Yalnız Mesajı Göster
Eski 20-06-2008, 03:17   #25
xnode
FCR/SGR

xnode kullanıcısının avatarı

arkadaşlar ben yaklaşık 15 yıldır kurşunu kendim döküyorum.
Son 5 yıldır alçıdan hazırladığım kalıpları kullanıyorum.

Çocukluğumda kurşunu şu şekilde yapardık.

Su kenarlarında yetişen kamışı alıyoruz (Saz da derler buna bilirsiniz). Kurşunumuzun ne kadar büyük olacağına göre 2 cm'den 10 cm'ye kadar kesiyoruz. elimizde kamış bir silindir tüp oluyor. sonra bunu toprağa saplıyoruz dik bir biçimde. (Toprağa saplamak zorundayız, çünkü farklı bir satıha koyarsanız kurşun alttan akabilir.)

bir adet fırdöndünün ucuna biraz ucu aşağı sarkacak şekilde tel doluyoruz (geri çıkmaması için) yukarıdan ortalayarak (fırdöndünün ucu kamışın üstünde kalacak şekilde) pense ile tutuyoruz.

bu arada cezvede kaynayan kurşunu, toprağa sapladığımız kamışın içine döküyoruz. fırdöndü kurşunun içinde kalıyor. zaten hemen donuyor kurşun. onu su dolu bir kova içine atıyoruz.
sonra başka bir kamış alıyoruz tekrar aynı işlem. böyle 15-20 tane yapıyoruz.
sonra bunları kovadan çıkarıp tüp şeklindeki kamışları kırıyoruz. elimizde kaba halie ile kalıyor. Kenarlarını biraz eğeliyorsunuz.
Süper kurşunlar oluyor.

Kurşun eritilirken, kurşun buharı solunmamalıdır. Bu yüzden bu işlemi bahçede veya balkonda yapmanızı sağlık açısından kesinlikle tavsiye ederim. (Beethoven kurşun zehirlenmesinden ölmüştür. Bilginize...)

Alçı kalıp için de, arkalı önlü çift kalıp kullanmıyorum ben. kare şeklinde bir alçı döküyorum.
Daha sonra şarjlı el tornavidası ile onu istediğim şekilde oyuyorum. fırdöndünün geleceği yeri de ayarlayıp içine sabun tozu döküyorum. (Sabun tozu dökünce kurşun hemen ayrılıyor) fırdöndüyü yerleştirip sabitliyorum. sonra üzerine kurşunu döküyorum. suda 20 saniye bekletiyor kurşunu çıkarıyorum. Kurşunun sıcaklığı alçıya zarar vermediğinden epey idare ediyor.

işlemi tekrar edip seri olarak üretiyorum.

umarım anlatabilmişimdir.
saygı ve selamlar.

Sizin için birşeyler karaladım.

Merak edenler için söyliyim. Eğer ortasında delik olan bir kurşun yapmak istiyorsak; toprağa sapladığımız kalıbımızın tam ortasına da bir kibrit çöpünü saplıyoruz.

Lütfen avcılık, balıkçılık ve su ürünleri ile ilgili genel sorularınızı özel mesaj ile sormayınız. Herkesin yararlanabilmesi için konular içinde soru yöneltiniz...

Cem | 0 RH+ | İzmir | 20 Nisan

Forum kurallarına ulaşmak için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
İmza ayarlarınızı düzenlemek için [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

Bu mesaj en son " 20-06-2008 " tarihinde saat 03:49 itibariyle xnode tarafından düzenlenmiştir....
xnode Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla