Yalnız Mesajı Göster
Eski 12-08-2006, 21:59   #9
Uzm.Dr.Rastgele
Guest

Varsayılan Benden söylemesi..

İzmir körfezinde olta sallayan arkadaşlar.Hepimiz bildiği gibi bir çok başkanın yapamadığını rahmetli başkanınız Ahmet PİRİŞTİNA başardı ve artık İzmir körfezine lağım suları akmıyor.İnşallah ileride benim çocukluk günlerimdeki rengine ve temizliğine kavuşacak.Fakat bildiğiniz gibi yakaşık 25-30 sene İzmir'in lağımları ve sanayisi bu körfeze aktı.Su her ne kadar berraklaşmaya ve dibi görünmeye başlasa dahi dibi tortu ve çamur ile kaplı.Hava yıldız yada poyraza dönüp sert estiğinde dip çamuru havalandığında nasıl bir renk aldığını biliyorsunuz.Hadi rengini görme diyelim.Fakat dibi son derece ağır metaller içiren totularla dolu.Bunların nötr olması 10'larca yıl alacak.O hele çupra gibi balıklar direkt midye vs.gibi deniz kabukluları ile besleniyor.ve aynen ağır metalleri vucutlarına alıyorlar.Körfezde son 3 sene kadar bende avlandım ve balığını yedimde.Ama kulakları çınlasın eskiden balıklıovada çiftliği olan şimdi salihli demirköprü barajında alabalık çiftlikçiliği yapan Ercenk isimli Ege Mezunu Su ürünleri mühendisi arkadaşım öyle şeyler anlattı ki o dakikadan sonra körfez balığı benim için bitti.Konaktaki balık halinden bile ne deniz çuprası ne deniz lidakisi alıyorum.Biliyorum ki tezgahları süsleyen deniz çupraları körfez balığı.Kültür çuprası ye daha iyi.En az 5 yıl daha yememekte yarar var derim.Ama tabi her arkadaşım kendi bilir.:dikkat:
  Alıntı Yaparak Cevapla