Yalnız Mesajı Göster
Eski 03-01-2008, 08:45   #15
cevat2
Kaptan

cevat2 kullanıcısının avatarı

Arkadaşlar,
Malesef ülkemizde yakala-bırak usulü avlanılmadığı için bu boyda sazanları ancak bir iki avlakta yakalamak mümkün. Artık demode olmuş çok iğneli takımlar yani küspeli ve yaylı takımlar ile balık yakalamayı bırakıp, tek iğneli takımlara yönelmenin zamanı geldi geçiyor. Yakalanan sazan balıkları ülkemizde yiyecek olarak tutulsa da, çoğu kez zevk için tutulup konu komşuya dağıtılıyor ve tatlısu balığını sevmeyen halkımız tarafından kedilere yem olarak veriliyor. Bu büyüklükte sazan balığı Amerika ve Avrupa da ideal balık ölçüsü, oltacılar bu balıkları tutup, özel sazan matlarında incitmeden tartıp resimledikten sonra geri bıraktıkları için 45-50 kg kadar balık yakalama fırsatı buluyorlar. Balık doğal ortamda, doğal yemler ile besleniyor kesinlikle hormonlu yem yok. Sazan balığı külüpleri ve dernekleri bu balığın yakalanmasını bir spor olarak gören Avrupalı oltacı dostlarımızın çok rağbet ettiği kuruluşlar; zaten bir tek bu balık için özel her ülkede (bizde hariç) forumlar var.
Kullanılan takımlara gelince, ülkemizde pek bilinmeyen ama dünyada sazan için imal edilen 2-3 parçalı , surf kamış tipini andıran, ince yapılı 360-390 cm ideal boyları olan 1.5-5 lb arası (1 lb=454 gr) kaldırma ağırlığı bulunan ideal ölçü 2.5-3 lb., fırlatma ağırlığı 40-80 gr-50-100 gr yine ideal ölçü olan kamışlar kullanılır.
Makineler; bu balığın yakalanması için min. 50 kalibre çiftkalamalı(baitrunner) tipi veya diğer adıyla freespool(serbestmakara) olanlar tercih edilmeli, yine ideal ölçü olan 60 kalibre makine seçilmelidir. Bu makinelerde hem önden hem arkadan çok diskli fren sistemi olduğundan büyük balıklarda kalama ayarı (ambreyaj) öne çıkar. Bu tip makinelerin üzerinde bulunan mandal sayesinde makarayı boşa çıkarabilmek ağır sikletteki balıklar için gayet önemli ve gereklidir. Zaten dikkat ederseniz tüm makine imal eden firmalar bu tip makinelerin üretimine hız verip modellerini çoğaltmaktadır yani kısaca ileride çoğu model modernleşerek bu tip olacak kanaatindeyim. Bu sezon bende artık bu zamana kullandığım küspeli ve yaylı takımları kullanmamaya karar verdim ve tek iğneli sisteme geçtim.Tüm sazan balığı yakalayacak oltacı arkadaşlara da tavsiye ediyorum. İlk başta kolay ve randımanlı gelen bu demode takımları çağımıza ayak uydurarak sportmence olan tek iğne ile değiştirmek (kullanmayan için) hepimizin tercihi olmalı diye düşünüyorum. Konu hakkında yurt dışı sazan balığı forumlarına uzun süredir üye olduğum için derlediğim ve yabancı dostlarımızdan öğrendiğim değişik taktikleri derlediğim resimler ile birlikte yayınlayacağım. Yenilediğim takımlarımdan birini resimledim fikir vermesi açısından, hoşçakalın.
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

Kamış shimano force master 366 cm,makine shimano aero 6000 re bait runner
Yer:İSTANBUL

Bu mesaj en son " 03-01-2008 " tarihinde saat 08:58 itibariyle cevat2 tarafından düzenlenmiştir....
cevat2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla