıntı ters yönde, halatı az çekip tekne hızla 20-30 metre yol aldı,
yük gemisi hızla, bizi dalgasıyla iterek geçti gitti. Bu olay 3-4 dakika sürdü ama bildiğimiz duaları okuduk bilmediğimiz dualarıda öğrendik okuduk.
Rotası dışında seyreden gemiye,kaptanından çımacıya,patronundan çarkcısına kadar gidenleri siz düşünün artık.
Şimdi düşünüyorumda iyiki dedenin pancar motorlu tekneye binmişiz yoksa benzinliye binipte orda arıza yapsaydı.Ne olurdu? (SİZ YORUMLARINIZI YAZARMISINIZ)Bekliyorum.
muhabbetci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla