Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > SOHBET ve EĞLENCE > FOTOĞRAFLARIMIZ

FOTOĞRAFLARIMIZ Her türlü balık avın fotoğraflarını yayınlayabiliceğimiz bölüm.

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 28-09-2010, 08:52   #11
musty
Kaptan

musty kullanıcısının avatarı

tebrik ederim çok güzel bir av olmuş paylaşım için teşekkürler
Eski 15-10-2010, 22:04   #12
makifbaz
Oltacı

Arkadaşlar kusura bakmayın affınıza sığınarak soruyorum,o resimdekinin akya değilde Çatalkuyruk olduğunu kimse farkedemedimi ?
Eski 16-10-2010, 07:26   #13
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

Alıntı:
makifbaz tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Arkadaşlar kusura bakmayın affınıza sığınarak soruyorum,o resimdekinin akya değilde Çatalkuyruk olduğunu kimse farkedemedimi ?
Sizin akya diye kastettiğiniz balık sanırım sarıkuyruk veya kuzu diye anılan balık. Bu balıkta çatalkuyruk ve akya adıyla anılıyor yöresel isimlendirmeleri farklı olabiliyor. Yani çatalkuyruk desekte, akya desekte yanlış değil sanırım.

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 16-10-2010, 22:15   #14
makifbaz
Oltacı

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

verdiğim bu linkte görünen balık akya,imtiyaz,kuzu diye adlandırılan genel adıda akya olan balıktır.Arkadaşımızın gönderdiği linkteki balık iste çatalkuyruk'tur(diğer isimlerini tam olarak bilmiyorum avcı ve çıplak olarakta adlandırılıyor tahminimce);akya'dan tamamen farklı olup,eti akya kadar lezzetli değildir.
Eski 16-10-2010, 22:17   #15
makifbaz
Oltacı

Google'da görsellerden aratırsanız arasında ki farkılıklarıda göreceksiniz
Eski 20-10-2010, 06:40   #16
1940g
Miço

1940g kullanıcısının avatarı

Alıntı:
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

verdiğim bu linkte görünen balık akya,imtiyaz,kuzu diye adlandırılan genel adıda akya olan balıktır.Arkadaşımızın gönderdiği linkteki balık iste çatalkuyruk'tur(diğer isimlerini tam olarak bilmiyorum avcı ve çıplak olarakta adlandırılıyor tahminimce);akya'dan tamamen farklı olup,eti akya kadar lezzetli değildir.
Önce akya ile sarıkuyruğun farkını öğren sonra bize öğret komik olma....

Lichia Amia / Akya / Yöresel İsimleri ; Kuzu, Çıplak

Seriola Dumurilii / Sarıkuyruk / Yöresel İsimleri ; Kuzu, Çıplak, Avcı

Bu mesaj en son " 20-10-2010 " tarihinde saat 06:43 itibariyle 1940g tarafından düzenlenmiştir.... Neden: resimleri ekledim
1940g Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-10-2010, 07:08   #17
keyfmustafa
Oltacı

Alıntı:
Öncelikle sevgili makifbaz senin resmini yayınladığın balığın adı sarıkuyruk. Bende iskenderunda yaşıyorum senin akya dediğin balık ise sarıkuyruğun (imtiyaz) yavrusuna bölgemizde verilen ismidir. Yani sen yöresel olarak bildiğin adı budur diye alaycı bir ifade ile inatçı olma bence.
Çatalkuyruk(tiral,çıplak) dediğimiz balığa literatürde akya denir. Genel olarak bu şekilde adlandırılır. Aynı familyadandırlar aslında. Forumda bu avdaki balığa verdiğimiz akya ismine bu kadar deneyim sahibi üstat sayılan kullanıcılar itiraz etmezken sen neden bu kadar heveslendin onu anlayamadım. Yorum yapmak mı reklam yapmak mı ?
Kendi avını güncel konu haline taşımaya çalışman bence yersiz. Zaten forum takipçisi arkadaşlar senin (abinin) avını biliyoruz.
Ülkemizde balık avcılığında her yörede balıklara değişik isimler verilmektedir. Sarıkuyruğa akya denilen yerlerde mevcuttur. Bu bizim yöremizde çırpan olarak bilinen sokar balığı gibi, izmarit olarak bilinen küpes balığı gibi bir olaydır.
Bunlar çok basit konular av esnasında hava şartları, kullanılan malzemeler, yaşanan keyifli dakikalar paylaşılsa daha keyifli olur diye düşünüyorum.
keyfmustafa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-10-2010, 23:55   #18
EAKSOY
Tayfa

EAKSOY kullanıcısının avatarı

Tebrikler güzel bir av
0 Rh (+)

BORNOVA-İZMİR

EAKSOY Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-10-2010, 20:25   #19
makifbaz
Oltacı

1. @1940g ; Çatalkuyruk(sizin tabirinizle akya) ile sarıkuyruk(benim tabirimle akya) arasında ki farkı anlayabilecek kadar balık bilgim olduğuna ve kendi tecrübelerime dayanarak ve gerekli paylaşımlar yaparak bu bilgiyi başkalarınada aktarabileceğime inanıyorum.Birçok forumda okuduğum kadarıyla ayrıyeten birçok avlakta avlanan yada beraber av yaptığım insanlardan da çatalkuyruk balığına akya denildiğini duymadım fakat sarıkuyruk balığının Türkiye genelinde(yöresel farklılıklar hariç) akya adı ile anıldığını eminim ki biliyorsunuzdur.Eğer ki konu başlığında akya kelimesinin yanında çatalkuyruk tabirinide kullansaydınız bende bu yanılgıya düşmezdim,kusura bakmayın.
2.@keyfmustafa ; Kimseye alaycı bir şekilde yaklaşmak gibi bir düşüncem asla olmadı olmazda Kendi konumu güncel bir hale getirmeyide aklımın ucundan bile geçirmedim ki getirsem elime ne geçecek sadece örnek olması amacıyla resim yüklemeye üşendiğim için konumun linkini oraya koydum,reklam yapmaya gelincede neyin reklamını kime yapacam onu anlamadım ? sadece iyi niyetli bir şekilde o balığın akya olmadığını söyledim ki literatürde ki adı akyaymış bende kabul ettim kusura bakmayın dedim.
Birazdan İskenderun'a doğru yola çıkacam 10 günlük tatilimde inşallah güzel avlar yapar sizlerle paylaşırım

Sosyal Paylaşım

Gönderme Kuralları