Yalnız Mesajı Göster
Eski 15-11-2005, 19:18   #2
katiti
Kaptan

katiti kullanıcısının avatarı

hudutt selam. bir gıda mühendisi olarak bu soruya kendimi muhatap kabul ettim .

gıdalardaki patojen (hastalık yapan) mikroorganizmalar (bunlar arasından bakteriler, virüsler, küfler vs. var) genel olarak iki şekilde "gıda zehirlenmesine" yol açar:

1. Gıda enfeksiyonları: Bu tür zehirlenmelerde, tüketim öncesinde gıda üzerindeki mikroorganizma miktarı belirli bir düzeye ulaşmış olmalıdır. Bu düzeyin altındaki sayılarda vücut gerekli direnci gösterebileceğinden zehirlenme oluşmaz.

2. Gıda intoksikasyonları: Bu tür zehirlenmelerde ise, gıda üzerindeki mikroorganizmaların ürettiği toksinler (zehirli maddeler) vücutta zehirlenmeye yol açar.

her mikroorganizmanın ısıya direnci birbirinden farklıdır. ayrıca bu direnç gıdanın ortamına göre de değişir. bu nedenle her zaman pişirmeyle her mikroorganizmayı öldürmek mümkün olmayabilir. burada daha teknik açıklamalar da var fakat kafa karıştırmamak için mümkün olduğunca sade yazmaya çalışıyorum.

ayrıca 2. tür zehirlenme durumlarında ise ısı her zehirin (toksinin) yapısını bozmaz. bu nedenle pişirme kimi durumlarda etkili, kimi durumlarda etkisiz bir çözümdür.

cevap biraz yuvarlak oldu gibi değil mi? . ama teknik detaya girmeden ancak bu kadar açıklama yapabiliyorum. en güzeli bozuk olduğundan şüphelendiğiniz birşeyi yemeyin. gıda alışverişlerinizi mümkün olduğunca hijyenik koşullarda çalışan yerlerden yapın. açıkta satılan yiyeceklerden mümkün olduğunca uzak durun. yiyeceklerinizi iyi pişirerek yiyin (az pişmiş yiyecekler tehlikelidir. ama yanacak derecede çok pişmiş yiyecekler de iyi değildir, o da ayrı bir konu).

Navigare necesse est...

2 metre de derindir, 20 metre de derindir...
katiti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla