Konu: Trakonya
Yalnız Mesajı Göster
Eski 29-04-2010, 15:56   #17
musty
Kaptan

musty kullanıcısının avatarı

Alıntı:
adolomorola tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Arkadaşlar trakunya için önceden konu açılmış fakat balık avına yeni başlayan arkadaşlar için dikkat edilmesi gereken ve tehlikeli bir balık cinsi olması nedeniyle tekkar gündeme getiriyorum.

Önceki trakunya konusuna paylaşımda bulunan arkadaşların ve üstadların yazdı bazı cevaplarda şöyle...

Ülkemiz sularında Trachinidae familyasından olan trakonyanın üç türü yaşamaktadır. Hepsi zehirli ve tehlikeli olmasına karşın, aralarında en tehlikeli olanı varsam cinsidir. İlk üç sırt yüzgeci ve solungaç kapakları üzerindeki dikenler zehir taşır. Ölü balıkta dahi bu zehirler etkindir. Sığ kıyılardan derin sulara kadar geniş bir yelpazede bulunabilir.
Küçük balıklar, balık yavruları, karides, yumuşakçalar ve kabuklularla beslenir. Genelde kendisini kuma gömerek avını bekler. Mayıs ayından yaz sonuna kadar yumurta döker.
Tehlikeli olduğundan özel avcılığı yapılmaz, fakat eti beyaz ve lezzetlidir. Tavası, haşlaması, çorbası yapılır.

Trakonyayı görüp misinası kurşunu iğnesiyle geri yollayan arkadaşlar isabet ediyorlar. Çünkü ben bu balığın zehirinden felç olanı bile bizzat biliyorum. Aman Dikkat !!!

Trakonyanın iğnesi elinizle temas ettiği zaman (battığı zaman) zeytin yağı varsa batan yere sürün zeytinyağını ve bir kap içinde su ısıtın elinizin dayana bileceği kadar sıcaklıkta ısıtın ve elinizi sıcak suyun içinte tutun tutabildiğiniz kadar ve görcenizki ağrıların azıldığını hissetceniz

Geçen yıl oltama denk geldi bu balığı tanımıyor olsaydım
sonucunu düşünmek istemiyorum.
Ben tanıştım benimde fotamı çek benide mehşur et
sitede yayınla dedi bende gerekeni yapıyorum.

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

sunum için teşekkurler Öner abi banada sırtıda çok denk geliyor birde büyükleri ben kendimce eğer bilmediğim balıksa eğer vede çok renkli ise daha da çok dikkat ediyorum