Yalnız Mesajı Göster
Eski 02-04-2006, 01:48   #42
mufi
Guest

Mehmet ve Taygun kardeş...sizlere bir şey anlatmak isterim.. aslında tüm üyelerimize de İzmir selçuk ilçesine baglı sahile yakın+K.menderes in kuzeyinde bir köy vardır adı Zeytin köy..
ve bu köy k.menderes deltası yaban hayatı koruma sahası içindedir..bildiğiniz üzre
yaban hayatı koruma sahalarında bir çok şey yasaktır bunlardan biriside hayvan otlatmak .. eee köylü bu sınırlar içindeyse... ne yapsın.. mecburen dalacak menderes düzlüğüne..koyun da otlatır.. balık ta tutar hemde en serpmesinden/ en gerdirmesinden...hatta satıp para bile kazanır...

orada bir dere vardır.. yerel adı sazlı dere .. nefis balık vardır..3/5 kg.lık sazanlar/2 kg lık levrekler ve gani kefal.. bunlar dışında tirsi+ vs..ufak diger cinsler..en geniş yeri 6/7 m.derinlik ort. 1/2 m. tamamı yüsek sazlarla kaplı bir alan ...yıllardır buraya izmirden tutun Aydın a kadar muhtelif yerlerden balıkçılar gelir.. her defasında selçuk jandarması gelip milleti kış kış eder ama sitem kurulmuş saat gibi devam eder...her hafta sonu dere boyu full.
lakin...bu alan ile ilgili yaptıgım araştırmada gözüküyorki..bu bölge ramsar sözleşmesi ile koruma altına alınan sulak alanlardan birisi ve sadece su KUŞLARInı koruma alanı...
ama kanunlarda o kadar çelişki varki ..izmir milliparklar ile yapıgım görüşmede..bu bölgede 36/2 çerçevesinde balık tutmanın bir sakıncası yoktur ifademe tatmin edici bi cevap alamadım..konuyu ankaraya danıstım. sulak alanları korumadan gelen bir cevapta koruma alanlarının kara avcılıgı(kısacası ve mantıgı kuşları korumak) oldugu söylendi.

kısmet olursa bir gün milli parklar il müd. gidecegim.orada Yıldız hn la konuşup gerekirse Ankaraya yazacagım...

dostlar.. benim bir huyum var... bir konuda tereddüte düşersem.. peşini hiç bırakmam
gerekirse Devletin en üst kademesine kadar yazar ve konuyu açıklıga kavuştuturum...
hatta iktidar parti merkezine bile...
sizlere tavsiyem..
SUSMAYIN:
haklı oldugunuz konularda üşenmeyin lüten elinizin altında Bilgisayar var yazın.tüm makamlara..

selamlar
  Alıntı Yaparak Cevapla