Yalnız Mesajı Göster
Eski 13-11-2005, 06:31   #8
aserkansatı
Guest

Alıntı:
hudutt tafarından gönderildi
bu konuda hem fikirim sadece değil marmara diğer denizlerimizdede olan balıklar farklı adlandırılıyor
Yöresel balık adları farklı farklı...Örneğin yayın balığına Adanada gelebicin,Tokatta yılanus,Amasyada ılganus deniyor ki latincesi de Siluris glanis...Eşkinaya Samsunda mavreşkil diyorlar.Bıyıklı balığın adı Amasyada pullu.Ansiklopedilerde mığrı yada mıgri diye geçen bir cins deniz yılan balığına egede mıngri deniyor.Bizim isparoz,İstanbulda ispari,oradaki mavri kefal bizde mavraki,hani balığı egede ganos yada hanoz...Bu listeyi uzat uzatabildiğn kadar.
Ben yıllar önce Sıtkı ÜNERin Balık Avcılığı ve Yemekleri kitabını okuduğumda şaşırmıştım.
Bizim sargoz orada karagözdü ve üstat 2 çeşit karagöz vardır diye yazıp resimlemişti.Biri sivri burun,biri de sargoz (ona göre karagöz)...Bizim asıl karagözün resmi bile yoktu kitapta,dolayısıyla adı da...Ben Marmarada yok herhalde diye düşünmüştüm o zaman...Ama tahmin ediyorum o kitapta dizgi yanlışı sonucu oluşmuş bir olaydı o...Çünkü S.Üner gibi bir usta asla o yanlışı yapmaz diye düşünüyorum...
  Alıntı Yaparak Cevapla