Yalnız Mesajı Göster
Eski 05-05-2010, 12:28   #6
Bahadır Sarıca
Çımacı

Bahadır Sarıca kullanıcısının avatarı

Sevgili Mustafa,
Alacağım kamış makina kombinasyonu şimdiden hayırlı olsun.
Evet bunu al veya alma demekten ziyade bu konuda senin hedeflerin ve yapacağın ava göre "amaca uygunluğunu" değerlendirmelisin diye düşünüyorum.
Bunlar için gerekli kıstaslar nelerdir dersen, bildiklerimi açıklamaya çalışayım;

Bu prensipler de çok geniş olmasına rağmen bir çırpıda
Kamışlar için;
1-Hafif olması gerekliliği
2-Verim alınan uzunluklar 2.10-2.40-2.70-3.00m 'ye kadardır.Uzunluk konusunda boyunuz av yapacağınız meralar önemlidir. Eğer iskele üstü gibi yüksek yerlerden kullanacaksanız(sizin seçiminiz olan 2.40/2.70m) içinden 2.70 uygun olur. Ama deniz seviyesinden veya suya girerek kullanmayı düşünüyorsanız kısa kamışlarda hareket(aksiyon) verme açısından verimli olur.
3-Atacağınız sahtelerin ağırlıklarına göre seçimi esastır. 5-20gr-10-30gr-15-40gr vs gibi. Kullanacağınız veya elinizde mevcut sahtelerin ağırlıklarını gözden geçirin. İleride at-çek işinden keyif alırsanız çeşitli atarlarda kamışlar edineceğinizi düşünüyorum. Bende şu an 3 takım mevcut(Değişik boy ve atarlarda)
4-Sap kısmının hareket biçimlerinin(aksiyonların) verilebilmesi için uzun tip seçilmesi.(Burada da kullanacağınız makine tipine göre-spining-spin cast- bait cast- makinalara göre kısa veya uzun sap seçmeniz gerekir)
diye uzar gider.(Bunların da detayları vardır.)

Makineler için;
1-Hafif olası gerekliliği(Makina+kamış ağırlığı < 500gr )
2-Kafa çapları 1000-2000-2500-3000-4000'e kadar olması
3-Çevirme oranlarının 5 ve üzeri seçilmesi gerekliliği 1:5,... gibi
4-Kalama seçimi(önden-arkadan) Benim tercihim mücadele kolaylığı için önden kalamadır.
diye uzar gider.(Bunların da detayları vardır.)

Bu bilgiler şimdilik karar vermenizde yeterli olacaktır diye düşünüyorum.
Tekrar "amacınıza uygunluk" kriterinin önemini belirtmek isterim.
Sevgi ve selamlarımla...

Bu mesaj en son " 05-05-2010 " tarihinde saat 12:30 itibariyle Bahadır Sarıca tarafından düzenlenmiştir....
Bahadır Sarıca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla