Yalnız Mesajı Göster
Eski 27-03-2007, 11:24   #20
balıkcı
Kaptan

balıkcı kullanıcısının avatarı

Alıntı:
cevat2 tafarından gönderildi
bende elimdeki misinaları tamamen göl takımlarına kaydırdım,göl balıkları için görünmezlik farketmiyor .asso ultra flouracarbon un çeşitli ölçülerini aldım beden ve kösteklerde deniz için kullanacağım bakalım sonuç farkedecekmi,makinelerdeki misinalarıda spincast tipi misinalar ile değiştiriyorum sonuçlarını merak ediyorum millet boşuna para harcamıyordur diye düşündüm bu balık yokluğu bakalım bizi daha nerelere sürükleyecek ayrıca yeni öğrendiğime göre uzak ve gramı fazla olan atışlar için sarılı misinaya 10 mt kadar çekeri daha yüksek kılavuz misina takmak kurşunun şok etkisini alıyormuş atılan düğüm itinalı olunca takılma riski(kamış kılavuzlarına)yok yabancı sitelerde konuyla ilgili geniş detay varmış selim bey belki bu konuda yardımcı olur bize görüntü olarak veyahut aramızda bu tekniği kullanan varsa...
Cevat bu senin bahsetmiş olduğun şok misina yani almancadan ceviri yaparsak,,şok köstek,,bu misinalar özel olarak satılır yada (ana bedenden biraz daha kalın olan misina kullanılır Tam ideal olmasada)bunun gayesi ana bedeni ince tutmak ve atış mesafesini uzatmak,,benim bildiğim sazana boile atarken ve surf tipi avcılık yaparken kulanıldığı bende bir shimano baitrunnerde bu şok köstek var ama hiç kullanmadım bu güne kadar,şok köstek derken daha kolay anlaşılması için anlatabildiğim kadar anlatmaya çalışacağım resim eklemek isterdim ama malum şu anda sitedeki resim ekleme sorunu mevcut bende basitce anlatayım,,makinaya ana beden sarılır makina tam dolunca son on metresi bu şok köstek diye tabir edilen misina özel bir düğüm ile ana bedene eklenir bunun yegane sebebi ana bedenden daha sağlam olması nedeni ile sert atışlarda ana bedenin kopmadan daha uzağa atılmasını sağlamak bu atışlar için ağır kuşun kulandığımızı düşünürsek iyi bir sistem olarak kulanabiliriz ama bence artık bu sisteme gerek kalmadı çünki çok sağlam misinalar yapılıyor bilhassa örgü misinaların çapı küçük ve sağlam oluyor normal misinalarda daha modern edilmiş ve sağlam misna olarak piyasada mevcut,düşünürsek sadece surf ve sazan avı için gereği yok diye düşünüyorum sağlam bir misina hiç ekleme olmadan bu işi görür kaldıki sistemimizde ne kadar az düğüm olursa kulanacağımız sistem daha sağlam olur.
balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla