Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > Amatör Balık Avı Genel Bilgiler > Malzemeler ve Bakımları > Makara - Makinelerle İlgili Herşey

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 30-10-2007, 15:04   #1
dİpaVcısı
Oltacı

dİpaVcısı kullanıcısının avatarı

Exclamation yeni makina alıcam ne önerirsiniz?

Değerli balıkçı dostları ve forum üyeleri ve pek tabikide sayın üstadlar,

2 adet makinam var ;
-alba star rr 40 (korea -orginal) çapari için çok kullanışlı ,hiçbir problem çıkarmadı
_Dam Quick Dura 650 rd (çin malı orjinaline yakın yapılmış)
çok fazla memnun değilim.

Bunlar benim için çok iyi bi örmek aslında makaramın birine 20 ytl verdim ,kullanım özelliğine göre tek bi problem çıkarmadı,diğerine 140 ytl verdim ses çıkarıyo,misina sarıyo .v.s v.s

Elbette ki bazı üstadların yazdığı gibi iyi mal iyi para ama benim pratikte yaşadığım şu örnek pek de öyle demiyo mu.Biraz sanırım marka ya para veriyoruz.Fazla uzatmayayım yeni bir makina almak istiyorum ve çok fazla bi parada vermek istemiyorum ve iyide bi makaraya ihtiyacım var.Belki biçoklarınız için imkansız diyceksiniz hem az para hem iyi bi makina .Umarım bana bi yol gösterirsiniz.

Makarada aradığım özellikler ve kullanım amaçım ;

-Sağlam gövdeli (metal) olması
-Az ama öz bilyalı (4 gibi)
-Orginal ülkesinin makarası olmalı(alman,japon ,vs-ikinci elde olur
-Denizde kullanıcam,boğaz ve sahil kıyı şeridinde.(küçükyalı-kartl-pedik-v.s)
-uzun atış yapabilmeli,yemli avlarda kullanıcam.(lüfer,levrek,)
-Beklemeli kullanıcağım bu makinayı gerektiğinde büyük balık için atçek yapacağım beni yormamalı
-0,35/0,40 misina ve 200 metre misina kapasiteli olmalı
-Çok amaçlı kullanım için bir kere alıyım ama arkama bakmıyım istiyorum hani zaten pek balık yakalamıyoruz geldiğinde de bana problem çıkarsın istemiyorum

umarım bana yardımcı olursunuz ,çünkü bu sefer hata yapmak istemiyorum.Kendimce araştırıyorum ilgili yazıları okuyorum,balıkçı dostlardan tavsiye istiyorum.genelde herkez iyi bi makina için bilindik markaları söylüyo onlarda çok pahalı ,acaba marka olarak fazla bilinmeyen ama bi okadarda bilinen markalar kadar kaliteli yada ikinci el marka bi makinayı (tavsiye edeceğiniz)nerden bulabilirim.

katkı yapacağınızı umut ediyorum hepinize bol balılklar dilerim,
RASGELSİN.

Tacettin Belkeseli İstanbul/Maltepe 1976/0 Rh+
dİpaVcısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 30-10-2007, 16:44   #2
discus
Kaptan

discus kullanıcısının avatarı

albastar RR-60 ihtiyaçlarına tam örnek ben kullanıyorum gayette memnunum ileri atışı iyi sarımı fazla tek sorunum varlığını kolumda hissediyorum.umarım yardımcı olabilmişimdir...
discus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-11-2007, 10:05   #3
dİpaVcısı
Oltacı

Bu konuda yeterli yönlendirme alamıyorum,neden?
yazdıklarım mı tutarsız.

Eski 01-11-2007, 10:39   #4
Alparsbeğ
Tayfa

Alparsbeğ kullanıcısının avatarı

Alıntı:
dİpaVcısı tafarından gönderildi
yazdıklarım mı tutarsız.
Sanmıyorum, sadece üstadlar henüz hatta gelmişlerdir.

