Yalnız Mesajı Göster
Eski 22-02-2007, 07:35   #6
aganta borina borinata
Guest

Alıntı:
katiti tafarından gönderildi
Doğan kefalde bugüne kadar hep beyaz iğne kullandım, balığın hiç de çekimser kaldığı olmadı. Tabii bölgesel olarak birşey diyemem. Benim tercihim şamandıralı sistemde kısa palalı, düz çelik döğme iğnelerdir (yanılıyor olabilirim ama 1255 idi sanırım modeli). Büyüklüğü de avlaktaki balığa göre 4 ila 6 arasıdır.
mert yerel bi farklılık olacağını sanmıyorum...ben mustad ın meşhur 496 serisini kullanıyorum... 496 seri no'suna harf eklenmiş bi modeli var aslında onu kullanıyorum... malzemecilerin bi çoğu bunu umursamaz... hatta bi ara 496 lardan sitede şikayet vardı açıldığı söyleniyordu.o iğne bu iğne olabilir... çünkü bu iğne standart 496 dan daha incedir...konu tartışıldığı zaman bu aklıma gelmemişti... muvaffak abinin de söylediği gibi kıbrıs dışındaki takımlarda pek fark etmeyebilir çünkü dediği gibi iğne zaten ekmeğin içerisinde kalır... ama kıbrısta sorun yaratabilir...

şimdi sıklıkla karşılaşılan bi olay var...kefal avlayanlar bununla daha çok karşılaşırlar... suyun yüzündeki serbest dolaşan ekmeği kefaller büyük bi iştahla dağıtıp yerler ama olta bağlı olan ekmeğe bazen dönüp bakmazlar bile...ama aralarından biri bu kıbrıs takımına hamle yaptığında diğerleride yavaş yavaş gelirler va pirana sürüsü gibi ekmeğe saldırırlar... suda parıldayan şeyler bütün balıkların dikketini çeker... avcı balıklar için suda parlayan nesneler avlanma ve avlama hissi uyandırır ilk önce... diğer balıklar için de genelde avlanma hissi uyandırır... konu kefal olunca bu balık parıltıyı gördüğünde herhangi bi tehlike algılamasa bile tedirgin olarak hareket eder...

kefal bi çok balıkçı tarafından çok kurnaz bi balık olarak tarif edilir...aslında kurnaz değildir ama çok temkinli ürkek bi balıktır...

beyaz iğne ve siyah iğne arasında ki fark tarafımdan test edilmiştir... kefal için kullanılacak kıbrısta bana göre beyaz iğne yanlış seçim olacaktır...ki ben şamandıralı takımlarda da 496 nın bu modelini kullanırım...

rastgelsin...
  Alıntı Yaparak Cevapla