Yalnız Mesajı Göster
Eski 28-09-2006, 08:59   #23
erhan
Tayfa

erhan kullanıcısının avatarı

Erol abi fikriniz çok güzel ama;
Hava motorunun pil ile çalışanı var mı bilmiyorum bir araştırmak lazım. Aslında livardaki yada kovadaki balığı öldüren başlıca etken oksijen eksikliğidir bu doğru. Ama oksijeni sağlasak bile balıklar belli bir süre canlı kalabilirler bunun başlıca sebebi tatlı sularda amonyak tuzlu sularda ise amonyak ve protein birikimidir. 20 lt lik bir buzluğa 2-3 orta boy balık koyarsanız sorun yaşamayabilirsiniz fakat balığın büyüklüğü ve sayısı arttıkça hava verseniz dahi canlı kalma süreleri azalacaktır. Bence projeye Doğan beyin belirttiği gibi sirkülasyonu düşünerek yön vermenizde fayda var.
Bunun için akvaryumculardan temin edebileceğiniz "Power Head" yada "Kafa Motoru" denilen sirkülasyon pompalarını kullanabilirsiniz. Bu pompalar suyu alttan çekip üstten basarlar ve aynı zamanda (eğer difüzörlü model ise) suya hava da verirler. Böylece kullanacağınız buzluktaki suyu hem devamlı sirküle edip artık maddeleri ortamdan uzaklaştırmış hemde suya hava basmış olursunuz (aslında suyu sürekli tazeledikten sonra hava basmak gerkli olmayacaktır). Ama yine burdaki sorun power head'lerin 220 V alternatif akım ile çalışması. DC akım ile çalışanları var mı bilmiyorum. Aslında DC ile çalışanı bulunamaz ise de sorun değil DC yi AC ye çeviren invertörler piyasada var. Bahsettiğim power headler küçük yapılarına karşın çok kuvvetli olup düşük güç lerde oluyorlar. Örneğin benim akvaryumumda yumruk büyüklüğündeki Power head saatte 2,5 ton su basabiliyor(üstünde yazan değer) ve sadeve saatte 45W güç tüketiyor.
Umarım bir fikir verebilmişimdir.
Saygılar