Yalnız Mesajı Göster
Eski 08-04-2012, 02:31   #4
Baba Yalçın
Profesyonel Balıkçı

Baba Yalçın kullanıcısının avatarı

Arkadaşlarımızın anısına saygı gereği.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
18.01.11, 08:30

Ne kadar kötüdür ki baştan sona hepsi gerçek.. karadenizde simsiyah yapardı denizi..karalamada sarılan ağların bociliğini bilirim..yahut lüferin yağıntısına yapılan molaları...ama şimdilerde doğu karadenizde tutulan çinekop bile yok denecek kadar az.. en son yalnış hatırlamıyorsam 98-97 lerde adam gibi çinekopu hatırlıyorum..o da kuyu kenarlarına sinmiş yahut uzerlerindeki ada dedigimiz zorla 4 boy agın sığacak kadar yere sıkııştığı zamanlardı.. işin garibi bu balığı daha sonralarda topluca goremememiz..bu sene oltayla aldım bi kaç tane..kraçaya gezerken istopa aldık bi halt yok diye!!..indirdim oltamı..can sıkıntısı..oltanın kemirgensi titrekliginden anladım keratayı..sarı kanat yolunda gidiyordu aama yakalandı..3-5 tane..fazlası yok..inanırmısınız karadeniz bitmiş..ne kraça war ne lüfer,lüferi geçtim çinekp bile yok...bunun sebebi benim aklımdaki sebepler oldukca fazla..bunların içlerinde yer almak ta kotu...kofanadan kesilen elleri biliyorum kopan parmakları ws ama şimdi olta kesecek çinekp yok..enteresan..unuttuk desem yeri war... içimdeki deniz sevdası farklıdır evet bocilikte balığı gorunce cocuk gibi heyecanlandıgım doğru ama roşi vururken bir yandan da etik konusunu düşünenlerdenim.. bundan 27 sene ilk sonarı kullananlardanız ve bunu cahilce ve hırsla yaptığımızdan eminim...insanların içindeki sidik yarışının sebebi oldugunu dusunuyorum..hiç bir reisin sinemaya tiyatroya yada insan gibi sosyal bir cerçeveden baktığını görmedim..paralar ya bi tavernada yenir ya denizin yatırımı denize yad a dışarda ufak tefek yatırım..kimisi buyuk tabi.. benim gordugum insanları sidik yarışına iten şey ideallerinin olmaması..kültürlerini yukseltecek bir ideallerinin olmaması... bi filmde wardı kadir inanıra sorar turkan soray mı artık kimse... piyangodan para cıksa naparsın..-tekne alırım... daha fazla cıksa naparsın...- daha buyuk bir tekne alırım...boyle gidior...hatırlarsınız..bizim denizci tayfamız da boyle turkiyede...bunun için uzgunum..kızabilirler insanlar ama ben gördgumu bildigimi soyluyorum..insnalarımızın cıtalarını yuksek tutmadıkları surece gene kendi balıklarını koruyabileceklerini sanmıyorum..ama genç nesilden umutluyum..parayı yetecek kadar kazanmak için av yapacaklarını düünüyorum..yada umuyorum..eski reisler yada bugunun buyuk başları bugun 6-7 kuvvet te ağ atıyor..o agı atıp alabilmek için tekneleri buyutuyor..bu aadamlar hiç mi dusunmez bu balık ne ara göçecek...bu sene hamsi 30 milden indi..sahilde tohum vardı ama eskiye nazaran 0...paalamutta ise ismini zikretmeyem 60 mt lik tekne 500 palamuta gunde 5 mola etti..kiminde leva bile ettiler..bunu üzüllsem mi sevinsem mi derken gemicimin biri "oh olsun" dedi..güldüm yanan mazotun dumanıyla..yapacak bişe yok..onlar içn..artık düşündügüm ve geçmişimdekilerin düşündüklerini yerine getirmenin zamanı geldigini dusunuorum..kofana nın kalkanın kraçanın kırlangıçların morinaların ve daha bissruru turlerin yok olduguna şahit olmak üzücü..bunu bilerek yapanlara da diyecek söz ne ben de biter ne de gordugum kadar sizde..algarna cekildi dalyanların tam göbeginde..arkadaşlar tarlayı sürüyorlar gene diyorlardı..yeşil izmariti bulsunlar bakam şimdi...neredeee?? karadenize lüfer gelmiyor...3 mil bile yetecegini sanmıyorum..gelene kadar da hopaya ulaşır mı yoksa biz mi boyle dewam ederse cekiliriz denizden bilmem...en guzeli belki de oltacılık ha nedersin..

