Yalnız Mesajı Göster
Eski 02-05-2007, 08:54   #2
katiti
Kaptan

katiti kullanıcısının avatarı

Yazı için teşekkürler, katıldığım ve katılmadığım noktalar var.

Katıldığım noktaların başında balık çiftliklerinin ekonomiye katkısının yüksek olduğu konusu gelmektedir. Ayrıca dünya üzerindeki doğal besin stoklarının nüfusu besleyemeyeceği açıktır. Bu nedenle de gerek bitkisel, gerek hayvansal olarak denetimli üretim yapmak kaçınılmazdır. Bunun dışında kıyılarımızın rant peşinde olan çevrelerce ne şekilde talan edildiğini de ne yazık ki gözlerimizle görmekteyiz. İnsan yerleşimi planlamasıyla (şehir planlama) ilgili konulara da katılıyorum. Ne yazık ki kıyılarımızdaki durum şehirlerimizde de farklı değildir.

Ancak katılmadığım noktalar da var. Bunların başında da tabii ki yine kirlilik geliyor. Turizm tesislerinin ve kıyı yerleşimlerinin çevreye zarar verdiği doğrudur. Fakat bunu önlemenin yolu sağlıklı denetim mekanizmaları, arıtma ve geri dönüşüm sistemleri kurup işletmekten geçmektedir. Fakat su dolaşımının yetersiz olduğu noktalarda kurulmuş olan çiftliklerin yarattığı kirliliği arıtmak gibi bir olanağımız bulunmamaktadır. Bu nedenle kurulmuş ya da kurulacak olan çiftliklerin bakanlığın belirlediği kriterlere uygun yerlerde kurulması ya da bu tür yerlere taşınması gerekmektedir. Fakat ne yazık ki ülkemizde bu yönde alınan kararların uygulanması yine ertelenmiştir. Burada yine tekrar tekrar çeşitli konularda ifade etmeye çalıştığım denetim mekanizmalarının eksikliği ya da maksatlı olarak çalıştırılmaması konusu ortaya çıkmaktadır. Balık çiftliklerinin denizlerde yarattığı kirlilik dışında tesislerinin bulunduğu kıyı şeridinde de ciddi bir kirlilik yarattığı aşikardır. Bunu önlemek için de çalışanların eğitimi zorunlu tutulmalı ve denetimler daha ciddi ele alınmalıdır.

Para bir kez kaybedilir ve bu kayıp bir şekilde telafi edilebilir. Ama doğayı bir kez kaybettik mi bu kayıp ya telafi edilememekte ya da telafisi kuşaklar boyunca gerçekleşememektedir...

Navigare necesse est...

2 metre de derindir, 20 metre de derindir...
katiti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla