Yalnız Mesajı Göster
Eski 03-01-2006, 17:39   #7
mufi
Guest

Varsayılan çapari

arkadaşlar 4/6 metre arası bir teknede çapari ile balık avlarken igne adedi 12/15 i geçince toplamak/ayıklamak zor olur bu konudaki deneyimlerimi aktarmak isterim.aranızda bilenler vardır.. bilmeyenlere tavsiye

balık yukarıdan dibe dogru degişik derinliklerde ve dagınık gezebilirler bu olayı ben istanbulda iken balık bulucuda çok rasladım.ve gördüm. bu yüzden
teknede benim hazırlaıgım çapari takımında igne adedi ortalama 25/30 gibiydi
bununda teknede kontrolu için iki yöntem vardı
1,yöntem teknenin sag ve sol küpeşte sine 1 met. uzunlugunda ustrafı 'T' olan iki çubugu sabitlerdim(saga ve sola) ve t kısmına yani yatay olan ortalama 60 cm lik parçayada 4/5 tane agzı açık kanca sabitlerdim. yadaçivi çakıp kanca şeklinde yukarıya dogru kıvırmak...
çapariyi tekneye aldıgımda ayaga kalkıp ilk gelen fırdöndü oldugundan bu noktadan sol t deki ilk kancaya takardım daha sonra toplamaya devam edip aynan çamaşır ipi gibi bir sag bir sol yaparak takımın tamamını T ye asardım ve balıkları toplayıp tekrar sırayla kancalardan cıkartıp denize koyverirdim..
2. yöntem daha basitti. bu yöntemde istediginiz kadar uzun çapari yapın 50/100 igne gibi yanlız çapariyi hazırlarken ilk ve son ignelerin bitimleri her iki uc da kurşun kasası bagı şeklinde olacak.. daha sonra suyuna göre 2 adet iskandile birer karış kadar misina baglayıp diger ucuna klipsli fırdöndünün kapalı halkasını baglıyacaksınız.elinizde iki adet iskandil ve ucları klipsli olacak.

gelelim tekneye . teknede.iki iskandili sag tarafınıza koydunuz.. ve evde hazırladıgınız çoklu çapariyi(zaten farketmiyor)bir tarafından açmaya başladınız.. ilk iş kurşundaki klipsi açıp takımın ucundaki kasaya takıp kapatmak ve suya indirmek.. bu durumda hem çapariyi açıp hemde suya koyverdiniz.. geldik son igneye...aman dikkatli olun son igneyi mantardan çıkartmadan önce elinizdeki ana misina(kasnak)(mantar) ın ucundaki klips e takmayı unutmayın..
bazen unutuluyor ve aşagıdaki agırlıkla birlikte tüm takım elden kayıp yallah denizin dibine..
neyse mantar klipsinide taktıktan sonra koyverin dibe zaten balık varsa yukarıdan aşgıya yavaş yavaş inene kadar çapari yüklenir. baktınız sistem agırlaştı başlayın yukarıya almaya.. aldınız ve sandalın içine ana misinayı topladınız yada elinizde makina/kamış var..vs...
ilk iş suyun üstüne çıkan kasaya 2, kurşunu fırketesinden takıp sonra el misinasının firketesini çıkartmak..(önce 2,kurşunu takın ki tüm takım balıklarla beraber.elden kayıp geriye gitmesin...yani garantiye alın)
şimdi yapılacak iş..eger sagdan takımı yukarı alıyorsanız yeni taktıgınız kurşunu sol ele alıp bu sefer takımı havaya kaldırarak veya ayakta.teknenin sol tarafından denize indirmek ve bu arada da balıkları temizlemek.. sag taraftan gelen son igneden sonra tekrar gelen kasaya el misinasini baglayıp ilk kurşunu çıkartıp sistemi sol yandan dibe indirmek..olay bu..kısacası bir kez sagdan bir kez soldan çalışarak 50/60/70 igneli çapariyi tek başınıza kullanmak ve takımı tekne içine almadan daha verimli balık tutmak
kolay gelsin
  Alıntı Yaparak Cevapla