Yalnız Mesajı Göster
Eski 22-01-2006, 05:05   #1
Bir Dost
Kaptan

Bir Dost kullanıcısının avatarı

Thumbs up MSN, MSN söyle bana !

MSN, MSN söyle bana !
"Site site dolaştım, aradığım arkadaşı bulamadım" diyorsanız, işte size asla yalan söylemeyecek bir arkadaş. Encarta Instant Answer ile MSN’ninize yeni bir arkadaş eklemekle kalmayıp, aynı zamanda bir ülkenin nüfusundan, başkentine, matematik denklemlerinden, dünyanın güneşe olan uzaklığına kadar pek çok bilgiye anında ulaşmasınızı sağlayan bir ansiklopediye de sahip olacaksınız İnternetin boşalmak bilmeyen bir bilgi havuzu olduğunu söylemeye gerek yok herhalde. Bu bilgi havuzu içinde boğulmamamız için, 24 saat cankurtaran görevi gören arama motorları canla başla çalışıyorlar. Bilgiye ulaşmak son derece kolaylaştığı halde pek çoğumuz interneti sohbet ve eğlence amaçlı kullanı yoruz. Arama motoruna girip, aradı ğımız şeyi yazıp, doğru cevabı bulana kadar geçen süreyi bile göze alamı yoruz. Ama artık eğer İngilizce’niz varsa, MSN’de sohbet ederken de birşeyler öğrenebileceksiniz. Bunun için tek yapmanız gereken MSN kontak listenize encarta@conversagent. com adresini eklemek.
Encarta nedir?

Encarta Microsoft’un internetten de erişilebilen ansiklopedisi. Encarta’ya normalde [Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....] ya da, encarta. msn.com adresinden erişiliyor. Encarta Instant Messenger ise, Amerikan Conversagent şirketi tarafından geliştirilen ve oldukça güçlü yapay zekâya sahip, MSN Messenger üzerinden sorduğunuz sorulara anında cevap verebilen bir robot. Encarta’ya birkaç soru sorduktan sonra, size bir davet gönderiyor. Bu daveti kabul ettiğinizde, konuşma penceresinin yanında ufak bir tarayıcı ekranı açılıyor. Robot size cevap verirken, siz de bu pencereden sorduğunuz soruyla ilgili, yazı, resim, video, ses gibi materyellere anında ulaşabiliyorsunuz.

Neler sorabilirsiniz?

Bu yazıyı yazmadan önce sevimli robotumuzla uzun bir sohbet yaptık. Kendisi oldukça gelişmiş bir zekâya ve hafızaya sahip. Havadan sudan sohbet edebileceğiniz gibi, ciddi konularda da konuşabiliyorsunuz. Örneğin "dans edelim mi?" diye sorduğunuzda, iki tane sol ayağım var, bana bunu yaptırabileceğini düşünmüyorum gibi cevaplar veriyor. İsminizi ona söyledinizde bir daha unutmuyor ve size artık isminizle hitap ediyor. Kötü bir söz söylediğinizde, ben bunu hak edecek ne yaptım diyor. Üstüne giderseniz, küsüyor ve özür dileyene kadar sorduğunuz sorulara cevap vermiyor. Amerikan menşeli bir robot olduğu için Amerika hakkında kötü bir şey söylemiyor ama, sevmediği şeyleri sorduğunuzda Saddam Hüseyin demekten çekinmiyor.

Coğrafya öğrenin

Encarta, Türkiye hakkında çeşitli bilgiler verebildiği gibi, Türkiye’nin nüfusunu, başbakanını, cumhurbaşkanı nı, Ulu Önder Atatürk’ü anında bildi. Bir ülkeyle ya da şehirle ilgili bir soru sorduğunuzda, sağda bulunan tarayı cı ekranına anında o ülkenin haritası geliyor. Eğer, bir ülkenin nerede oldu- ğunu merak ediyorsanız bu özellik çok hoşunuza gidecek. Encarta aynı zamanda ülkelerin milli marşlarını çalı yor ve bayraklarını gösterebiliyor.

Tarihinizi geliştirin

Encarta tarihi olayları da yakından takip eden bir robot. Örneğin, 11 Eylül diye sorduğunuzda, anında Dünya Ticaret Merkezine 2001 yılında yapı lan ve 3 bin kişinin öldüğü saldırıdan söz ediyor. Encarte eğer sorduğunuz soruya cevap veremezse, yanda bulunan tarayıcı penceresi o konu hakkında arama yapıp, size çıkan sonuçları gösteriyor.

Encarta sizin için çözsün

Eğer çözmekte zorlandığınız bir matematik denklemi varsa, Encarta size yardımcı olabilir. Örneğin 2x2+7x=5 denklemini çözmek için, MSN’inizin konuşma bölümüne "solve Solve 2x^2+7x=5" yazın. Encarte size bu işlemi, başından sonuna nasıl çözdüğ ünü anlatacak ve cevabı verecek. Tüm bu işlemlerin sadece 1 saniyede olması da, Encarta’nın hayatımıza ne gibi kolaylıklar getirebileceğininde göstergesi.

Genel kültürünüz gelişsin

Encarta gerçekten insanı korkutacak seviyede bir bilgi dağarcı ğına sahip. Ünlü bir kişinin biyografisinden tutun da, portakalda ne kadar kalori olduğuna kadar merak ettiğiniz pek çok şeyi öğrenebilirsiniz. Encarta’yla konuşmaya başlar başlamaz mutlaka size bir bilgi veriyor. Örneğ in, uzun süre konuşmadı ktan sonra, tekrar sohbet penceresini aktişeştirince bize Meksika’daki ulusal bayramın hangi gün ve hangi olay üzerine kutlandığının bilgisini verdi. Encarta ile konuştu ğunuz her dakika size bilgi olarak geri dönecek.

Sonuçta bir Makine

Encarta Instant Answer’e "şöyle yakışıklı bir resmin var mı?" diye sorduk. Her zamanki gibi, espriyle karışık bir cevap verdi ve bize bir bilgisayar işlemcisi resmi gösterdi. Encarta bu güne kadar karşılaştığımız yapay zekaya sahip robotlar arasından en gelişmişi olsa da, onun sonuçta insan tarafından yaratılan bir makine oldu ğunu unutmamak lazım. Bu sebeple, Encarta Instant Answer’ın her sordu ğunuz soruya mantıklı bir cevap vermesini beklemeyin ve ona kızmayın. Aslında Encarta’nın yapay zekasının başarısı bizleri ilerisi için endişelendirmedi değil ama en azından hâlâ kendi kendine öğ renebilecek bir robot geliştirilememesi de bizlerin kendimizi işe yarar hissetmesini sağ lıyor. Evet Encarta, belki pek çok şeye bizden hızlı cevap verebiliyor ama, bilgi hazinesini sadece progr a m c ı l a r ı n ı n girdikleri bilgiler dahilinde geliştirebiliyor. Peki, bu makineler, öğrenme gücünü elde ettiğinde ne olacak? Bunu yakın gelecekte hep beraber göreceğiz.