Yalnız Mesajı Göster
Eski 26-02-2007, 09:55   #7
Uzm.Dr.Rastgele
Guest

Sevgili hocam, bahsettiğin baraj sahasına yıllarca önce gitmişdim.Hakikatende dediğin gibi o bölgeyi yetkiler ellerinden geldiğince koruma amaçlı olsun diye tel örgü ile kapatmışlar.Bana görede çok iyi yapmışlar.....Ama senin de dedğim gibi malesef yasak/kanun tanımayanlar bir şekilde bu bölgeye girip balık avlıyorlar...

Küresel ısınma faktöründen dolayı yarınımızın ne olacağını bilemediğimizden ;içme suyu havzalarının çok çok iyi koruması gerekmektedir.

Seninde dediğin gibi eğitim şart...Kimsenin özgürlüğü kısıtlamak iyi bir şey değildir; ama, malesef bizim insanımızın durumu da ortada....Çevre bilinci diye bilince sahip olan insanların sayısı malesef bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar az.Velhasıl yediğini yedik yerde;........ da ......... yerde bırakan insanlar oldukça çok.

Son zamanlarda dikkat ediyorum da,yıllardan beri bakir ve temiz diye gidip geldiğim yerlere;artık o kadar çok insan gidip gelmeye başladı ki....Bu yerlerin belediye çöplüğü gibi olmasını gördükçe inanın içim sızlıyor....Örneğin bu hafta sonu gittiğimde bir kaç yer gezdim.Değişik insanlarla karşılaşıp sohbet etme fırsatı buldum....Hepsinin de dediği abi buraları nternetten öğrendik....Yok şöyle balık yapıyormuş,yok böyle balık yapıyormuş diye büyük bir gaz ile gelmişler.....Tabi herkezin seyehat özgürlüğü olduğu için tabiki istedikleri yere gidip gelecekler...Sorun ise peki bu kadar insanı o doğa-tabiat kaldırabilir mi....
Her gelen gurup kendi artıklarını bırakıp gidiyor.....Hele hele o yöre revaşda bir yer haline gelmiş ise;siz düşünün ortamın halini....

Ve sonunda kendi kendime karar verdim.....Bundan sonra hiç bir şekilde kimseye ''nokta yer'' tarifi yapmıyacağım.....Çünkü, senelerden beri gidip geldiğim yerlerin günümüzde adeta çöp deryası haline gelmesinde kendimi ve benim gibi davrananları sorumlu olacağını tahmin ediyorum...Çünkü insanlarda malesef çevre bilinci hak getire.....
  Alıntı Yaparak Cevapla