Yalnız Mesajı Göster
Eski 02-05-2007, 11:34   #6
mufi
Guest

Arkadaşlar bir de ben fikir sunayım.
bana dersenizki Turizm mi/ balıkçılıkmı ben balıkçılık derim.. nedenmi?
4/5 yıl Marmariste yaşadım da o yüzden. yemin ederimki ve iddaya girerimki bu gün bu saat itibari ile bir dip taraması yapılsa Marmaris koyu nun dibi gerencedeki/sıgacıktaki balık çiftliğinin oldugu koydan daha kirlidir.bir kış boyunca on taneden fazla dere denize akar.ve bu dereler yerleşim alanlarının içinden geçer kırsalda köylerden gelir..zaten dipte gezerken gördüğümüz aşırı yosunlaşmanında sebebi bu olsa gerek.sahillerde gözlük/snorkel ile bir 100m gezin bakın leler göreceksiniz..bir yaz boyunca sayısız tekne dolaşır bu koyda bilmem kaç milyon turist yer içer ..çıkartır...gezi teknelerinin sintinesinden wc sine herşey bu koyun ortasında denize salınır..vs..vs..
Turizm diyince aklınıza ülke kalkınması gelmesin aman ha. önce bir sezonda kazandıgının iki mislini masraf gösteren vergiyi cepliyen turizmcileri * Allah ne verdiyse turistin önüne allayıp pullayıp koyan turizimcileri hesapladıktan sonra
turizm in faydalarına gelmek gerekir.
adamın biri bir koyda balık çiftliği kuruyor. dünyanın risk ini alıyor ve binlerce insan onun sayesinde balık yiyiyor...bu iş otel gibi kolay değil.
Dış etkilere karşı korunmuş olması gerekiyor. Şiddetli fırtınalara, büyük dalgalara karşı korunmuş olması gerekiyor. Ve bunların yanında bir de belirli bir derinliğinin olması gerekiyor. Yani çok sığ olmaması ve çok derin olmaması da gerekiyor.. bizde zaten kafes balığı o yörede yaşıyan balık türleridir.
yatırımcı kalkıp sahilden 10 km açıga kafes kuramaz bizim kıyılarımız buna müsait değil başka ülkelerin sahil şeridi oldukça sıg olabilir ama bizde dip derinleşiyor.
bir yandan ''denizlerimizde balık kalmadı'' diyelim bir yandan da çiftlikler kapatılsın. olurmu böyle şey?
benim şahsi kanaatim ve izlenimlerim Türkiyede bir umut dalı olan Turizm in yayılması için diğer bir çok sektörden+doğadan fedakarlık edilmesi.
birde aklımda kalan 1 kg tavuk eti için üç misli yem yedirirken 1 kg balık eti için 1,5 kg kadar yem yediriyorsun. her iki yemlerinde de içinde ortak maddeler var.
İzmire yerleştiğimden beri izlerim Menderes simsiyah akar..bir yıl içinde deltadan denize atılan zararlı maddeyi hesaplıyamayız.ama bazı insanlar balık kafeslerine kafayı taktıkları kadar fabrika lara /sanayiye takmazlar.
geçen sene bir yaz günü pamucakta menderesin agzında milyonlarca irili ufalkı sazan ölüsü ile karşılaştım. faili kim? fabrikalar..daha önceki yıl dogal hayatı koruma adı altındaki zeytinköy/barutçu/selçuk arasında ki menderes uzantısında binlerce kefal telef olmuştu. bunlar benim 2 yıl içinde gördüklerim.daha görmediklerim ve sizlerin gördükleri..
bizlerde bu durumda balık bekliyelim..olsada tutsak yesek diyelim.
en azından tutamasakta çiftlik balığı ile idare ediyoruz.arkadaşlar
her iki sektörde tam olarak denetlense yinede turizm ve fabrikalar dogaya daha fazla zarar veriyor.
  Alıntı Yaparak Cevapla