Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK AVI > DENİZ AVI (TEKNEDEN)

DENİZ AVI (TEKNEDEN) Tekneyle yapılan tüm avlanma yöntemleri ile ilgili bölüm.

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 28-03-2011, 21:55   #41
Balikci Alp
Tayfa

Balikci Alp kullanıcısının avatarı

Ya bu ülkede gün içinde hayatta ve televizyonda yüzlerce (seviyenin kaçtığı) tartışma izledim.
Fikirlerin bu kadar net iletildiği ve tartışmanın medenice yapıldığı, birbirine saygılı insanların bir arada olduğu bu ortamda sizlerle olmaktan da gurur duyuyorum.
Hepinize teşekkürler.
İyi ki varsınız.
Balikci Alp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 28-03-2011, 22:11   #42
serdar alaşehir
Oltacı

abi resimle beraber biraz daha bilgi nasıl tutdun bunları
serdar alaşehir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-03-2011, 06:51   #43
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

Tolga abi gerçekten çok başarılı bir av tebrik ediyorum diyecek fazla söz yok tamamen bilgiye ve geçmiş tecrübelere dayanan usta işi bir av.

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-03-2011, 08:09   #44
ishak BALLICA
Kaptan

ishak BALLICA kullanıcısının avatarı

Alıntı:
vizor tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
arkadaslar kim nederse desin bu balıkları kim yakalarsa yakalasın eminim buna bende dahil olmak uzere denize salmazdı haaa ama ne var keske salabilsek gercektende nesli tukenmekde değil tukenmiş olan bir balık bu

Sevgili Efe kardeşim, konu hakkında yorumun için teşekkürler..Mesajınızda keşke denize salabilsek diye çok güzel bir serzenişte bulunmuşsun..Hakikaten de keşke yapabilsek...

Dediklerim, ''Amatör balıkçılık'' için geçerli olmak şartıyla , sanırım bu işi yapabilmemiz için bayağı bir yol kat etmemiz gerekir..Bana göre bu iş tamamen yetişme tarzı/eğitim ile alakalı bir şey olsa gerek...

Açık açık itiraf etmem gerekir ise daha düne kadar ben dahi bir çoğumuz yönetmelikmiş, ''Amatör sirküler'' miş hepsinden bi haberdik...Doğru ya doğru...Ne mutlu bizlere ki içinde bulunduğumuz bu iletişim çağında insanlar artık her türlü bilgiye bir tık ile ulaşabilmekte ve neyin- ne zaman- nasıl olması gerektiği hakkında bilgiye rahatlıkla ulaşabilmektedir... Ha edinilen bilgileri uygulama hususunda takdir hakkı yine kişilerin kendilerine aittir..Çünkü ülkemizde malesef hemen hemen her hususta olduğu gibi kanunlar bulunmakta , ama uygulama ve uygulamanın denetlenmesi hususunda çok yetersiz kalındığı da aşikardır...

Sevgili arkadaşlar, yazdıklarımı lütfen fikir/bilgi paylaşımı olarak değerlendirin..Yani ortak hobimiz olan balık avlama husunda karşılıklı olarak fikir paylaşımı olarak değerlendirin..

Aman yanlış anlaşılmasın..Amacım bu tarançara denk gelen değerli Tolga kardeşimi eleştirmek veya polemiğe girmek değil..O hususta zaten ben iki satır yazmış ve fikrimi belirtmiştim.Yazdığımda ilk önce kardeşimi tebrik ve takdir etmiş; daha sonra ben olsam en fazla 2 tane tutar, daha fazlasını tutmaya gönlüm razı olmazdı demiştim..(Allah ım inşallah bu boyda olanlardan bana tez zamanda denk getir.Amin...)

Yani bu yazdıklarım genel anlamda ifadelerdir.Tolga kardeşim ile alakası yoktur...

Sevgili arkadaşlar, adına internet denilen bu güzel alem sayesinde ne kadar çok şey öğrendik değil mi ?

Aynı zamanda sanal da olsa bir çok çok dost edinmedik mi?Amatör balıkçılığın acaba başka ülkelerde nasıl uygulandığı hakkında fikir sahibi olmamız açısından sizlerle bir anektod paylaşmak istiyorum...

Bahse konu arkadaşımızın adı Bahri ÖZMEN..Avustralya 'da yaşayan bir Türk...O da bizler gibi ''Amatör balıkçı'' kendisi..Vakit ve fırsat bulduğunda kendini teknesinin üstüne atıyor ve nasibine denk gelen balıklar ile iligili paylaşımlar yapıyor..

Onun paylaşımdaki yazılardan dikkatimi çeken bir şey olmuştu ve o arkadaşa sormuştum..Kardeşim sen her raporunda olmasa bile ,3-5 raporunda bir tekneye gelen denetliyicilerden bahsedip duruyorsun..Ya bunlar kim demiştim..?Dediği aynen şu oldu..Bir nev i sahil güvenlik ile bir nev i de hani sanki maliyeci gibi bir şey diye düşün dedi..

Yani bizlere ara sıra denk gelen sahil güvenlik botları gibi bir şeymiş..Hani bize doğru yaklaştığında heyecan yaparız ya...Eyvah eksik bulacak mı::Can yelekleri tam mı...?Eyvah bende yangın söndürme tüpü yoktu vs vs diye evham yaparız ya...