Sevgi ve Işıkla Kal
Harbi Memleket Denizli / Sarayköy

Güzel Türkçe'mizi lütfen düzgün kullanmaya çalışalım. Ben mükemmel değilim, ama elimden geleni yapmaya çalışıyorum.
Sizlerin de desteğini bekliyorum.

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....] Lütfen Kan Bağışı Kampanyamıza Destek Olun.
Alparsbeğ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-11-2007, 12:01   #5
mufi
Guest

Alıntı:
dİpaVcısı tafarından gönderildi
yazdıklarım mı tutarsız.
Tacettin kardeşim ben eski bir balıkçı olarak sana tavsiyem makina değil.kamış değil..
olamazda.. zira o kadar çok marka ve model varki hangisini söylesem..
bu yüzden ben kardeşlerimize marka/model tavsiyesinde bulunmam..
sadece sistem belirtirim...
sahilden long cast/uzun kafalı 60 lık mak.ve surf kamış 390/420 tavsiye ederim 100/200 gr.
tekneden el misinası tavsiye ederim yada 2,m /2,5 m+2 parçalı içi dolu 100/150 lik kamış ve derin+ dar kafalı makina yani çok misina alsın..
olay bence budur kardeşim iyi makina iyi paradır..
bence sahillerimizde 50 ytl lik takımlada aynı balıgı tutarsın. 200 ytl lik takımlada..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-11-2007, 13:25   #6
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

Muvaffak ustamız olayı gayet açık ve net olarak anlatmış
Bende serkan abimle aynı makinayı kullanıyorum RR 60 çok meşhur olmasada bence harika bir uzun atış makinası kafa kısmı çok güzel misina akıp gidiyor. Uzak mesafeli atışlar için ideal ve hesaplı.

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-11-2007, 13:42   #7
dİpaVcısı
Oltacı

Alıntı:
İmBat tafarından gönderildi
Muvaffak ustamız olayı gayet açık ve net olarak anlatmış
Bende serkan abimle aynı makinayı kullanıyorum RR 60 çok meşhur olmasada bence harika bir uzun atış makinası kafa kısmı çok güzel misina akıp gidiyor. Uzak mesafeli atışlar için ideal ve hesaplı.

Size katılıyorum ben de bu makinanın rr 40 var çaparide hiç sorun yaşatmadı ,problem şurda bu makinaın korea ürününü bulabilmek,eminim kullandığınız orjinaldir,benim kullandığım rr 40 korea malı,kore malı rr 60 bulabillsem alırım ...

Eski 01-11-2007, 14:05   #8
dİpaVcısı
Oltacı

Alıntı:
mufi tafarından gönderildi
Tacettin kardeşim ben eski bir balıkçı olarak sana tavsiyem makina değil.kamış değil..
olamazda.. zira o kadar çok marka ve model varki hangisini söylesem..
bu yüzden ben kardeşlerimize marka/model tavsiyesinde bulunmam..
sadece sistem belirtirim...
sahilden long cast/uzun kafalı 60 lık mak.ve surf kamış 390/420 tavsiye ederim 100/200 gr.
tekneden el misinası tavsiye ederim yada 2,m /2,5 m+2 parçalı içi dolu 100/150 lik kamış ve derin+ dar kafalı makina yani çok misina alsın..
olay bence budur kardeşim iyi makina iyi paradır..
bence sahillerimizde 50 ytl lik takımlada aynı balıgı tutarsın. 200 ytl lik takımlada..

Muvaffak Abi

Yazdıklarınıza katılmamak elde değil ,tecrübenizi konuşturmuşsunuz.ben 3,90 ve 4,20 kamış mevcut makina almadan önce kamışını almıştım bu kamışlar sörf tipi.3,90 elegance var onu hali hazırda DAM markalı makinamla kullanıyorum.

Size bi ölçüde katıldığım ve bi ölçüde de katılmadığım (iyi makina iyi para ) sözü elbette çok extrem makinalar ,profosyonel makinalar için doğru 1000 ytl ye 2000 ytl de var titanyum gövde vs.vs.

Ama ben şunu görüyorum.türkiyede bu sektörün içinde hak etmiyecek makinalara birsürü paralar istiyolar malı değerinin üstünde satıyorlar.Size kendimen örnek verdim 20 y tl ye aldığım makinanın kalitesini 5 yada 6 katı para vererek aldığım makinada bulamıyorum.Yani düşününce bana saçma geliyo .eski makinalarda ki sağlamlık yok şimdiki çoğu makinalarda .

İstoça gittim bikaç bazı firmalar kendi markalarını yaptırmış,mesela bazıları x markanın distribütörü o markada kar marjı o kadar çok ki size o markayı empoze etmeye çalışıyolar. ben buna karşıyım.
Elbette ki ürün ederine satılmalı,hak ettiği fiyata bende bütceme göre bu durumda seçer alırım.

Benim bu konuda ki bilgim sizler kadar olamaz elbette kendimce gözlemliyorum,sitelerde ookuyorum sizlerden birşeyler öğrenmeye çalışıyorum.

Benim marka talebime yada ürün cavap verirseniz sevinirim,çünkü kalite ürünleri satan insanlar hakkettiği fiyata her zaman kazansın.

Örneğin;
Benim ABBATE alıcak param yok bütceme uygun değil ama ben biliyorum ki eşimin, dostumun , arkadaşlarımın, abilerimin sayesinde (sizler ) x firma abbate kadar markalı değil fakat kalite işçilik harika ve daha uygun yani paramı markaya yatırmıyorum ve de gerçek ihtiyecı olan üreticiye gidiyo.ABBATE giymek isteyen zaten alıp giyiyor.

Umarım başınızı şişirmemişimdir.

SAYGILARIMLA..

Eski 01-11-2007, 15:33   #9
mufi
Guest

-Sağlam gövdeli (metal) olması
-Az ama öz bilyalı (4 gibi)
-Orginal ülkesinin makarası olmalı(alman,japon ,vs-ikinci elde olur
-Denizde kullanıcam,boğaz ve sahil kıyı şeridinde.(küçükyalı-kartl-pedik-v.s)
-uzun atış yapabilmeli,yemli avlarda kullanıcam.(lüfer,levrek,)
-Beklemeli kullanıcağım bu makinayı gerektiğinde büyük balık için atçek yapacağım beni yormamalı
-0,35/0,40 misina ve 200 metre misina kapasiteli olmalı
-Çok amaçlı kullanım için bir kere alıyım ama arkama bakmıyım istiyorum hani zaten pek balık yakalamıyoruz geldiğinde de bana problem çıkarsın istemiyorum

tacettin kardeşim yukarıda bir kaç satırını kopyaladım ve bu çerçevede laflıyalım.

saglam gövdeli metal dersen mantıkgeregi agırdır.. mesela eski model daiwa gs 9 var bende çok kuvvetlidir saglamdır ama agırdır..yemi takıp atarsın biraz daboşluk verip beklersin.. bir yere dayarsın..
yani aynı makina hem iribalık uzak atış hemde atçek için olmaz..

makina kıyıdan surf için:
MITCHELL ARMADA 7000 /8000
MITCHELL ARMADA PRO 6500/7000

at çek te:
BALZER METALLICA 800 WS 10300-845

daha saysam bir sürü var ama hani belli markaların en azından garantisi vardır..(emin olabilirsin) vs
sen yinede kafana uygun olanı al

Bu mesaj en son " 01-11-2007 " tarihinde saat 16:19 itibariyle mufi tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-11-2007, 19:45   #10
kaan
Oltacı

arkadaşım bende banax sx var sağlam makine güçlü senin aradığın özellikler var fiyatıda uygun tavsiye ederim.selamlar
kaan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları