Yalnız Mesajı Göster
Eski 15-11-2005, 22:24   #14
HALDUN YALIMLI
SHARK

HALDUN YALIMLI kullanıcısının avatarı

Cool Teknik

Arkadaşlar hepinizin yazdıklarını tektek okudum.Ben gerek el oltası gerekse kamış olarak hep daha uzağa daha ileriye olarak kendimi kontrol ederek atışlarımı geliştirdim.Burada yazacaklarımla ilgii herhangi bir iddia olayım söz konusu değildir tamamen kendimi gözlemleyerek geliştirdiğim atış mesafeleridir.El oltasında atış tekniğimde babamın katkıları ve teknolojinin ozaman ki gelişmişsizliğinin payı büyük (teşekkürler babacım) el oltası kullanma yaşım 5-6 ya dayanıyor.Ozamanlar babam oltaları mantarlara sarardı olta atacağımız yerlerde mantardan yere açıp atardık oltamızı ben babamı izlerdim o zamanlar sonra bende olta atmak için palazlandığımda babam gibi (hala devam eder) misinayı yere açıp atarım.Kıyıdan balığa gittiğiizde genellikle 40 gr. kurşun kullanırım.Atış için misinayı asla kasnaktan atmam misinayı inceltiyor ve liflenmesine sebep oluyor.misinayı yere sererim üst üste değil :dikkat: ve başımın üzerinde yavaş yavaş misinayı hem kol hemde atış elimin bileği ile çevirmeye başlarım ve çevirirken misinayı azar azar salarım ve atış istikametimi hisettiğim zaman sallarım misinayı denize.40 gr.kurşun ile 70-80 metreye olta atıyorum.
Kamış ile atış konusunda Erol abinin yazdıklarını okudum kamışla uzağa atmak konusunda makinenin önüne gelen ilk halka ne kadar uzak olursa o kadar uzağa atış oranı yükseliyor.Ben kamışla atış yaparken kamışın denize 0 açıyla atılmasının hem mesafe hem istikamet açısından faydası var.Şimdi kamışta ben savurmaın önemine ve makinanın çekeriyle doğru orantılı olarak kurşun ağırlığına dikkat çekmek istiyorum.Makinelerin dişlilerine en fazla zarar veren etmenlerin başında çekerlerine bakmadan takılan kurşunlar geliyor.uzağa atacam diye kamışta ağır kurşun takmaya gerek yok ben yine 40gr.kurşun ile el oltasıyla attığım mesafeye yakın atışlar yapıyorum.Kamışlı atışta kamışı denize dik pozisyonda kurşunu yere yatırarak savuruyorum.savurma sırasında kamışa ne kadar fazla hareket alanı sağlarsak o kadar uzağa atma şansımız artar kanaatindeyim.HERKESE BOL ŞANS
haldunyalimli@gmail.com
HALDUN YALIMLI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla