Yalnız Mesajı Göster
Eski 24-10-2007, 05:37   #13
cumhur
Kaptan

cumhur kullanıcısının avatarı

sevgili zafer öncelikle vermiş olduğun yanıt için teşekkürler. benim balık ve balıkcılık üzerine iki konuda sıkıntım var .1: kirlilik 2: avlanma yöntemleri ve denetimsizlik.1: denizlerin kirletilmesinde el birliğinle hep birlikte var gücümüzle çalışıyoruz,bunun önlenmesi için radikal ve net kararların devlet yönetiminde alınması ve uygulanması lazım !.. ?.bu konulara daha sonra değinmek istiyorum.gelelim 2. konuya:bana göre denizlerimizde toptan yasaklanması gereken av yöntemleri;trol, trata , algarna , tarak ve dip sürtmesi her türlü avcılık. ışık ile avcılık yani lambacılık.dibi taşlık bölgelerde bırakma ağı.gırgırların ağ boyları ve göz açıklıkları,kullanmış oldukları sonarlar,özellikle taramalı radarlarlar tümden yasaklanmalı,çünkü vermiş oldukları eko ile balık yumurtalarını patlattığı bile tespit edilmiş,zaten yazın kıyılarda sonarlarını açmıyorlar denizde eğer dalan varsa kulaklarını patlatmasınlar diye.bugün japonya,kanada,amerika ve avrupa ülkelerinin tamamı kendi karasularında taramalı radarı yasaklamış,ancak açık deniz avcılığında serbest bırakmış.bizim 4000 km lik sahil boyunda 2500 ad gırgır olduğunu düşünürsek ve büyük çoğunluğunda yüksek teknoloji ile donatılmış olduğuna göre , bizim karasularımızda balığın yaşama ve kaçma şansı hiç yok, şöyle bir düşünürsek bizim karasularımız bir göl kadar.gelelim kullandıkları ağlara ,derinlik ve göz açıklığına her ne kadar sürkülerde belirtilsede hiçbiri bunlara uymadığı gibi, denetliyenlerde neyi nasıl yapacağını bilmiyor.ben şahsen hiç bir gırgırda veya ufak balıkcılarda ağların ölçüldüğünü ne gördüm nede duydum.denetim yapan memurların hiç birisi balıkcı değil ,özelliklede bulunduğu yörenin balıkcısı olması lazımki, denize baktığında bir balıkcı kayığının ne yaptığını anlayabilsin. su ürünleri memurunun ne bir kayığı nede aracı var,onların adına sahil güvenlik denetim yapıyor !.birde avlanma yasağının gelişi güzel yapılması, mesala bizim kuzu dediğimiz ,aslı sarı kuyruk avcı balığıda gırgırlar için normal av yasağında, bu balık yumurtaya şubatta başlıyor,hazirana kadar devam ediyor,anaçların normal yaşantısı 150 - 200 mt lerdeki büyük kayalık bölgeler,buradan sadece yumurtlamak için çıkar , sonra ?..senin ve benim anlattıklarımızın hepsi, yapılabilir ve uygulanabilir şeyler, TC olarak biz bunları hayata geçirebilsek , balıkların ve bizim yaşantımız daha güzel olacaktır.senin güzel bir sözün var . AVLAYABİLMEK ADINA ÜREME FIRSATI VERELİM.sözlerin özü bu. herkese rastgele.
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
SİTE ÜYESİ ARKADAŞLAR = KONULARA LÜTFEN YORUM YAZINKİ, DOĞRU YANLIŞ, İYİ KÖTÜ, EKSİK VARSA HEP BERABER ÖĞRENELİM.
Ç SULARIMIZ VE DENİZLERİMİZE PLASTİK MADDELERİ ATMAYALIM= her balığa gittiğinizde 2 ad plastiği toplayın - 2 gün fazla balığa gideceksiniz.TEŞEKKÜRLER
cumhur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla