Yalnız Mesajı Göster
Eski 25-10-2010, 09:56   #1
awerusta
Oltacı

Merhabalar, bu sene olta atma şansı bulduğum avlaklar hakkında bilgi vermek istiyorum. Muhtemelen Forumda birçok kişi bu avlaklar hakkında benden daha fazla bilgiye sahiptir. Umarım izmir sahilinde avlak arayan üyelere yardımım dokunur.

İnciraltı: Küçükken İnciraltı Ulaştırma Birliğinde balık tutardık, o zaman yasak yoktu, iskeleler ulaştırmacılardaydı. Bol lidaki, ısparoz geceleri sarkıtma ile kefal alırdık. Artık şansımız kalmadı, askeriyeden sadece denizi seyredebiliyoruz. Askeriyeye gelmeden Öğrenci yurdunun önünde kumluk var. Pek takılma yapmıyor. Geceleri tek tük Mırmır yapıyor. Muhabbet edip, zillerin sesini beklemek için ideal
İnciraltında savaş gemisinin ordaki liman kayalık. Balığı alıncaya kadar fazla kıpırdatmamak gerekiyor. 4 numara 496 ve 40 gr kurşun ile denendi. Şimdiye kadar sadece bir lidaki kısmet oldu ordan. Ama duyduğum kadarı ile gemi tarafı kaya levreği yapıyormuş ve başka dedikodu inciraltından engelliler parkına doğru giderken Barış manço köprüsü civarı bu mevsimde çupra- lidaki yapıyormuş, gideceklerin yedek takım almalarını öneriyorlar.

Güzelbahçe: Balçovadan Güzelbahçeye giderken istihkam lojmanlarının önünden değilde bahçelerarasından gelen ve sahilden devam eden duvarlı bir tekyön var. Umarım anlatabilmişimdir. Tek yönün ve duvarın bittiği yerde olta atıyorum genelde. Akşam saatlerinde, hava kararmaya yakın lidaki yapıyor. Avlak kumluk, geceleri Mırmır almak mümkün, ama kayalık olmadığı için çupra olacağını düşünmüyorum. Kısmet tabiki de belli olmaz, daha duymadım ve şahit olmadım.

Sahilevleri: Sahilin sonunda, askeriyenin başladığı alan başka rağbet gören bir avlak. Kayalık bölge, tek iğneli takımların kullanılması ve attıktan sonra çok kıpırtılmaması öneriliyor. Çupra, lidaki almak mümkün. Şamandra ile kefal alanlar da var. Askeriyenin içindeki iskeleden olta atma fırsatı buldum. Kıyıya nazaran pek takılma yapmıyor. Canlı yem ile levrek, sırtı ile sübye almak mümkün. Nedenini bilmiyorum burda duyduğum bir bilgi; kalamarlar daha çok kırmızı sırtıya geliyormuş. 2 hafta önceki tekne avımızda benim kullandığım gri sırtı iş yapmazken, abimin kırmızısı 2 tane aldı. Belki de kısmettir. Bereketli avlar dilerim.

Herkese bereketli avlar dilerim.
0+

Bu mesaj en son " 25-10-2010 " tarihinde saat 13:45 itibariyle Necati ARAT tarafından düzenlenmiştir.... Neden: Konunun bütünlüğü adına 1. ve 3. mesaj birleştirilmiştir..
awerusta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links