_Balıkçı Reisi_ byeebyee
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
18.01.11, 08:54

bi rahat bırakmadık ki denizi..bir futbol sahası kadar alanı, altında 2 ton agırlıkla günde gemicinin öldüğü ana kadar defalarca taradık..daha ne bekliyoruz..cihazlarımızla dagılan balıkları seyrettik sektoru yediginde..bunu bir yarış haline sokanlardan, bunu içinden cıkılması ,meslekten dahi cıkılması dert haline getirenlerden...allah razı olsun...! trol belası ws inanın trol benim gözümde hiç...okadar diyorum...daha onceden degiim gibi..küçük bir alan hesaplaması matemetik hesabıyla hangisinin daha falza alanı rezil ettigini rahatlıkla gorebilirsiniz...bu balıklar nerde... bagırırdılar insanlar...SIRTI KARA GELİYOOOOOORRR!! DİYE..burda faturalar kesilecekse idamlık adamlar var gözümde...ileri gittim belki ama benim fikrim...saygılar..

_Balıkçı Reisi_ byeebyee
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
18.01.11, 10:23

Hepsi yapılacak reisim, ama nerelerde, ne zaman, ne şekilde ve kimler, nasıl, ne kadar. Bazıları hatta kendi meslektaşlarımızın bile içinde olanları dahil ah, of v.s dese dahi, ben bu işe o kadar kafa yordum gözlem yaptımki inanamazsın, ne söylersem o,, Adım gibi emin olmadığım konuda dünyayı ayağıma serseler açlıktan ölsem geri adım atmam. Sigara içmem (Dünya üzerinde benim kadar nefret edeni yoktur) kumar oynamam, asla yalan söylemem (Babadan öyle gördük) Gece gündüz bu konuyu düşünürüm ne yaparsak sonuçları ne olur. Tek korktuğum yanlış bir karar alınması, birilerini incitmemek için deyinmiyorum. Boy yasağında (Endüstriyel her seferinde üstüne basa basa belirtilmeli) Bedel ödetenler bedeli ödemeli..,,Bunu 10 senedir söylüyoruz. Denizlerimizde ihale açsaydık en kısa sürede, bütün balık türlerini soykırım derecesinde nasıl tüketiriz diye, ancak bu kadar başarılı olunurdu..,, Dediğimiz eksiksiz yapılsa hayata geçse, sadece şu Marmara'da trol işi sıfırlansa, bu kadar talep olmasından birileri ne götürüyor farkına varsa birileri, 1.ci 2.ci Biyolojik koridor hayata geçse eksiksiz, bu alanda herkes oltayla çinakopunuda tutar, lüferinide tutar balıkda yatak yapar. Türleri sonra yazarım. Biliyorsunuz milyonlarca yıl önce Karadeniz tatlı suyu olan gölmüş, yer kabuğu tektonik hareketleriyle oluşan, Boğazlar vasıtasıyla Akdeniz'in tuzlu suyu hücum edince, çok zengin olan bitki örtüsü, türler açısından çok zengin canlılarla 2000mt. derininde dahi oksijen olan Karadeniz doğal oluşum sonunda içindeki tüm zenginliğin, çok büyük bir kısmı, tuzlu suya intibak edememesi sonucu, tüm zengin habitatın ölümü sonucu çürüyerek, Hidrojen Sülfürün tohumlarını atıp, su sathına 200mt kadar alanda oksijen bırakıyor. İkinci Dünya savaşından sonra ülkelerin sanayi atılımıyla bu oranda değişiyor. 1990'lı yılların galiba ortalarında Natonun araştırma gemisiyle oksijenli katmanın 100mt. olduğunu açıklıyorlar. Biz ona altı , üstü, ortalama 90mt. diyelim. Burdan birşey çıkarırsın. Yani kıtaların inkişafından, tektonik hareketlerle, kırılan yerkabuğu hareketleriyle milyonlarca yılda oluşan jeolojik zamandan beri denizlerimizde olan bütün türlerin 50 senede tohumunu kuruttular. Bu alanlarda sonsuza kadar söylediklerim eksiksiz uygulanacak. O zaman ne cetvele gerek kalır, ne pergele, ızgaranı yakar balığınıda yersin, balığını tutar ekmeğinide kazanırsın. Bütün türlerde yatak yapmaya başlar türlerin yıllara dağılımıyla birlikte yaşarız, Allah sağlık verirse. Ben bu bölgelere Kiler, Dünyanın en büyük, beleş, balık üretme çiftliği diyordum, biri ağzından kaçırmış merkez bankası diye..,, tiyoyu vermiş yani..,,Dediklerim eksiksiz tavizsiz yapılsın (Para gerektiren işlere bulaşmadan) cetvele başvurmadan bakalım neler olur birlikte görürüz, belkide göremeyiz, niye forumda kimse kalmazki herkes balıkta olur, gecede yorgunluktan kül keşkek, tombi yatak ertesi günün hayalini kurarak. Balıkçılık yaşam biçimidir, nasıl aşkı tarif edemezsen, bazıları tarif ettiğini sanır o derecesine çekim gücüne bağlı, balıkçılıkta öyledir tarif edemezsiniz ancak yaşanır. Denizi esnaf için cehenneme çevirdiler. Birde evrak koleksiyonu yani ikisi birbirinden merdane. Bizde rahmetli olan, 100 yaşını devirmiş, Atıf kaptan derdi herkes, bu evraklar için şöyle derdi, ikinci Dünya savaşımı dedi pek hatırlamıyorum İngilizlere esir düşmüş Hindistan'da orda bile bu kadar eziyet görmedim der bu evrak işinden nefret ederdi,, O zaman bu kadar evrak yoktu, en azından heryer balıktı, şimdi hem balık yok, hem evrak koleksiyon, fren gene tutmadı kestim..,,

Baba Yalçın
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
18.01.11, 12:00

bir cümle görmüştüm.. askeriyenin tuvaltindeki pisevuarın uzerinde fayansa yapıştırmış komutan...orda onun ne işi var demiştim kendime hatta.. daha oncesinde de duymuştum ama ordaki hali tuhaf geldi... "1000km lik bir yürüyüş 1. adımı atmakla başlar" diye...bilinen bircumle ama neden tuvalette...düşündüm ki bizim aklımıız ya kaçarken ya......malüm..bizde artık denizimizi malüm ettiğimiz için artık adım atmalıyız...bunda benim var olmam benim için nekadar onemliyse başka arkadaşlarında o adımı atmaları bi okadar önemli...dediğim gibi gene diyorum, birleşsin artık iyi doğru için insanlar...uyuyamadım inanın uyuyamadım birşeler değişecek sanki diye..ne kadartuhaf bi duygudur...teşekkürler.. bundan 8-10 sene evvel trabzonlu balıkçı kardeşimiz denizden topladığı copleri bir kovaya koyar ve valinin belediye başkanının yolunu tutar...girer makamına ve denizden topladıgı çopleri adamın masasna (başkanmasasında otururken) döker..başkan şaşkın...bizim kardeşimiz de soylenir...bu çopleri sen denize attın ben sana geri getirdim..denize atmak nekadar kolaydıysa o copu başkanın masasına boşaltmakta okadarkolay oldu dedi sonra... işte yapılacak şeyler de bunlar gibi..ama işin garibi balıkçılık adına adamların kafalarına atacak hiç birşey yapmadılar ki suratlarını acıtsın..! zamanla hebişeyin rayınaoturacagı kanısındayım ama gne tek birkişinin yapabilcegi iş olmadıgını yineliyorum...ve organize bir ekip oluşmalı...sorunlar tek tek masaya yatırılmalı(kastettiğim mavi kanunlar degil onlar zaten sayende oluşmuşkanımca...kastettiğim insanlaraaçık kapı vermeden sapasağlam, kimseyi kiimseye ezdirmemenin adımları..) düzgün amelyat etmeli cerahat taşıyan iradeleri...saygılar..iyi geceler...av saatim geldi..bi kolacan edeyim bakalım haaala varmı balık...bakan masası, rakı masasına benzer...herşey bir anda yapılıp, herşey biranda yıkılabilir... bu da bnden saglam yürümeli...saygılar..

