Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > Amatör Balık Avı Genel Bilgiler > Malzemeler ve Bakımları > Kamışlarla İlgili Herşey

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 16-07-2011, 18:28   #1
gurleyen57
Oltacı

gurleyen57 kullanıcısının avatarı

Varsayılan Çipura İçin Kamış

Merhabalar herkeze! Ben aranıza yeni katıldım sevgi ve saygılarımı sunarım.
Öncelikle meramımı anlatayım: Balık tutmayı çok severim çinekop avlarına bayılırım ama bugüne kadar hep kasnak kullandım hiç kamışım olmadı fakirdik biz çok şaka bi yana artık daha düzenli ve istikrarlı biçimde balıkla ilgilenmeyi düşünüyorum. İlgilendiğim balık ise özellikle çupra ve levrek. Bunların tabi sınıfları çok farklı o yüzden çuprayla ilgili bilgilerinize başvuracam. İzmir Şirinyerde ikamet etmekteyim arkadaşlarla belki Çeşme,Foça taraflarına gidebiliriz.
Şimdi asıl meseleye gelelim kamış ve makine için 200-250 lira bi bütçe ayırdım istiyorum ki çupra avı için kaliteli bi takım olsun internette baya bi baktım ama bu cehaletle karar veremedim nasıl bi kamış almalıyım bir sürü marka bir sürü boy seçeneği hatta malzeme seçeneği var işin içinden çıkamadım. Peki nasıl bi kamış olmalı benim kriterlerim şunlar:
1- Taşınması ve evde muhafaza edilmesi kolay olmalı
2- Uzun zaman kullanabileceğim bişey olmalı
3- Benim gibi acemi biri için balığı hissetme konusunda yüksek hassasiyette olmalı

Şimdi siz değerli ustalardan benim bu durumum için öneri bekliyorum. Kamışla beraber makine tavsiyeleri de fena olmaz hani. Şimdiden çok çok teşekkür ederim.
25.05.1983
AB Rh +
gurleyen57 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 17-07-2011, 12:13   #2
paşalı
VİP

paşalı kullanıcısının avatarı

İbrahimcim aramıza hoş geldin.Bence ilk başlamada çok pahalı malzemelerle başlamamalısın zaten aldığın uygun fiatlı malzemeler deneme yanılmayla işine yarayacak malzemeyi sana öğretecektir.Yani kıyı avı için benim tavsiyem 3.5 m.lik 25_30 liralık bir kamış alman makinada yine o fiyatlarda 60 veya 65 lik bir makina denizden sonra malzemelerin bakımını yaparsan epey uzun bir süre kullanırsın.(2_3 yıl gibi)Zaten bu sürede kendi kullanacağın malzeme ihtiyacını kendin anlıyacaksın.Sana tavsiyem bu aşamadan sonra pahalı ve kaliteli malzeme düşün.

paşalı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-07-2011, 14:06   #3
gurleyen57
Oltacı

Vakit ayırıp düşüncelerinizi yazdığınız için çok teşekkür ederim.
25.05.1983
AB Rh +
Eski 17-07-2011, 16:38   #4
Taygun KOCABIYIK
ADMİN

Taygun KOCABIYIK kullanıcısının avatarı

Çupra avı için ilk etapta fazla uzun olmayan kamışlarla başlayın derim. Yani maksimum 3,5 metre olsun ama 3 veya 3,30 bile işinizi yeterince görür. Hem surf kamışların biraz muhafazası ve taşıması zor özellikle araçtan inip malzemelerle yol yürürseniz sıkıntı çalıya oraya buraya takılıp duruyor. Kullanacağınız kurşuna göre kamışın atarını tespit etmek lazım. Örnek vermek gerekirse 50 gram kurşun kullanacaksanız. Ortalama 100 gr atarlı bir kamış alırsanız işinizi görecektir.

Çok ucuz bir takım almak sizi avdan soğutur. Çünkü genelde büyük heveslerle ava gidiyoruz orda yaşanacak ufak bir terslik bütün keyfi kaçırıyor.

Marmara'nın elegance modeli kamışı Hasan abi benim bildiğim 5-6 yıldır kullanıyor, gerçi o takımlarına çok iyi bakar hadi biz bakmadık avdan gelip kenarı attık desek 3 sezon rahatlıkla gider. Fiyat olarak en son sanırım 50-60 TL civarında bir fiyatta idi. 3 metreliği gerçekten harika, 50 gr kurşunla çok iyi randıman alınıyor.

Siteden tanışık olup çupra avına gittiğimiz bir çok kişi bu kamıştan edindi. Yani kısacası hali hazırda test edilmiş onaylanmış bir kamış. Sizi memnun edecektir.

Her türlü sorun, soru ve iletişim için
-www.facebook.com/taygun.kocabiyik
Taygun KOCABIYIK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 17-07-2011, 18:04   #5
gurleyen57
Oltacı

Taygun kardeşim teşekkür ederim hemen incelicem dediğin kamışı.
25.05.1983
AB Rh +
Eski 18-07-2011, 15:10   #6
gurleyen57
Oltacı

Başka önerisi olan yokmu acaba....
25.05.1983
AB Rh +
Yanıtla