Yalnız Mesajı Göster
Eski 03-05-2007, 16:48   #26
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

Yazıları başından beri takip ediyorum öncelikle bilgilendirmeler için teşekkürler.
Fakat şöyle bir durum var ki ben burda okuduklarıma değil gözlerimle gördüklerime inanıyorum. Geçtiğimiz ekim ayından bu yana balık çiftliklerinin olduğu 100 koy varsa 95 ini gezip avlanma fırsatım oldu. Malesef durum çok vahim hele hele mersin koyu resmen istila altına alınmış haritada 3 çiftlik görünüyor ama en az 10 ayrı işletme var ve 100lerce kafes bulunmakta. Kıyıların hepsindeki ortak nokta yem artıklarından dolayı kayalarda saç gibi yeşil yosunlar, yine kayalarda yaşamını sürdüren midyeler. Şimdi Gözde hanım siz daha iyi bilirsiniz yanlışım varsa düzeltin lütfen. midyeler suyun kirli oldukları yerlerde yaşarlar ve yılda tam miktarını hatırlamasamda 1000 metre küp civarı suyu filitre edip temizlerlermiş. Diğer yeşil yosunları ise temiz yerlerde hiç görmedim bir iç körfezde var birde balık çiftliklerinin bulunduğu koylarda. Suyun bulanıklığı ayrı bir üzücü nokta balık çiftliğinin olduğu bir koyda durgun bir havada 2 metre dibi görmek bile mümkün değildi ve suda uçuşan tortu balık çiftliklerinden geliyordu diye tahmin ediyorum. Bulanıklık yüzünden sadece 1 koy ilerde başka bir yerde suya girdik inanın sanki Haluk Cecan belgeseli izliyorum gibi hissettim kendimi.
Son olarakta balık çiftliklerine karşı olmadığımı söylemek istiyorum. Geçtiğimiz ay içersinde atv bodrumda balık çiftliklerinde sualtı ve su üstü çekimleri yapmış. Çiftlikte sinarit-sargos-kınalı sargos-çupra-levrek üretimi yapılıyordu. Ve çiftlik işletmecisinin alnından öpmek istedim. çiftlikler kıyıdan 1,5 mil açıkta 75 metre derinlikte kurulmuştu. Bu işletmeci böyle bir çiftlik kurabildiyse diğerleride en azından çiftliklerini daha uygun yerlere taşıyabilirler ve yeni kurulacak çiftliklerinde böyle olması gerekir.

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla