Yalnız Mesajı Göster
Eski 26-06-2010, 18:44   #25
hasan sahin069
Oltacı

Alıntı:
xnode tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Kullandığımız yemlerin değerini ve etkisi arttırmada kendi kullandığım yöntemleri sizlerle paylaşacağım. Sizlerin de kendinize özel tarifleri varsa, paylaşırsanız memnun olurum.

Malzeme :
Dondurulmuş çimçim veya karides (1 Kilosu 11 YTL/İzmir)
Sarımsak
Biraz tuz

Hazırlanışı :
1 Avuç karides veya dondurulmuş çimçim'i alıyoruz. buzları çözüldükten sonra Blender'a (Robot) koyuyoruz, üzerine iki tutam tuz atıyoruz, 2-3 diş sarımsağı da ekleyip, sıvı hale gelinceye kadar robotta 1 dakika kadar çekiyoruz..
Elimizde sarımsak kokulu bir mayi oluyor. Bu mayi içinde bir ikigün dinlendirilen herhangi bir değersiz yem veya suni yem müthiş etkili oluyor. Karides kokusu iyice içine sinmiş olan yeme balıklar direkt dalacaklardır..

Karides yerine taze sardalya kullanarak, sardalya kokulu mayi de hazırlayabilirsiniz.

Dağılmayan karides elde etmek:
Yukarıdaki mayiyi hazırlıyorum. Çiğ tavuk göğsünü alıyorum. Kağıt havlu üzerine koyup tuzluyorum. Arkalı önlü, suyunu çekinceye kadar bekletiyorum. Jelibon gibi oluyor. Sonra bunu kalın bir boru kurdu şeklinde uzun şeritler halinde kesiyorum. Tavuk göğsünden 5cm uzunluğunda kurtçuklar yapıyorum. Bu kurtçukları hazırladığım mayinin içine atıyor ve dolapta iki gün - 1 hafta bekletiyorum. Tavuk artık burada kendi koku özelliğini kaybettiği için içinde bulunduğu sosu absorbe ediyor ve artık o yem oluyor.
Balığa gittiğinizde yanınıza alacağınız bu kurtçuklar, iğneden kolay alınamayan ve tamamıyle karides kokan ve hatta bir nevi karides haline gelmiş harika bir yem oluyor.
Bu kurtlarla tekneden Mercan, Sargos her tür balığı yakalayabileceğiniz gibi, Çipura, Levrek ve benzeri karides/teke'ye gelen tüm balıkları alabilirsiniz.

Suni yemlerinizi de; balığa çıkıncaya kadar tarifini verdiğim sos içinde muhafaza ederseniz, etkisinin %100 arttığına şahid olacaksınız.
(Anlaşılabilir olduğunu düşünmekle beraber, hazırlanışı ile ilgili resimleri yakında yükleyeceğim)

Hepinize rastgele...
bu güzel bilgileri bizlerle paylastiginiz icin tesekürler
hasan sahin069 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla