Yalnız Mesajı Göster
Eski 12-04-2011, 20:32   #29
mesa378
Oltacı

Alıntı:
ykmk tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Merhabalar...Yengeç konusuna bakıyordum nasıl yakalayacağımız hakkında bişey yoktu... Ben de ekleyeyim dedim...

Geçen sene Enez kumsalda zargana tutuyordum.Malum yem bittikçe kuyruk kesiyorum zarganalardan...Kestiklerimi de hemen kumsala sapladığım livara koyuyordum...Balığın kanı akıyordu tabi...Sonra tuttuğum diğer balıkları livara koymak için kaldırdığımda livarın içine girmiş ufacık ve iş yapar yengeçlerden bir sürü görüyordum ve bunları alarak avlanıyordum...
Livar olarak en küçüklerinden kullandım...

Yani kısacası bu avdan çıkarılan teknik bana göre küçük boy livarın içine kesilmiş balık koyup kıyıya açık bir şekilde saplamak...Kumsalın suyla birleştiği yere...Zaten biraz bekleyince bir sürü yengeç livarda oluyor ve livarı ani olarak kaldırdığımızda bunları geri çıkmadan yakalamış oluyoruz.Arada zaiyat oluyor tabii...

Basit ama iş yapar bir yöntem...Tamamen şansa keşfettim ...

Sevgi ve saygılarımla...

İşinize yaraması dileğiyle...
yunuscan kardeşim öncelikle tşkler çok faydalı bilgiler sunmuşsun. benim anlamadığım nokta livar nasıl yapılıyor onu da detaylı anlatırsan sevinirim kumsalın herhangi bir yeri olurmu yoksa kayalıklara yakın olan yerlermi daha ii biraz açsan..

mehmet saglam
14 02 1985
iskenderun
mesa378 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla