Yalnız Mesajı Göster
Eski 26-02-2007, 07:49   #5
aganta borina borinata
Guest

o tel örgilerin suyun kirletilmesini önleme amaçlı yapıldıklarını sanmıyorum...ki önlemeleri de mümkün değil zaten... sadece türkiyede değil dünyanın hiç bi yerinde de korunabileceğini sanmıyorum... benim gördüğüm yerlerde barajlardaki tesisleri ve sosyal tesisleri koruyabilmek için tel örgü kullanılmıştı... diğer alanlar açık...hatta adana da santrallerin ve bi kaç sosyal tesisin dışında suya erişimin kısıtlandığı hiç bi yer yok... hatta adanada santral ve bizim eski baraj dediğimiz bölge (2-3 km lik nehir alanı) balık avı konusunda tamamen yasaklı bölge ilan edildi... ama her noktasına ulaşmanız mümkün...

sizin bahsettiğiniz yer hakkında oradaki arkadaşların daha çok bilgisi vardır... kapatılmasının girişi engellemek dışında mantıklı bi sebebi olamaz gibi geliyor bana...ama eğer bu mantıkla yapılmışsa bence sadece çevirme işlerini yapan firmanın bi tanıdık olmasıdır...

burada karataşta akyatan ve ağyatan dalyanlarında da balık avı tamamen yasaklanmıştır...kuş bölgesi ilan edilip koruma altına alınmıştır...ama bu dalyanlarda balık avcılığı yapılmakta ve bu kişiler de bu dalyanın kiracıları... ama köylülerde arada balık yakalıyorlar...

bi de seyhan barajı amatör ava belirlenmiş 500 m. lik mesafenin dışında amatör ava kapatılmıştır... ama burada kurulmuş ve çevre köylülerden oluşturulmuş kooperatif burada ticari amaçlı av yapmakta... ağlar ve barikatlar (parakete)kullanmakta... ama bu barajı çevirmek olacak iş değil tabi ki...hatta şehrin dibinde olduğu için hafta sonu buraları mesire alanları olarak kullanılmakta ve neredeyse gelen herkes suya bi kaç olta sallamakta...

bahsettiğiniz bölgenin kapatılmasının mutlaka farklı bi sebebi olmalı... çünkü suyun kirletilmesini engelemek yada avlanmayı engellemek maksadıyla yapılmış olması bana çok saçma geldi...

umarım bi cevap gelir...ama gelen cevabın mantıklı olacağını sanmam açıkçası...bence çevirme işlemi bi tanıdığa verilmiştir...

rastgelsin...
  Alıntı Yaparak Cevapla