Konu: Mamun Nedir?
Yalnız Mesajı Göster
Eski 20-11-2006, 12:20   #29
sbasaran
Guest

en ideal yemim olan mamun hakkında ben de bir şeyler yazmak istiyorum.
canlı olaması en ideal. mamunların uzun süre canlı kalabilmesi için ben şöyle yapıyorum; yeni çıkartılan mamunları mukavva kutuda, hatta kutunun tabanına peçete, havlu kağıt vb nem alıcı kağıtlarla takviye ederek mamunları tek kat, üst üste yığılmayacak şekilde koyuyorum. eğer kutu yetersiz ise yani üst üste yığılma olacaksa araya gazete gibi kağıt koyarak tekrar peçete ilava ediyorum ve ikinci bir sıra yapıyorum. kutunun büyüklüğüne göre 2,3,4,... böyle yapıldığında mamunlardan salgılanan maddeler diğerlerine pek zarar vermiyor ve rüzgardan, güneşten vb doğa olaylarından da korunmuş oluyorlar.
dondurma olayına gelince; eğer avlandığım günden kalan mamunum olursa bunları da aynı şekilde ancak peçetelerini değiştirerek, kuru bir şekilde dondurucuya koyuyorum.
dondurulmuş mamunların kıyıdan savurma oltada kullanılamayacağı düşüncesindeyim. ancak tekneden dip oltasında, canlısı gibi olmasa bile yine randımanlı bir şekilde kullanılıyor. kullanıyorum.
dondurulmuş yem paragatçılar tarafından da kullanılır. mert in dediği gibi don dan çıkartılmış mamunlar yumuşar. ancak paragatçılar kullandıkları mamunlar canlı dahi olsa belli bir süre güneşte kurutarak sertleşmelerini sağlarlar ki balık yemi kapmaya çalıştığında çabucak bozulmasın.
herkese RASTGELSİN.
  Alıntı Yaparak Cevapla