İşte oralarda öyle olmuyormuş...O tür takım/taklavatlar zaten tartışmasız zorunlu imiş...Neden mi...?Kişinin kendi can güvenliği açısından...

Peki gelen ekip ne yapıyormuş sizce...? Tutulan balık boylarına ve adetlerine bakıyormuş..Ve bir aksaklık yok ise aynen basıp gidiyormuş..

Şaka gibi değil mi? Abi hele yönetmelik dışında bir davran diyor...Alimallah öyle bir ceza yapıştırırlar ki, belini doğrultamazsın diyor..

Tüm dünya da eminim bu veya buna benzer uygulamalar mutlaka vardır...Ama bizim henüz bir Denizcilik bakanlığımız bile yok ki...

Alıntı:
Alp Limoncuoglu tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Ya bu ülkede gün içinde hayatta ve televizyonda yüzlerce (seviyenin kaçtığı) tartışma izledim.
Fikirlerin bu kadar net iletildiği ve tartışmanın medenice yapıldığı, birbirine saygılı insanların bir arada olduğu bu ortamda sizlerle olmaktan da gurur duyuyorum.
Hepinize teşekkürler.
İyi ki varsınız.
Sevgili Alp, insanların karşı tarafı incitmeden/kırmadan kendi fikirlerini beyan edebilmeleri kadar güzel bir şey yok bence...

Fikirlerimizi beyan ettikçe ve başkalarının fikrilerini de öğrendikçe bana göre çok şey öğreneceğiz...

Her daim gönlündeki avların denk gelmesi dileği ile rastgele..

1963-izmir

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

Bu mesaj en son " 29-03-2011 " tarihinde saat 08:12 itibariyle ishak BALLICA tarafından düzenlenmiştir.... Neden: Cümle düşüklüğü, harf hatası..
ishak BALLICA Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-03-2011, 19:33   #45
alpay79
Oltacı

Maşallah.
Ustaya yakışır, ustaca av olmuş.

Sularımızda böyle kuzuların bulunması sevindirici.

Saygılarımla

Alpay
alpay79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-03-2011, 20:02   #46
Onur Demir
Oltacı

Onur Demir kullanıcısının avatarı

Hey Maşallah, Tebrik ederim Güzel bir av olmuş.
ARh+
Onur Demir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-04-2011, 11:10   #47
animaris
Oltacı

Alıntı:
Anıl ÜNALAN tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
Kendisi biraz bilgisayar konusunda acemi onu da mesajında belirtti sonradan bilgisayar konusunda bizler kadar iyi olsaydı zate bilgisayardan kalkıp bu balıkları tutacak vakti olmazdı karışıklık için kusura bakmayın yeter ki sorular doğru gelsin cevaplar doğru şekilde gelecektir
Saygılar
Bilgisayarı bırakınca böyle balık yakalayacaksam bir daha klavyeye dokunmam valla...
animaris Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-04-2011, 12:11   #48
LuXoR
Oltacı

LuXoR kullanıcısının avatarı

bu balıklar bana Foçalı usta balıkçı Şevki Avcı üstadımı anımsattı ve eski günleri özledim...balka isimli teknesiyle çok güzel kırmızılar avlardı. çok farklı bir insandır Şevki Avcı, umarım sıhhatindedir. ben bu kırmızıların soyunun tükenmekte olduğuna inanmıyorum, illaki azalmıştır azalmayan hangi değer var bu zamanda? sebep ne bilmiyorum ama vakti zamanında her sene sularımıza gelmezdi bu iri kırmızılar, ya da bazen tek tük. demek bu sene iyi gelmişler sevindim. ustalık ve sabır isteyen bu avlar için sizi tebrik ederim rastgelsin...
Eski 03-04-2011, 22:21   #49
Murat ÇAKMAKÇI
Üstad

Alıntı:
adnangokalp tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
sığacıklı balıkların yakalanma şekliyle alakalı verdiğiniz değerli bilgiler için çok teşekkür ederiz burada sizin ve abilerimizinde değindiği noktalar aynı neyi nezaman ve ne şekilde tutacağını bilmek balık nesline ve doğaya zarar vermeden amatör bir içerisinde olmak hepimiz gelip gidiciyiz ama bizden sonra gelenler bize ne bıraktığınız diye soracaklardır.
( bu tür balıkları yakalamak üstatlara yakışır biraz kıskanmada olacaktır onuda lütfen hoşgörün )saygılarıla herkese hayırlı kazasız bo ve bereketli avlar
Adnan abi saygılar, üstat dedin, kıskançlık dedin üzerime alınmadım, amavelakin bizler amatörüz. Her şeyden önce bunu unutmamak lazım. Tekne avları bence amatörlükten çıkar.
KARADAN DENİZ AVLARI amatörlük ruhuna daha uygun olabilir, çünkü tekne alamayan insanlara hitap etmek lazım ki;
-Bu avı bende yapabilirim desin.
Benimde teknem var. Oltayla sinarit avlarımı hiç paylaşmadım. Çünkü kendimce amatörlüye yakışmaz dedim,
Karadan avda inanın tekneden daha zordur...
HERKESE SAYGILAR

Bu mesaj en son " 04-04-2011 " tarihinde saat 07:20 itibariyle Necati ARAT tarafından düzenlenmiştir....
Murat ÇAKMAKÇI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-04-2011, 16:27   #50
tevez
Oltacı

abi bu ne ya inşallh bir tanesi bizede nasip olur foça da

Sosyal Paylaşım

Gönderme Kuralları