_Balıkçı Reisi_ byeebyee
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
18.01.11, 20:38

Rastgelsin, diyeceğimde nekadarı gelir onu bilmem. İlk 50'nin dışında tümünüz bir araya gelmeli. Yıllar geçti mevsimler geçti, ben aynı yerdeyim, siyasiler değişti birilerinin taktiği değişmedi, benim tek suçum bukalemun gibi renk değiştirip, aranan kanı (siyasiyi) bulamamak. İlahi sadece bir gecemi uyuyamadın, gene beni romantik yapacaksın, şiirlere girmeyeceğim. Trabzonlu'ya gelince, bizim mekanın yakınında çöp konteyneri vardı, denizden naylon poşet toplardım.Tek başına hergün ağzına kadar denizden kakıçla topladığım poşetlerle ağzına kadar doldururdum. Boşaltanlardan birisinin kafasına takılmış erketeye yatmış, 4-5 günde dolan şeyi kim hergün dolduruyor diye. Necip halkının attıklarını temizliyorum, yani senin yaptığın işin deniz versiyonunu yapıyorum demiştim. Sonra muhabbet adam atanlara bela giydirdi, neler neler, sen evinin önünü süpürüyorsun demişti. Yolcu motorlarının ordaki arkadaşlarım çöpçü onbaşısı diye dalga geçiyorlardı. Başkanlarıda hem benim hem rahmetli kardeşimin çocukluk arkadaşıydı, herkes 1 gün sırayla denizden topladığı poşetle 1 konteyneri dolduracak diye ültümatom vermişti, gülme sırası bana gelmişti, ama ben sevindim sadece denizden toplarlarsa bir daha denize bir şey atmazlar diye. Bir arada, Gırgırların Orkinos katliamı yüzünden, yazın yat kaptanlığı, kışında Şişli'de Beytem Hanın sahibi, Banat diş fırçalarının (Sonradan satıldı galiba) eski sahibinin otoparkını işletiyordum. Üniversite mezunları gelip iş ararlardı. Oraya ekseri kalbur üstü zenginlerin arabaları gelirdi, içerde 1-2 ağaç vardı düşen tek bir yaprak bile yerde bıraktırmazdım. Birgün (80'li yıllar) baba bir mersedes geldi park etti gitti, etrafta gezinip kontrol ederken ne göreyim gavat portakal yemiş kabuklarını, yanında firmanın ikramı sigara izmaritlerini küllüğü boşaltmış gitmiş, kapıyı açıp yere boşaltmış, getir oğlum şu faraşı, süpürgeyi, hepsini zevkle faraşa topladığım gibi, doğruca hepsini şoför koltuğunun üstüne yerleştirdim. Bir güzel dağıttımki bir tarafına değil direk üstüne oturmaktan kaçamasın, ne yaptığını anlasın diye. Ben olmazsam çocuğada tenbih ettim bir şey söylerse, biz sadece park için ücret alıyoruz dersin, o anlar dedim. Neyse ben ordayken geldi makbuzunu verip ücretini ödedi, bilin bakalım ne oldu. Bir güzel üstüne oturdu, giderken birde el salladı, hadi görmedi, üstüne oturuncada hissetmedimi!!! Sadece hatasını anladı. Belediye ile başka örnekler veririm başka birgün. Açıkkapıdan, sağlamlıktan, hiç şüphen olmasın yanlış bir adımın atılmamasıda okadar önemli, bunu sık sık söylüyorumki bazıları düşüncelerini tekrar tekrar sorgulasın acaba neden diye bunu burda yazmam ancak yüzyüze anlatabilirim. Bazılarında silah çeksen değişmez, bunu ben değil denizin kendisi ve içindekilerin ültümatomu, ha benimde sana soracaklarım olur, bu konuda ne diyorsun diye. Mavi Kaplı kitap beklemedeyim, ama deniz beklermi onu bilmiyorum. Birde frene çare bulsam, aleti almadıkları sürece karalarım. Tekrar rastgele,,,

Baba Yalçın
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
19.01.11, 01:29

frene çare gelcek yakında "oh be şükür" de diyecez sadece..bir araya geldigimzde dinlemek boynumun borcu..sağlam saglam halledecez..çare birlikte adımda..o da gelişiyor sanırım..benim şimdilik burdan yapabileceklerime bakınıyorum, aklınıza gelen olursa fikir bile fikirizlikten iyidir...saygıla

_Balıkçı Reisi_ byeebyee
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
08.06.2011, 00:55
Bence güncellenmeli konu.

Levent
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"MAVİ ORMANIN SON KRALI" 2. BÖLÜM SONU

Bu mesaj en son " 30-05-2012 " tarihinde saat 19:57 itibariyle Baba Yalçın tarafından düzenlenmiştir....
Baba Yalçın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla