Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > Amatör Balık Avı Genel Bilgiler > Meteoroloji,Navigasyon , Harita ve Denizcilik > Balık bulucular- Sonar

Balık bulucular- Sonar Balık bulucu ve sonarlarla ilgili bölüm...

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 28-04-2011, 20:55   #1
POSEIDON_CY
Oltacı

Lightbulb Garmin FF400C VS Garmin ECHO 550C

Herkese selamlar arkadaslar, balik bulucu almaya karar verdim ve Garminin 2 modeli arasinda takili kaldim. Basliktan anlasilacagi gibi biri Garmin fishfinder 400c digeride Garmin Echo 550c.
Arastirmalarim neticesinde bu iki cihaz arasindaki fark biraz kafa karistirici. Hernekadar 550c 400c nin yeni bir modeli olarak gozuksede model isimleri (fishfinder- echo) farkli oldugundan sanki kullanim amaclarininda farkli oldugu bir imaj veriyor. Ayrica urun aciklamalarinda echo modelinin daha ziyade tatlisular icin ozel bir model oldugu gibi bir ifade yakaladim. Benim kullanma alanim tuzlusuda (denizde) olacagi icin bu konuda bilgisi olan arkadaslar beni aydinlatirsa gercekten cok sevinecem. Simdiden cok tesekkurler.

Bu arada yeni uye oldugum icin formun kullaniminda biraz amatorum hatam varsa elestirirseniz sevinirim.
Eski 29-04-2011, 13:44   #2
Necati ARAT
Kaptan

Aramıza hoş geldiniz ..
Keyifli ve kalıcı paylaşımlar dilerim..

Bu işleri üstadı olan LEVREK (Erol) abimiz sanırım Bilgileri dahilinde sizlere yardımcı olacaktır..
Necati ARAT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-04-2011, 14:57   #3
levrek
Kurucu Üye

levrek kullanıcısının avatarı

Merhaba Ahmet,
iki chaz arasındaki belirgin farklılıklar;

FishFinder 400C : 6.5 x 8.5 cm (2.6" x 3.3"),
240 x 320 Pixel, 256 QVGA Farbdisplay ,
Çift frekanslı sonar VAR,
Su sıcaklığı için Sensörü dahil YOK,
50/200 kHz (dual frequenz), 80/200 kHz (dual beam),
derinlik 457 Meter (dual frequenz), 274 Meter (dual beam),
Koni açısı Dual Frequenz: 10° - 45°; Dual Beam: 14° - 45°

Echo™ 550c : 7,4 x 10,16 cm (2,9 x 4 Zoll), 5 Zoll (12,7 cm) çapraz,
480 x 640 Pixel ,VGA, 256 Farben,
Çift frekanslı sonar YOK,
Su sıcaklığı için Sensörü dahil VAR,
200/77 kHz, derinlik 580 m tatlısuda, 210 m deniz suyunda,
Koni açısı 60º oder 120º (Dual Beam)

Erol ERDOĞAN 1966

Hepimiz birer gölgeyiz aslında…
Nerede yaşarız, neye benzeriz bir fikrimiz yok, neyiz ne değiliz bir bilgimiz yok. Birbirimiz hakkında bildiğimiz tek şey Nick lerimiz…
Sanal alemin sisleri arasında beliriyor sonra kayboluyoruz. Gerçek olan tek şey; paylaşımlarımız, burada bizi var eden de bir tek bu…(alıntıdır)
levrek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 29-04-2011, 21:16   #4
POSEIDON_CY
Oltacı

Oncelikle herkese zaman ayirdiklari icin sonsuz tesekkurler.

Erol Abi bilgilerin icin gercekten cok tesekkur ederim. Benimde kafami karistiran konu birinde olan ve digerinde olmayan ozellikler. 550c cozunurluk olarak cok iyi olmasina karsi 400c dualfrequenz sayesinde daha derinlerde ise yariyor. Bildigim kadarda dual beam ozelligi tatli ve sig sularda daha fazla ise yararken dual frequenz tuzlu sularda daha fazla kullaniliyor. Benim istedigimde tuzlu (malum adada gol yok) sig ve orta derinliklerdeki sularda benim isime yarayacak bir alet.
Buarada bir arkadasim bana humminbird 798ci combo yu onerdi sizce onumu almaliyim yoksa sizinde bi oneriniz varmi?

Simdiden cok tesekkurler.
Eski 24-08-2011, 07:49   #5
mavisaroz
Oltacı

bende aynı konu ile alakalı muzdaripim yardım lütfen Erol abi
mavisaroz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 24-08-2011, 08:44   #6
levrek
Kurucu Üye

levrek kullanıcısının avatarı

Alıntı:
mavisaroz tafarından gönderildi Mesajı Görüntüle
bende aynı konu ile alakalı muzdaripim yardım lütfen Erol abi
Öncelikle satın alımdaki en önemli unsur buna ayırmış olduğunuz bütçenizdir. Bütçenizi belirledikten sonra Menüsünün illaki Türkçe veya yabancı dilde olabileceğidir.
Ayrıca alacağınız cihaz sadece sonar mı, yoksa sonar + GPS özellikli mi olmalı diye tanımlanmalı. Harita destekli cihazların haritaları ayrı olarak satılmaktadır.
Tüm bunlara karar verdikten sonra hedef kullanımınız ile markalar arasında bir model karşılaştırmanız yapmak mümkün olur.
Cihazların kullanım özellikleri artıkça fiyatları da artacaktır. Bu yüzden kullanım yerine göre temel olarak dikkate almamız gereken birkaç unsur;

1.Çalışma Frekansı, örneğin 50/200 khz.
2.Ölçebileceği derinlik, örneğin 500 m.
3.Gücü, örneğin 500 w.
4.Ekran özellikleri, ebat ve çözünürlüğü.

Hedef av şeklinize göre örneğin sırtı çektiğinizde geniş bir alan taraması aranırken, dip olta avında ise tekne altı taraması aranır.

Ayrıca, Satın alacağınız cihaz için teknik destek verebilecek markaları tercih etmenizde fayda vardır diye düşünüyorum, sevgilerimle

Erol ERDOĞAN 1966

Hepimiz birer gölgeyiz aslında…
Nerede yaşarız, neye benzeriz bir fikrimiz yok, neyiz ne değiliz bir bilgimiz yok. Birbirimiz hakkında bildiğimiz tek şey Nick lerimiz…
Sanal alemin sisleri arasında beliriyor sonra kayboluyoruz. Gerçek olan tek şey; paylaşımlarımız, burada bizi var eden de bir tek bu…(alıntıdır)
levrek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları