Yalnız Mesajı Göster
Eski 12-08-2006, 20:53   #84
Uzm.Dr.Rastgele
Guest

Varsayılan Çupra avcılığı.....

Arkadaşlar ben bu siteye henüz yeni üye oldum.Siteyi incelerken bu başlığı görünce bende acizane tecrübelerimi sizlerle paylaşayım dedim:
1-Fırdöndü+beden ve 3'lü köstekden(kol) oluşan bir takım kullanıyorum.Tabi bu takımda 50-60 gr.lık kurşun dipde yer alıyor.Bu tür takımı gece/gündüz-tekneden yada kıyıdan rahatça kullanabiliriz.(Ama bu takımda elimiz hassas olmalı)
2-Fırdöndüden sonra yaklaşık 2 karış aşağıda tek iğne kullanılan ayrıca bir takım da kullanılabilir.Burada kurşun fırdöndüden önce gelir ve zeytin kurşun yada ortadan delikli kurşun diye adlandırılan kurşun kullanılır.Yalnız fırdöndüyü bağlamadan önce araya stoper görevi görmesi için 0,5 cm uzunluğunda bir kablo parçacığı kullanırım.Yoksa ,kurşun gide gele takıma ziyan verir.
3-Durgun havada kıyıdan derin suda yani liman içleri gibi yerlerde zoka da iyi netice verir.Ayrıca yine aynı mekanlarda leblebi kurşun+araya stoper ve fırdöndüden yaklaşık iki karış sonra bağlanmış tek iğne de güzel iş yapar.

Ayrıca, şunu belirtmekte yarar var ki; zoka veya tek iğne kullanacaksak mutlaka karbon sayısı yüksek kaliteli Siglon/dıscovery gibi kaliteli ama 0,22-0,25 misina kullanmakta yarar var derim.

Benim tercihim hangi yem olursa olsun kullanacağım iğne seçimim 496-1/0 yanadır.Bu iğne hem canlı yemi öldürmüyor hemde kaliteli bir iğnedir.(Bana göre büyük balığın yemide iğnesi de büyük olmalı !)

Ve tabi ki, bırakma yapacaksak en baba yem yengeç ve madyadır.Eğer oltayı elimizde tutacaksak mamundan vazgeçmeyin derim.Boru kurdu da güzel ama çok küçük balık topluyor.hele kıyıdan sülünezi asla tavsiye etmem.Sülünez tekne için ideal olabilir ama kıyı için biraz acemi yemi gelmişdir hep bana.Nedeni de takımın başına isparoz toplamasıdır.

4-Son olarak da,balık çiftlikleri kenarında yaklaşık bir adam boyu derinlikte iskele üstünden veya bot ile avlamak için de izlediğim yol şudur.Çiftlik yemini kahve makinasında un haline getirdikden sonra içine 1-2 yumurta akı katılır.Eğer mama biraz cıvık kalırsa içine un katılarak biraz mama biraz macun kıvamına getirilir.Geceleyin bu karışım çiftlik kenarında güzel iş yapar.3 numara uzun saplı bir iğneye bu mamayı ''Pelet'' şekli verip bulunduğunuz yerden kuşunsuz tek iğne ile ileri fırlattığınızda yem süzüle süzüle inerken balık bastığında misinanın uçurtma ipi gibi ileriye doğru gerildiğini görmek emin olun korkunç bir zevkdir.Balık ile aranızda ne kurşun-ne fırdöndü hiç bir şey olmadığı için adeta balık ile tokalaşır gibi karşı karşıya gelmek müthiş bir şey.Hele gelen 600-700 grlık bir çupra yada baba bir mırmır ise deymeyin keyfinize.

BANA GÖRE EN GÜZEL TAKIM BU...Balığın yemi daha ağzına aldığında onu hissetmek.Henüz ne vuruş var-nede balığın yemi alıp yürümesi.Gece liman içinde canlı teke kullanmakta aynı hissi verir.Yeterki yem süzüle süzüle inerken balık onu görsün.
Neyse, arkadaşlar herkeze rastgelsin diyorum.....
  Alıntı Yaparak Cevapla