Yalnız Mesajı Göster
Eski 21-02-2007, 13:44   #3
aganta borina borinata
Guest

Paylaşım için teşekkürler muvaffak abi…

Özellikle ekmek içinin iğneye takılması aynen böyledir… ekmek içini doğal haliyle(hamur yapılmadan) tercih eden balıklar için ekmek içinin en doğru takılma şekli budur… ister tatlı suda ister tuzlu suda avlanın balıkların ilk tercihi bu olacaktır bence… bazı arkadaşlara ekmek bu şekilde iğneye takılırsa hemen düşer kanaati uyandırabilir… ama akıntılı sularda hareket eden ya da denizde küçük dalgalara maruz kalan bu şekilde takılmış ekmek tahmininizden daha dayanıklıdır… üstelik sudaki ekmeğin şişmesi iğneyi daha iyi kamufle eder ve balık tarafından alınması daha kolay olur… ekmek içinin bu şekilde takılması gerektiğini bilen amatör balıkçı çok azdır bence… bu bilgiden dolayı muvaffak abiye ayrıca teşekkür ederim…

Bu şekilde iki şamandıralı bi takımı ilk kez görüyorum… tek şamandıralı olanını yıllardır kullanıyorum fakat bunu da kefale denk geldiğim ilk fırsatta deneyeceğim…

Bu arada takımda beyaz iğne kullanılmış… ben kefal avında asla beyaz iğne kullanmam ( tabi mecbur kalırsam toplu iğne bile kullanırım o başka) … beyaz iğnenin kefali daha çekimser yaptığı düşüncesindeyim…

Misinanın rengine gelince, bence tüm balıklarda hatta özellikle kefalde suyun ve ışığın durumuna göre misina renginin tercih edilmesi gerekir… o yüzden renk belirlemek yanıltıcı olabilir…

İkinci (küçük olanı) şamandıraya gelince… denizde eğer yakından görebiliyorsanız ikinci şamandıra balığın tepkisinde belirleyici olabilir (bence yine yanıltıcı olacaktır)… ama daha uzun mesafelerde hem bu şamandırayı görebilmek sorun hem de görsek bile bence güvenilebilecek bi unsur değil… güvenebilmek için hem çok net görmeli hem de suyun çok durgun olması gerekir…

Muvaffak abi… sen geçenlerde, “ben kefalde “gofret” de kullanıyorum” derken beni pek ciddiye almamıştın… ama bu takım tam da gofretlik bi takım… hatta bence bu takımda gofret ekmekten daha çok işe yarar… ve ikinci şamandıranın kullanımına luzum bırakmaz, ki zaten tek şamandıralı olarak bu takımı kullanıyorum…

Rastgelsin…
  Alıntı Yaparak Cevapla