Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > Amatör Balık Avı Genel Bilgiler > Meteoroloji,Navigasyon , Harita ve Denizcilik > Balık Akınları ve Göçleri

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 12-08-2006, 09:16   #11
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

Erol abi ben bu yıl gözlemlediğim bir olayı yani bir balık göçü olayını anlatmak istiyorum.
İstavritler nisan gibi körfeze girmeye başlıyoru havaların ısınmasıyla birlikte mayıs ayının ortalarında körfezden çıkıp güzelbahçe taraflarında temmuz ortalarına kadar kalıyor daha sonrada komple körfezi terk ediyor.
Bu yıl gözlemlediğim başka bir olay ise.
Çupra mevzusu bu arkadaşlar mayısın ilk haftası körfeze giriş yapıyor ve o girdiği ilk hafta herkes deli gibi balık alıyor (tabi biz okuldayız o sıralar). daha sonra balık ortalıktan yok oluyor ve 20-21 mayıs civarı tekrar kıyılama yapıyor eylül sonuna kadar körfezde kah açıkta kah kıyıda yemlenerek geziniyor. Daha sonra kademeli olarak körfez kıyılarını takip ederek karaburundan ege denizine derin ve kışın daha sıcak olan sulara yol alıyor diye düşünüyorum (son kısmı sadece fikrim diğeri tecrübeyle sabittir )
Birde mürekkep balığı var ama onun göçleri falan bende kalsın

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 12-08-2006, 11:38   #12
Egeli
Tayfa

Egeli kullanıcısının avatarı

Erol Beyin yazdığı yazı çok güzelmiş. Forumun eski sayfalarını elimden geldiğince okuyorum ama bunu görmemiştim.
tekneden avlananlar için kolyoz zamanına geldik.
çeşmealtı açıklarında ekim adası alman adası civarında ağustos 15'den sonra tekneden zokayla kolyoz çok güzel av veriyor. yem ise hamsi.. Bu olayda kesinlikle göçlerle ilgilidir diyorum...
Bu mevsimde hamsi bulunmuyor biliyorum onun için kışın depolamak gerekiyor.
Yazı için Erol beye teşekkürler...

...Forza Çipura...
Egeli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 12-08-2006, 22:21   #13
levrek
Kurucu Üye

levrek kullanıcısının avatarı

İşte arkadaşlar tecrübelerinizi bu şekilde paylaşabilirsek en azından diğer arkadaşlara da yardımcı olmuş oluruz,sevgilerimle

Erol ERDOĞAN 1966

Hepimiz birer gölgeyiz aslında…
Nerede yaşarız, neye benzeriz bir fikrimiz yok, neyiz ne değiliz bir bilgimiz yok. Birbirimiz hakkında bildiğimiz tek şey Nick lerimiz…
Sanal alemin sisleri arasında beliriyor sonra kayboluyoruz. Gerçek olan tek şey; paylaşımlarımız, burada bizi var eden de bir tek bu…(alıntıdır)
levrek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-09-2006, 17:27   #14
Uzm.Dr.Rastgele
Guest

Varsayılan İğdelerin kızarması..

Sevgili imbat Çupralar için yazdıkların doğru.Ve benim tecrübelerime göre geriye doğru göç de iğdelerin kızarmaya başlaması ile başlıyor.İğdeler kızardığında hem tekne ile çupra-lidaki alınıyor;hemde çeşmealtı-balıklıova-mordoğan kıyılarından da çupra-lidaki alınabiliyor.29 ekim'de Mordoğan eski limandan yengeç ile sabah 08.00 gibi 600 gr'lık çupra kıyıdan almıştım.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları