Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > Amatör Balık Avı Genel Bilgiler > Yem Tipleri, Kullanma Şekilleri ve Yemleme > Çimçim,Karides,Teke,Mamun

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 11-06-2007, 00:04   #31
gerence
Kaptan

gerence kullanıcısının avatarı

Arkadaşlar ; karavida harika bir trança ve lahos yemidir... Karides ağlarından çıkan ve kuyruğunda iki nokta ve iki iğne bulunan bu yem balıkçılar tarafından dikkatle ağlardan çıkarılır ve bir luvarda canlı olarak muhafaza edilirler. Karides ağlarının toplanması bittikten sonra ,denizde olan trança paragatlarını ellemeye gelir sıra. Yukarıya çekilen paragattaki trança veya lahoslar alınır, boş olan iğnelere canlı karavidalar takılıp suya bırakılır... Kuyruğundan canlı olarak takılan Karavida günlerce ölmeden olta üzerinde kalır. Taki bir balık yiyip yakalanıncaya kadar... Sert ve çok dayanıklı bir yemdir ve sadece büyük balıkların avında kullanılır.Trança avının en makbul yemidir.. Ancak kuyruğundaki dikenleri parmağınıza vurdumu ;delikleri eskiden trenlerde biletleri delen kodüktörlerin aleti gibi iki delik açar parmağınızda ve çok ağrı verir
Gençlik yıllarımda Urla da balıkçılarla hemen her gün balığa giderdim ve hemen her gün 5-6 tane 6-8 kiloluk trança tutulurdu her tekne başına Ne yazık ki şimdilerde haftada 1-2 trança tutanlar adeta milli ilan ediliyorlar Dev trança ağlarlı ve sonarlarla yapılan trança avları ne yazık ki bu balığın nesli de tükenmek üzere
Sponsored Links
Eski 11-06-2007, 08:25   #32
Wetblue
Tayfa

Wetblue kullanıcısının avatarı

Exclamation Bir Ufak Düzeltme

SÖZ KONUSU KABUKLU "KARAVİDA" DEĞİLDİR ARKADAŞLAR. Size en yakın zamanda canlısının resmini yada vidyosunu getireceğim.

KARAVİDA

Aile: Scyllaridae

Karavida, Ayı İstakozları (Scyllarus arctus, Scyllarides latus)
S. arctus türü cüce ayı istakozu, S. latus türü de ayı istakozu adıyla da anılır. Baş bölümlerindeki geniş yatay çıkıntılarla istakoz ve böcekten ayrılır. Büyük kıskaçları bulunmaz.Belirgin özelliği üstünün sert kıllarla kaplı olmasıdır.
Mağaralarda ve kaya yarıklarıda yaşarlar. Elle kolay yakalanabilirler.

Karadeniz hariç tüm denizlerimizde ve Atlas Okyanusunun Avrupa ve Afrika kıyıları ile Azor adaları çevresinde bulunur.

S. arctus türü 15 cm ye, S. latus türü ise 40 cm ye kadar büyür.
[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]*****[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

23/05/1953
Mersin/Erdemli

A Rh +
"Alkolsüz & Nicotinsiz"
Wetblue Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-06-2007, 10:43   #33
Wetblue
Tayfa

Smile Merhaba

GEÇENDE SİZE CANLISINI BULAMADIĞIM BİZİM HAŞARAT YADA ERKEK KAREDES DEDİĞİMİZ "SANIRIM YANLIŞ" BALIKÇININ BURADA BAŞININ BELASI YARATIK BU. ŞAYET RASLARSANIZ ARKASINDAKİ DİKENİ FIRLATARAK ZIMBA GİBİ 2 DELİK AÇAR ELİNİZİ KOLLAYIN. SIRTINDA JİLET KADAR KESKİN BÖLÜMLERDE CABASI.TRANÇA VE LAGOS PARAGATINDA ÇOK ÖNEMLİ BİR YEM ASLINDA. GÖRÜŞLERİNİZE SUNARIM.
[center]

23/05/1953
Mersin/Erdemli

A Rh +
"Alkolsüz & Nicotinsiz"
Eski 12-06-2007, 11:13   #34
canakkale
Miço

canakkale kullanıcısının avatarı

cumhur abi bu neyin nesidir böyle?? ben ilk defa böyle bir sey görüyorum.bizim oralardada (canakkale) böyle bir seygörmedim ama, gördügüm kadariyla buresimdeki daha canli! yani levrek avi icin tam birebir yem olur diye düsünüyorum.bilgilerin icin sagolasin!!
Eski 12-06-2007, 11:17   #35
Rauf
Guest

Cumhur bu hayvanı ilk defa liman ağzında kücük bir balık bırakma olta atmıştım nasıl olmussa bu takılmıştı evirdim cevirdim biraz karidese biraz mamuna benzettim tip olarak ama dedimki karides sülalesine benziyor eve gidip haşladım kabuklarını bile cıkaramadım etinden.sonra attım giti.benim bu hayvan hakkında bildiklerim bu kadar selamlar.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-06-2007, 19:14   #36
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

İzmirde buna karavida denir yaban karideside derler kuyruğundaki dikenlerin yanı sıra her boğumun sonunda sırttan kuyruğa doğru dikenler bulunur gerekmedikçe ellememeniz tavsiye edilir.

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-06-2007, 20:48   #37
Rauf
Guest

Alıntı:
İmBat tafarından gönderildi
İzmirde buna karavida denir yaban karideside derler kuyruğundaki dikenlerin yanı sıra her boğumun sonunda sırttan kuyruğa doğru dikenler bulunur gerekmedikçe ellememeniz tavsiye edilir.
Taygun demekki torncılıktan kalma nasırlar ve dolmalık parmaklarım olmasa kendimi yaralıyacakmışım bazen odun g,bi ellerde işe yarıyomuş
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-06-2007, 20:56   #38
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

Alıntı:
trakonya tafarından gönderildi
Taygun demekki torncılıktan kalma nasırlar ve dolmalık parmaklarım olmasa kendimi yaralıyacakmışım bazen odun g,bi ellerde işe yarıyomuş
Abi 3-4 yıl öncesine kadar dayım balıkçılık yapıyordu. Yusuf abinin bahsettiği gibi karides ağlarında bu arkadaş bolca çıkıyor ilk başta eline batıyor fazla anlamıyorsun sonradan su ile o yaralar şişiyor parmaklar değim yerindeyse kevgir gibi oluyor

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-06-2007, 23:04   #39
Wetblue
Tayfa

Kuyruk Dikeni öyle Bir şekilde Batiyor Inanin bir Hafta Sizladi. Canlisınin Nasil Soktuğunu Size Vidyolayip Sunarim . Burada Her Gün çikan Bir Bela Bu Hayvan, bu ara dil ağı atıyoruz sabahları dil kadar çok çıkıyor. Ağdan almak canlıyken berbat. Ben denizden her çıkanı yemek için denerim bunuda haşladım ama o kadar güçlü hayvanda çok az et var yemeğe değmez anlayacağınız. Ama Yem Için Mükemmel.

23/05/1953
Mersin/Erdemli

A Rh +
"Alkolsüz & Nicotinsiz"

Bu mesaj en son " 13-06-2007 " tarihinde saat 12:32 itibariyle Wetblue tarafından düzenlenmiştir....
Eski 13-06-2007, 04:44   #40
gıracemi
Kaptan

gıracemi kullanıcısının avatarı

bende bi kez pişirmeden soymayı denemiştim buralarda kerevit yada kerevida dediğimiz bu canlıyı ama içinden çok az bi et çıktı değmez diip dierlerini denize geri atmıştım.. ama yem olarakda hiç kullanmadım.. bi daha çok miktarda bulabilirsem kalın paragatta bi denerim, bakalım işe yarıyomu anlarız
Nasip olursa bu sezon bundan bi tane tutucam inşallah...
Aramıza katılan bayanlar olduğu için sansürü uygun buldum...

iskele_bekcisi@hotmail.com
'' No one live forever ''
gıracemi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları