Yalnız Mesajı Göster
Eski 14-12-2006, 12:30   #24
yalcinicli
Çımacı

yalcinicli kullanıcısının avatarı

Angry

Murat hocam, keske bana da haber verseydin.
Saglik olsun, orgu ipin simdiden hayirli olsun.
Rastgelsin diyorum sana. Cok memnun kalacaksin.

Arkadaslar, bu arada orgu olarak bahsi gecen farkli markalardaki malzemeler misina degil, iptir. Yakindan gorme sansi olmamis arkadaslara bunu belirtmekte fayda var.
Renkleri degisik olabilmekle birlikte, dikis ipine benzetmek cok da yanlis olmayacaktir. Yani seffaf degil, %100 opaktir.
3 kat ust uste sentetik liflerden orulmus bir malzemedir. En son kat olarak uzerine su tutmasini egelleyen bir izolasyon yapilmistir. Bazi markalarin kesiti ig bicimliyken, bazilarinin kesiti tam daire seklindedir.

Esneme SIFIR ve gam yapmiyor. Esneme yapmadigi icin derin suda en kucuk vuruslar dahi hissedilmekte. Derin su dedigime bakmayin, 30 mt. de normal misinalarin esneme ozelliginden dolayi bir cok vurus hissedilemiyor.

Yeri gelmisken minik bir not dusmek isterim.
Lokaliteye ve mevsime gore baliklarin davranis bicimlerinde ciddi farkliliklar olabilmekte. Ornegin bundan 1 ay once 30 mt. lerde cipura ciddi bir darbeyle vurus yaparken, gecen hafta ayni yerde, kucuk bir isparoz nazikliginde vuruslar yapiyordu. Oteyandan yemin tamamini agzina alma egiliminde bulunmuyor. Yine bu lokaliteye ve mevsime bagli bir sey olsa gerek.
Tasmaliyorsunuz, tamam asansore birdirdim derken, 10 mt. sonra 300-400 gr. agirligindaki cipuranin yemi biraktigina tanik olabiliyorsunuz.

Orgu iplerin sozunu ettigim gibi dezavantajlarindan biri %100 opak olusu. Yani gorunmez ozelligi yok. Ancak her cesit sirtida, yayin gibi olasi buyuk avlarda bu dezavantajin hic bir onemi kalmiyor. Yine dislerini kesici olarak cok iyi kullanabilen balik avlari icin de ideal.
Diger bir dezavantaji ise, dugum oldugu kosulda acilmasi neredeyse imkansiz.

Bir cok ustun ozelliginin yaninda el oltasi olarak kasnakta kullanilmaya kesinlikle uygun degil. Hele ince olanlarin elde tutularak vurus beklenmesi cok cok tehlikeli diyebilirim. Ozellikle 0.20 ve daha inceye dogru giden caplar.
Kiyidan kullanimi dusunuluyorsa, kosteklerin 0.20 ya da 0.30 gibi bir misinadan yapilmasini oneririm. Herhangi bir takilma durumunda koparmakta zorlanabileceginiz gibi kapacak 10 mt. bir bolum bile insana evlat acisi gibi koyar.

Bir suredir Pelikan' in Despot dyneemasini kullaniyorum ve cok memnunum. Fiyatlarinin pahaliligi konusunda sizlerle ayni fikirdeyim. Sanirim bu Turkiyeye has bir durum. Ancak o pahaliligina ragmen memnuniyetiniz odediginiz parayi unutturabiliyor. Saniyorum ki bu orgu ipleri iyi kullandiktan sonra eskitebilmek oldukca zor.

Saygim ve sevgimle...

Bu mesaj en son " 14-12-2006 " tarihinde saat 12:37 itibariyle yalcinicli tarafından düzenlenmiştir....
yalcinicli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla