Yalnız Mesajı Göster
Eski 18-11-2005, 07:08   #17
balıkcı
Kaptan

balıkcı kullanıcısının avatarı

Merhaba balıkcı dostlar oltayı uzağa atmak konusuna sizlerin değerli katkılarına benimde biraz katkım olmasını istedim. Erol beyin dediği her konuya tamamen katılıyorum yanlız dünya rekoru 180m üstünü aşıldığnı biliyorum 243m ustanın dediği gibi çıkrık makina ile atılmış. neden çıkrık çünki çıkrık makinalarla atarken sürtünmenin daha az oluyor çıkrık makinadan çıkan misina düz olarak hiç bir yere sürtünme yapmadan kamışın ilk yüksüğünden geçiyor.
ama bence önemli olan başka bir konuda kamışın atar ağırlığı mesela 80-150gr
atan bir kamışla 130gr lık bir kurşununla 100m atarsak 30gr lık bir kurşunla 30m atamayız(100m ve 30m örnektir) çünki bu kamış 80-150gr,ma göre imal edilmştir onun için kamışımızı alırken ilk önce kalitesine sonra atarına nerelerde kulanmak istediğmize deniz,göl vs kamışımızı dip,şamandıra,surf,atçek yoksa bot içinmi kulanmak istediğnize bağlıdır benim bildiğim 8 çeşit kamış var bunlarda her biri kendi kulvarlarında çeşitliliklere ayrılır.
önemli olan başka bir aracımız,da misinadır misina ne kadar ince olursa o kadar uzağa atma şansımız doğar mesela benim kulandığım 0.20lik 16kg,a kadar çekerliliği olan örgü misina örgü misinaların normal misinalara ramen avantajları vardır tabiki normal misinadan pahalıdır(pahalı derken 270m lik örgü misina 10-15euro,dur) tuzlu suya örgü misinanın nasıl bir reaksyon göstereceğini bilmiyorum.
bütün balıkcı dostlara sevgiler,saygılar
Selim Öner (balıkcı)
balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla