Yalnız Mesajı Göster
Eski 15-11-2005, 20:14   #16
nirvana
Çımacı

nirvana kullanıcısının avatarı

sevgili hudut,

yazımda belirtmek istediğim şey sen birşekilde engellesende yeni nesilin (özellikle büyük şehirlerde) aileden gelebilecek kısıtlamaları günümüz şartları içinde çok rahat aşabildiği ve bizlerin yetişme dönemlerindeki kısıtlılık şartlarına sıkışıp kalmamalarıdır.Hatta zaman zaman bizleri aşabilecek seviyelere ulaşmalarıdır.Burada en önemli faktör yazımda da belirttiğim gibi büyük şehir olanakları ve sosyo ekonomik faktörler.Yani bitliste ki çocuk ile izmirde ki çocuğun yetişme şartları ve olanaklarındaki farklardan bahsediyorum.İzmir,İstanbuldaki çocuklar evinde kısıtlansa dahi söz konusu ne ise onu dışarıda rahatça görüp temin edebiliyor.Bunda en önemli faktör okul öğretimi değil sosyal çevrenin çeşitliliği dolayısıyla zenginliği.Ekonomik durumları elvermediği için evlerinde bilgisayar olmayan ilkokul çocuklarının bilgisayar cafelerini doldurarak bu zevklerini tatmin etmeleri gibi.Görüleceği üzere olay akademik öğretim değil zaman zaman ailenin vermediklerini veya veremediklerini çocukların çevresel iletişimle almaları.Yazımda belirttiğim konuda ana tema akademik ÖĞRETİM değil zaman zaman ailenin eğitimini geçen çevresel olanak ve EĞİTİM lerin çocukların yetişmesinde ve alışkanlıklarında asıl etkili faktör olmasıdır.Yazım dikkatli incelendiğinde hem ailenin hemde okulun (buna akademik ÖĞRETİMde dahil) veremediklerini çocuklar kendi olanaklarıyla alabiliyor.

Bu mesaj en son " 15-11-2005 " tarihinde saat 20:38 itibariyle nirvana tarafından düzenlenmiştir....
nirvana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla