Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK TÜRLERİ > Deniz Balıkları

Deniz Balıkları Türkiye denizlerinde yaşayan balık türleri hakkında bilgilerin toplandığı bölüm.

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 30-09-2007, 08:26   #1
batu
Oltacı

batu kullanıcısının avatarı

Varsayılan asker balığı yenirmi

Arkadaşlar asker balığı yada hırıstiniyan balıfı vayanaylon balığı bu balık hakkında biği sahibi olanvarsa lütfern yardım bu balık yenirmi?
Eski 30-09-2007, 09:23   #2
mufi
Guest

Alıntı:
batu tafarından gönderildi
Arkadaşlar asker balığı yada hırıstiniyan balıfı vayanaylon balığı bu balık hakkında biği sahibi olanvarsa lütfern yardım bu balık yenirmi?
batuhan bu ismi ilk kez duydum resim felan varmı biraz daha detay verisen yardımcı oluruz..
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-09-2007, 16:00   #3
bambul
Oltacı

bambul kullanıcısının avatarı

Asker balığı ya da Hindistan balığını (SARGOCENTRON RUBRUM) kastediyorsanız kesinlikle yemeyin. Adından da anlaşıldığı gibi Hint Okyanusu kökenli olan bu balık, ZEHİRLİDİR. Aşağıya bir resmini ekledim:

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

Bu mesaj en son " 30-09-2007 " tarihinde saat 16:02 itibariyle bambul tarafından düzenlenmiştir....
bambul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 30-09-2007, 19:05   #4
ünalmusa
Tayfa

ünalmusa kullanıcısının avatarı

ılk defa duydum ve gorduk kardes tesekkurler

ünalmusa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-10-2007, 10:08   #5
batu
Oltacı

batu kullanıcısının avatarı

evet balık bu aynen internette araştırdım fakat hakkında detaylı bilgi bulamadım. bilgilerinize teşekkürler.
Eski 02-10-2007, 11:47   #6
Rauf
Guest

Bu balığa buradada naylon balığı deniyor zehirli olduğuna katılmıyorum zira defalarca tarafımdan tüketildi aman aman etinin pek bir özelliği yoktur pulları serttir temizlemede biraz güclük cıkarır.bu balık hakkında internette bir sayfa buldum ingilizce olduğu icin anlamıyorum ingilizce bilenler burada zehirli veya zehirsiz diye bir bilgi bulurlarsa bildirsinler bende merak ediyorum şimdi.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-10-2007, 13:24   #7
bambul
Oltacı

bambul kullanıcısının avatarı

Alıntı:
Rauf tafarından gönderildi
Bu balığa buradada naylon balığı deniyor zehirli olduğuna katılmıyorum zira defalarca tarafımdan tüketildi aman aman etinin pek bir özelliği yoktur pulları serttir temizlemede biraz güclük cıkarır.bu balık hakkında internette bir sayfa buldum ingilizce olduğu icin anlamıyorum ingilizce bilenler burada zehirli veya zehirsiz diye bir bilgi bulurlarsa bildirsinler bende merak ediyorum şimdi.
Aslında benim verdiğim bilgiyi düzeltmem gerek. Verdiğiniz linkte balığın zehirli olduğu yazıyor. VENOMOUS kelimesi, balığın savunma amaçlı zehirli olduğunu (yani canlıyken dikeniyle, vb. zehir aktardığını) belirtiyor. Bir de POISONOUS ibaresi var ki bu da Türkçe'de zehirli demek, ancak balığın tüketilmesi(Örneğin balon balığı) gibi durumlarda zehirlenildiğini gösteriyor.

Demek ki benim yukarıda yazmış olduğum YEMEYİNİZ uyarısı sanırım yanlış, siz de kanıtlamışsınız zaten Afiyet olsun.
Eski 02-10-2007, 16:50   #8
Rauf
Guest

Alıntı:
bambul tafarından gönderildi
Aslında benim verdiğim bilgiyi düzeltmem gerek. Verdiğiniz linkte balığın zehirli olduğu yazıyor. VENOMOUS kelimesi, balığın savunma amaçlı zehirli olduğunu (yani canlıyken dikeniyle, vb. zehir aktardığını) belirtiyor. Bir de POISONOUS ibaresi var ki bu da Türkçe'de zehirli demek, ancak balığın tüketilmesi(Örneğin balon balığı) gibi durumlarda zehirlenildiğini gösteriyor.

Demek ki benim yukarıda yazmış olduğum YEMEYİNİZ uyarısı sanırım yanlış, siz de kanıtlamışsınız zaten Afiyet olsun.
Sağ ol noyan bak bunu bilmiyordum halbuki ben o balıkları hep zıpkınla vurmuştum hatta bunun ismini o zamanlar bilmiyordumda bizim cocuklar baba bunun ismi ayşe olsun demişlerdi ne alaka ise.iyi günler.
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-10-2007, 17:14   #9
BLACK SHARK
Kaptan

BLACK SHARK kullanıcısının avatarı

Antalya -tekirova Üc adalar mevkinde dalis yaparken , kaya - riff aralarinda bu Naylon baligi cok vardir , zaman zaman cok da irilerine rastlamisizdir ve kesinlikle sehirli degildir , hatta tadi bile cok güzel , tava da güzel kizartirsan bir cok baliga bedeldir - yemis olan arkadaslar bilirler sanirim. bazen karavida- ( böcek ) veya müren arardik dalis yapan müsteriye birseyler göstere bilmek icin , magara dalislarinda ve derin riif dalislarinda cok rastlariz .....
Unutma ki bir söz vardir - denizden babam ciksa yerim

selamlar - rastgelsin

MUHTAC OLDUGUN KUDRET...
DAMARLARINDA KI ASIL KANDA MEVCUTTUR
BLACK SHARK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-10-2007, 06:51   #10
Rauf
Guest

Alıntı:
BLACK SHARK tafarından gönderildi
Antalya -tekirova Üc adalar mevkinde dalis yaparken , kaya - riff aralarinda bu Naylon baligi cok vardir , zaman zaman cok da irilerine rastlamisizdir ve kesinlikle sehirli degildir , hatta tadi bile cok güzel , tava da güzel kizartirsan bir cok baliga bedeldir - yemis olan arkadaslar bilirler sanirim. bazen karavida- ( böcek ) veya müren arardik dalis yapan müsteriye birseyler göstere bilmek icin , magara dalislarinda ve derin riif dalislarinda cok rastlariz .....
Unutma ki bir söz vardir - denizden babam ciksa yerim

selamlar - rastgelsin
Yasin aman bu söz fii tarihinde kaldı balonu unutma
  Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları