Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > Amatör Balık Avı Genel Bilgiler > Meteoroloji,Navigasyon , Harita ve Denizcilik

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 19-04-2007, 10:55   #1
jellyfish
Oltacı

jellyfish kullanıcısının avatarı

Cool Kıyı kaptanlığı

3. sınıftayken çok kararlıydım kaptan olucam diye ve kıyı kaptanlığı için seçmeli derslerimiz vardı ama ben okulu bitirmek uğruna seçmeli dersleri seçemedim. Ama normal eğitimimizde de zaten navigasyon gibi bazı dersleri aldım..Kıyı kaptanı olabilmek için Kursa mı gitmek gerekir sınava mı girmek gerekir ? bilgisi olan varsa benimle paylaşabilir mi şimdiden teşşekkürler

gözde armağan

14.01.84

su ürünleri mühendisi

izmir
jellyfish Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 19-04-2007, 15:31   #2
katiti
Kaptan

katiti kullanıcısının avatarı

Şu anda kursa gitmek zorunlu değil. Aldığınız belge de zaten kıyı kaptanı değil, amatör denizci belgesi olacaktır. Her ayın ilk Çarşambası Denizcilik Müsteşarlığı sınav düzenler, ona katılarak amatör denizci ehliyeti sahibi olabilirsiniz.

Bunun dışında kurs yararlı olur mu derseniz, ben DEÜ Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü'nün düzenlediği kursa katılmıştım ve oldukça da memnun kalmıştım. Fakat siz okulda benzer konularda eğitim aldıysanız zaten kurs çok ilginizi çekmeyecektir. Bence buna kursun derslerini kendi bilgilerinizle karşılaştırarak karar verin derim.

Navigare necesse est...

2 metre de derindir, 20 metre de derindir...
katiti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-04-2007, 15:34   #3
Uzm.Dr.Rastgele
Guest

Sevgili Mert'in dediklerine bende katılıyorum.Eğer ilginizi çeker ise aşağıdaki linki incelemenizi tavsiye ediyorum...

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 19-04-2007, 17:34   #4
jellyfish
Oltacı

jellyfish kullanıcısının avatarı

Teşşekkür ederim öncelikle ,Kıyı kaptanlığıyla amatör denizci belgesi aynı değil diye biliyordum ve kıyı kaptanlığı için bazı dersleri alma zorunluluğu olduğunu ve istanbulda tuzlada sınavlarının yapıldığını duymuştum..?? Benim dediğim farklı birşey olabilir çünkü kıyı kaptanı olmak isteyenler zorunlu olarak o dersleri seçmişlerdi.

gözde armağan

14.01.84

su ürünleri mühendisi

izmir
jellyfish Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-04-2007, 10:34   #5
katiti
Kaptan

Sizin söz ettiğiniz yat kaptanlığı oluyor. Yat kaptanlığı için denizde belirli bir seyir miktarını tutturmuş olmanız gerekiyor. Daha sonra sınavlara giriyorsunuz. Bu da rakamları yanlış hatırlamıyorsam amatör denizci için kaptan olarak 4000 mil, kaptan yanında amatör denizci olarak 6000 mil idi. Rakamlar yanlış olabilir, akşam unutmazsam notlarıma bakar düzeltirim...

Bu kaptanlık belgesi profesyonel denizci olarak çalışabilmek için gerekli. Yoksa amatör teknelerde aranan birşey değil...

Navigare necesse est...

Eski 20-04-2007, 18:25   #6
gokseldbuga
Guest

ADEK nerden temin edilebilir? (amatör denizci el kitabı)
Sadece bu kitabı çalışarak sınav geçilebilir mi, kursa gitmek gerekli midir?

Mert'in bahsettiği kurs bu olsa gerek , ayrıca yararlı bilgiler mevcut

[Bu Adresi (link) Görme Yetkiniz Yok BEDAVA'ya Üye Ol Sitemizden Faydalan....]

Bu mesaj en son " 20-04-2007 " tarihinde saat 18:28 itibariyle gokseldbuga tarafından düzenlenmiştir....
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-04-2007, 23:22   #7
orca
Oltacı

selamlar goksel,
bir sure once uye olmus ama malum yogunluklardan takip edememistim forumu. donusum sana cevap vesilesi ile olsun.

Alıntı:
gokseldbuga tafarından gönderildi
ADEK nerden temin edilebilir? (amatör denizci el kitabı)
ADF'nun web sitesinden alintidir:

ADEK'i, kitapçılardan, internet ortamında kitap pazarlayan sitelerden temin edebilirisiniz; satış fiyatı her yerde 25 YTL'dir.

Amatör Denizci Yönetmeliği'nin öngördüğü müfredata uygun hazırlanmış olan kitap 272 sayfa, 23 Bölüm, 225 renkli fotoğraf ve şekilden oluşmaktadır.

ADEK'in kitapçılara dağıtımını PUNTO Kitap Hizmetleri Yayın Dağtım Satış Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi üstlenmiştir. Kitabı bulmakta zorluk çekerseniz lütfen aşağıdaki adresten bilgi alınız.

Punto Kitap Hizmetleri Yayın Dağtım Satış Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi
Çobançeşme Mahallesi, Altay Sokak, Numara: 8 Yenibosna, İstanbul
Telefon: (0212) 551 92 00

........................................

Ben internet subesi ile eft yapip kargo ile adrese teslim almistim, sorun yasamadim.

Sinava girmeye niyetliysen sana odunc de verebilirim Su anda nisan sinavina
girecek bir abimize odunc verilmis durumda mesela....

Alıntı:
gokseldbuga tafarından gönderildi
Sadece bu kitabı çalışarak sınav geçilebilir mi, kursa gitmek gerekli midir?
sinavda tum sorular bu kitaptan cikiyor, dikkatlice okumak yeterli. kursa falan gerek yok, zaten adb sinavina yonelik bir kurs da yok bildigim kadariyla...

gene adf'nun web sayfasindan alinti:

İçinde, denizciliğe bir amatör olarak ilgi duyan herkesin aradığı temel bilgilerin yer aldığı, Denizci/Yazar Sezar Atmaca'nın, uzmanlardan ve amatör denizcilerden oluşan bir ekiple birlikte hazırladığı ve Denizcilik Müsteşarlığı tarafından onaylanmış ADEK, üyemiz derneklerin etkin katılımıyla düzenlenen amatör denizci sınavlarının soru kaynağıdır.

WEB sitemizde yayımlanmakta ve geliştirilmekte olan ADB sınavı soru bankasının cevaplarını ADEK'te bulacaksınız.
orca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-04-2007, 12:11   #8
gokseldbuga
Guest

Onur öncelikle hoşgeldin seni burada görmek ne güzel, gerçi ben alıştığım üzere başka bir kullanıcı ismiyle bekliyordum ama bu daha güzel. Verdiğin bilgiler için teşekkürler.
Eğer işten güçten vakit bulursam ve de istekli olursam kitabı alır çalışırım , teşekkürler
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 23-04-2007, 22:17   #9
katiti
Kaptan

Göksel sınav kolay bir sınav, çoğu kişi bir kitabı çalışmadan da sınavı geçebiliyor. Ama kitabı almak iyi, çünkü teknede bulunması gerekli dokümanlar arasında adı geçiyor . Tabii bundan önce içerisindeki bilgileri de güzel bir şekilde sindirmek gerek...

Navigare necesse est...

Eski 03-08-2009, 16:02   #10
theghostkanx
Oltacı

herkese selam ben lise öğrencisiyim ve kaptan olmak istiyorum bu kıyı kaptanlığı dediğiniz ne oluyor acaba ???
theghostkanx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları