Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > Amatör Balık Avı Genel Bilgiler > Malzemeler ve Bakımları > Kamışlarla İlgili Herşey

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 11-02-2007, 21:34   #11
balıkcı
Kaptan

balıkcı kullanıcısının avatarı

Alıntı:
İmBat tafarından gönderildi
Selim abi senden gördüğümüz her yeni şeyde ahh bunlar ne zaman türkiyeye gelir diye hayıflanıyoruz. Karadan dip oltası attığımız zamanlarda normal uçlu kamışlarla kıyaslarsak çok büyük avantajı olur inşallah ülkemizdede görürüz kısa süre içerisinde.
Sana ben daha basit ve türkiyede bulabileceğin aynı zamanda kendin yapabileceğin bir sistem yolluyorum o zaman,ilk sistemide artık türkiyeye gelince kulanırsın.
Eklenmiş Resimler
Dosya Türü: jpg yem.JPG (126,3 KB, 69 Görüntülenme)
balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 12-02-2007, 07:40   #12
aganta borina borinata
Guest

selim abi paylaşım için teşekkürler...buna benzer bi sistemi 15-20 yıl kadar önce buradaki bi kaç balıkçıda görmüştüm...tatlı suda bizim tahta pullusu dediğimiz oltaya vuruşları çok hafif olan bi balığı avlamak için kullanıyorlardı...o zamanlar buralarda kamış kullanımı neredeyse hiç yoktu...ama benim gördüğüm kamışların hemen hemen hepsinde benzeri bişey kullanıyorlardı...aklımda kaldığına göre kırmızı renkli kuş tüyüne benzer bi malzemeydi...kamışın ucuna takıyorlardı...hatta ben ilk kamışımı aldığımda acaba neden bu kamışta bu meret yok diye hayıflanmıştım...bi kaç arkadaşın anlattıklarından sonra da böyle bi aparata ihtiyaç duymadığım için ne temin etme yoluna gittim ne de daha sonra araştırdım...

bende aşağıya el oltasıyla kıyıdan vurşları hafif olanbalıkları avlamakta kullanılan bi sistemi eklemek istedim...belki bi çok kişi bu eski yöntemi biliyordur...ama bilmeyenler için umarım faydası olur...

yere bi çubuk saplanıyor...misina bi kavuçuk (mavi renkli yere)yardımıyla çubuğun üzerine tutturuluyor...misinanın boşluğu ayarlandıktan sonra misinaya yine bi kavuçuk tutturuluyor (sarı renkli yere) balık oltaya vurduğunda sarı renkli yerdeki malzeme aşağı yukarı hareket eder...sistem budur...ama kavuçuk olmazda başka bi malzeme kullanırsınız...nasıl isterseniz...ör: ben ağaç çubuğu biçakla yarıp misinayı arasına sıkıştırırım...ön taraftaki ağırlık içinde ekmek yada çamur kullanırım...çok özen gösterilmesi gereken bi sistem değil ancak çok işe yarayan bi sistemdir...

rastgelsin...
Eklenmiş Resimler
Dosya Türü: jpg takım 2.jpg (12,1 KB, 64 Görüntülenme)

Bu mesaj en son " 12-02-2007 " tarihinde saat 07:48 itibariyle aganta borina borinata tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-02-2007, 11:35   #13
kırımlı
Miço

kırımlı kullanıcısının avatarı

enterasan gerçekden o zamn zile gerek kalmaz ..ama devamlı takip etmek gerekir oltanın hareketini..
Eski 13-02-2007, 08:26   #14
aganta borina borinata
Guest

Alıntı:
kırımlı tafarından gönderildi
enterasan gerçekden o zamn zile gerek kalmaz ..ama devamlı takip etmek gerekir oltanın hareketini..
zilin kullanımıyla bunun kullanımının amacı farklı...bu aynı mesafede sürü halinde bulunan hafif vuruşlu balıklar için mükemmel bi yöntemdir...balıkların oltaya yaptığı enhafif hareketi bile size gösterirler...burada ki pullu dediğimiz ve tahta pullusu hamur pullusu incir pullusu gibi daha bi kaç çeşidi bulunan balıkların vuruşları çok hassastır...eğer zil olsa vuruşlarını size hissettirmeden yemi alıp giderler...

biz bu sistemi misinayı sağma tarzında çekerek tekrar aynı mesafeye atarak kullanıyoruz...ve genelede bu balıklar hemen vurmaya başlarlar...ve oltaya takılmış ağırlığın sayesinde bunu gayet net görürsünüz...hatta bence bu tür balıklar için en iyi ve sanırım alternatifsiz bi yöntemdir bu...daha doğrusu ben daha iyisini görmedim...

rastgelsin...
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-02-2007, 11:38   #15
CaTSiLeNcE
Kaptan

CaTSiLeNcE kullanıcısının avatarı

doğan bilgilendirmen için teşekkürler ...
Lersen@hotmail.com

""En çok hoşumuza giden insan kendimize benzettiğimiz insandır.""
CaTSiLeNcE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-02-2007, 14:30   #16
mercan
Miço

mercan kullanıcısının avatarı

çok güzel ya!!güzel tasarım
mercan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-02-2007, 18:33   #17
lidaki
Miço

lidaki kullanıcısının avatarı

Hakketen güzel buluş.Ben bu dertten çok muzdariptim.Deniycem...

BÜTÜN RENKLER AYNI HIZLA KİRLENİYORDU,
BİRİNCİLİĞİ BEYAZA VERDİLER.

Erdal KESKİN
İZMİR & 1970
lidaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-02-2007, 19:54   #18
MEHTERAN
Kaptan

MEHTERAN kullanıcısının avatarı

Arkadaşlar bu düzen şu an benim avlandığım takımın aynısı fakat bu sarı kauçuğun yerine zil takıyoruz. diğer mavi kauçuktada küçük bir zil var yani ikitane zil biri küçük diyeri büyük, amma bizim takımlarda biz çekirdek ve mısır küsbesi kullanıyoruz. bunun adınada bizim buralarda SALLAMA denir. bir nevi dip oltasıdır. Saygılarımla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Gönderme Kuralları