Yalnız Mesajı Göster
Eski 13-10-2010, 19:22   #1
HHulki
Oltacı

HHulki kullanıcısının avatarı

Varsayılan Geçen yüzyıldan kalma sırtılar

Selam Dostlar,
Geçenlerde köşe bucak temizlik yaparken babamın 40-50 yıl once kullandığı bazı sırtılar ve bir kaç tanede fiyord sırtısı olarak tanımladığı jig buldum...
Bu sırtılardan bazılarını bende kullandım çocukluğumda bir kac tanede sinavrit tutmuştum... ilk sinavritimi değil ama (ilk sinavritimi melanur için kaşık çekerken tutmuştum 500-600 gr birşeydi) o zamanlar babamın küçük diye dalga geçtiği 3,5 kiloluk ilk trofem diyebileceğim sinavriti ustunde S harfi olan yesil sırtı ile tutmuştum....
Resimlerin arasında göreceğiniz pervane şeklindeki sırtıyı kromdan rahmetli büyükbabam yaptırmış içinden misina geçirilir arkasına 3lu çapari önüne bir fırdöndü bağlanırmış...
Babam o sırtı ile çok levrek tuttuklarını anlatır hep... bir defasında 4 kiloluk 1 sinavrit bile tutmuşlar...
Resimleri bu konu altına yuklemeye çalışacağım Umarım yuklemeyi beceririm

Herkese Rastgele.

Bir zamanların meşhur sinavrit katili ( S ve D olarak iki ayrı tipte olurdu) metal gagalı ahşap Sırtı Çapariler gövdeye iki kenarından vidalanmış 1 u şeklinde metale takılan spiralle tutturulmuş. Yakından bakınca üstünde diş izleri görülebilir....

El Yapımı Krom Levrek Sırtısı 60 yıla yakın mazisi olduğunu sanıyorum... İnce bir boruya pervane şeklinde kaynaklanmış Pervane şekli verilmiş Krom kanatlar... bir ucuna çapari bağlı misina borudan geçirilip fırdöndü ile ana misinaya bağlanırmış...

Fyord Sırtısı olarak geçen Eski Jigler O zamanlar Jigging'in J'si akla gelmiyordu...

Pul efektli iki sırtı isveç malı Abu Killer Marka (pervaneli mavi ve uzun metal gagalı yeşil) Daha yeni Teknoloji olup polyester ustu kaplamalı yine ahşap sırtılar...

H.Hulki CURA /
İzmir 1966
HHulki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links