Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK AVI > DENİZ AVI (TEKNEDEN)

DENİZ AVI (TEKNEDEN) Tekneyle yapılan tüm avlanma yöntemleri ile ilgili bölüm.

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 16-06-2011, 13:06   #1
tevez
Oltacı

Thumbs up Yavru balıkları kurtaralım

sevgili rastgele sakinleri yaşadığımız şu dünyada güzel ve değerli şeylerin azaldığı bi gerçek bunlar arasında bizi ilgilendiren güzel bir şeyde balık tutma zevkimiz bu zevkimizde öyle görünüyorki gün gelecek bitecek bizde çocuklarımıza anılarımızı anlatarak yetinecez ülkemizdeki denizlerimizde özellikle egede ve marmarada benim gördüğüm duyduğum kadarıyla çok bilimçsiz avcılar mevcut hangi balıkları yakalayacaklarını hangilerini geri bırakacaklarını ve nasıl adil avlanacaklarını bilmiyorlar size bununla ilgili bi anımı anlatayım bir gün foçaya gezmeye gitmiştim dur dedim kendi kendime şu iskelede millet ne yakalıyor diye gittim ve ne göreyim serçe parmağınızdan bile küçük mercan fangri ve karagöz yavrularını yakalamışlar ve bunları eve götürüp yiyeceklerini söylüyorlar neden bu balıkları geri bırakmıyorsunuz dediğimde iş tartışmaya dönüyor hemen diyorlar ki deniz senn mi deniz herkesin istediğimi yaparım istediğimi yakalar istediğimi bırakırım e be dayıcım sen böyle yaparsan merak etme ilerde yakalayacağın balık bile olmayacak dedim ve öylede oluyor bu konuşmayı 1 sene önce yapmıştık 1 sene sonra gittiğimde haklılığım ortaya çıktı şimdi çoğu balıkçı boş boş bekliyorlar bide diyorlarki amatör balıkçının yakaladığı ne kadar olacak ki onun trol kadar denize zararı yok nasıl yok onlarında var yakaladıkları yavru balıklar sayesinde denizde balık kalmıyor birde en nefret ettiğim şey hani o trollerin balıkları ağa sokmak için yaptığı dip taraması değil onunda uç noktası denizi dinamitleme ilk duyduğumda ya dedimki bu kadar olmamıştırya insanın inanası gelmiyor adeta denizi katlediyoruz ama deniz ana buna yinede var gücüyle dayanmaya çalışıyor bide denizlerimiz devasal çöplüklere dönüşmüş yani dev bir çöp kutusu ona girmiyorum bile neyse sizi bu kötü konularla başınızı sıkmak istemezdim güzel bir av raporuyla karşınıza gelmek isterdim ama artık içimde birikti böyle büyük bir platformda paylaşmak istedim tabi herkes bunları biliyor benim söylememle ne kadr kişi değişecek oda malum ama bu yazımdan biraz etkilenen ve vicdanı olan o küçük balığı eline aldığında ya şu güzelliğe kıyılırmı deyip denize atması beni mutlu eder şimdi diyeceksiniz ki balık yakalayamayacakmıyız tabikide yakalayacağız ama sirkülere uygun olarak herkesin sirküleri bilmediğini biliyorum en azından göz kararı büyüklüğüne karar verin vicdanınızla baş başa kalın o balığı yakaladığınızda o zaman kovanıza atın benden bu kadar

benden tavsiye iyilik yapın,iyilikler yapın denize atın tabi İYİLİKLERİ emin olun bir gün değerini ya balık bilir ya halik
Eski 16-06-2011, 13:16   #2
Necati ARAT
Kaptan

Arkadaşım çok haklısın..
İçini döküp aklındakileri bizlerle tabiiki paylaşacaksın..

Sirküler belli yasakları getiriyor. Biz ve bizim gibi, ister amatör ister profosyonel avcı dostların bunlara riayet etmeleri gerekir ancak hem denetleme ve kontrol noktasında hemde sirküler noktasında bir çok tartışılacak konu var..

Umarım 2012 de çıkacak olan yeni sirküler bu sorunları ortadan kaldırır ve denetlemeler artar..

Yeni nesil bu zevkten mahrum kalmaz..
Necati ARAT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-06-2011, 08:02   #3
ukg79
Kaptan

ukg79 kullanıcısının avatarı

Oldukça hassas bir konuya değinmişsin emeğine sağlık biz nekedar duyarlı davranırsak davranalım muhakkak birileri bozuyor bence herşey üst yönetime bağlı kardeşim....
Eski 17-06-2011, 09:49   #4
ustam18
Kaptan

ustam18 kullanıcısının avatarı

Çok doğru söylersin kardeşim.ama ne yazık ki kimsenin uymadığı bir sirkülerimiz var.yazanların eline olta alıp bir balık yakalamışlığı yoktur belki.hangi balığın ne zaman yumurtladığını bilmiyordur belki.hava şartlarına bağlı olarak hayvanın yumurtasını atmadığını,yasakları 15 gün erkene çekince balığın koruma altına alındığını sanıyordur belki.Bu belkileri bilmediğim için ben şahsıma 20 gün daha uzattım tatlısuda av yasağımı.Teşekkürler.Rastgele.
O Rh +
ÇANKIRI
ustam18 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-06-2011, 18:09   #5
tevez
Oltacı

hepinize teşekkürler duyarlılığınız için ne kadar balıkçı bu konular hakkında bilgilenirse beni mutlu eder
Eski 19-06-2011, 21:16   #6
Balikci Alp
Tayfa

Balikci Alp kullanıcısının avatarı

tevez kardeşim, çok doğru bir konuya değinmişsin. Ben şahsen vurgun yememişse küçük balıkları denize iade etmeye özen gösteriyorum. Herkesin bu özeni göstermesi halinde biz üzerimize düşen görevi yerine getirmiş oluruz. Tebliğlere uymak tabi ki bu işi amatörce yapan bizler için bir görev. Ancak aynı özeni bu işi profesyonelce yapan kişilerinde göstermesi asıl başarılması gereken husus. Neticede bu sitedeki arkadaşlarımızın hepsi aynı gün balığa çıksa ve tuttukları tüm yavru balıklar sayılsa, bir tek trol ile denize ve doğaya verilen zarara ulaşmaları mümkün gözükmüyor. Bu noktada özellikle kamu erkini kullanan makamların görevlerini aksatmadan yerine getirmesini önemli görüyorum.
Sevgiler
Balikci Alp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-06-2011, 12:40   #7
bnymnblr
Çımacı

bnymnblr kullanıcısının avatarı

Arkadaşlar bu kampanyaya kulak verin her geçen gün çığ gibi büyüyoruz.

http://www.kacsantim.org/

500.000 e gelmeye az kaldı harekete geçin yazısının altındakileri doldurup en alttaki "katılıyorum" u tıklayın. hepsi bu kadar.

arkadaşlarınıza tanıdıklarınıza çeşitli sosyal paylaşım sitelerine üyeyseniz buradan bildirim yapın. Denizlerin geleceği etkin sivil toplum örgütlenmesi ve faaliyetleri ile huzur bulacaktır. sadece 5 dakikanızı ayırın yeter.

En azından farkındalık oluşturmuş olacaksınız. televizyonda yayınlanan bu kadar magazinsel ve filmler yerine evrensel bir konu olan doğamızın bir parçasını, denizlerimizdeki balık varlığını korumak için imza kampanyasına katılın.

Varlığında kıymetini bilmediğimiz şeylerin yokluğundaki tokadıyla uyanacağız. Gelecekte daha büyük sıkıntılar çekip daha fazla geçmişe özlem duyacağız.
bnymnblr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-06-2011, 20:22   #8
İlyas Reis
Oltacı

Varsayılan İnsan olmak

Tevez Rumuzlu Sayın kardeşimize ve siz gruptaki değerli dostlarımıza sevgilerimi gönderiyorum. Bizi biz yapan değerler vardır. Bu değerler bizi erdemli kılar.Bu vasfa ulaşmış insan olgun ve kemal sahibidir.Hareket ve davranışlarında bir ölçü vardır. Bu özelliklerini heryerde ''yalnız olduğunda yada toplum içerisinde'' gizli ve açık gösterirler.Eşref i Mahluk olan insan, varlıklar içerisinde en şereflisidir. Bu hakka sahip olma ile bunu sürdürme durumundadır.Diğer var olan varlıklara da hakimlik sağlamakta ve onları kulanmaktadır.Bu insanoğluna verilen bir nimettir. Bu nimeti iyi kullanmak için rabbimiz, Kitabımızda bizlere nasihatler vermektedir.Güzel dinimizde hangi canlı olrsa olsun,zulüm yasaklanmaktadır.Nefsani şehvet özelliğinin öldürme hırsı ve işkence kötülenmektedir.'' Av ,,anlamı, spor la birlikte ihtiyacı temindir. Doğada vahşi hayvanlar yeme ihtiyacı için diğerini öldürüyorlar.Bizler ise balık avcılığında spor ile birlikte ihtiyacımız olan besini karşılıyoruz.Bu besin bizi doyurma ölçülerinde değil ise onu insanlığımız gereği bırakıyoruz. Heryerde insan özelliğimizi hatırımızdan çıkarmayalım.Şefkat ve merhamet duygularımızı köreltmeyelim.Ne olursa olsun insanlık kaidelerine uymayan insanları uyaralım.Biz şefkat dininin mensubları,Merhamet deryası bir peygamberin ümmetiyiz. Bize sunulan nimetlerin hepbirlikte kadrini bilelim dostlarım.
Hobi : 40 yıla yakın Deniz sporu
İlyas Reis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Gönderme Kuralları