Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > Amatör Balık Avı Genel Bilgiler > Malzemeler ve Bakımları > Makara - Makinelerle İlgili Herşey

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 07-12-2005, 05:33   #1
ilhan
Kaptan

ilhan kullanıcısının avatarı

Varsayılan Hangi Makina

Üstatlar 2 adet makina ihtiyacım var biri kendim diğeri arkadaş için
makinaları hemdenizde hemde gölde sazan için kullanmak istiyorum göl çok önemli değil aslında genelde gölde elimle avlanırım.
Denizde ise istanbul boğazında karadan avlandığımdan iyi bir makinya ihtiyacım olacaksanırım.
Boğaz akıntısı bazen öyle bir oluyorki 150 - 160 gram kurşun sallamak gerekiyor birde balık geldiği zaman kuşun ve balığın ağırlığı + akıntının vermişolduğu ağılıklaberaber oltanın çekişi oldukça zoroluyor.

Makinada aradığım özellikler.
1. Kesinlikle kaliteli ve sağlam olacak bir kere alalım
2. Devir sayısının yüksek olması gerekiyor
3. 0.35 misine en 250 - 300 metre sarılabilcek
4. Sararken kolu yormayacak
5. Bu olsada olur olmasada kamışı hazırlayıp oltayı fırlattıktan sonra kolu
çevirdiğimizde otamatik olarak sarmaya geçmesi.
6. Bilyelerinin fazla olması tabi bu benim düşüncem nekadar çok bilye o kadar
kalite ve kolaylık demek ise tabiki.
7. Tabi en önemlisi sona yazılmaz aslında ama unutmuşum Fiyatı uygun
olacak

Aklıma gelenler bunlar. üstatların tecrübelerinden yararlanmak isterim.
ilhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 07-12-2005, 08:00   #2
balıkcı
Kaptan

balıkcı kullanıcısının avatarı

Merhaba İlhan arkadaşım ilk önce şunu sana söyleyebilirim kaliteli makina ucuz olmaz en azından yeni alamasın iyi bir makina için 70-150 euro arası bir miktar gerekli bu paraya sana önerebileceğim bir kaç makina var.
birincisi shimano titanos xt 10000 690gr ağırlığında 200m/0.45mm lik misina sarar deviri 4,3:1 üç bilyeli fiyatı 110euro.
İkincisi Abu garcia nın cardinal 178 csw serisi 650gr ağırlığında 300/0.40 lık misina sarar deviri 5,5:1 dört bilyeli 60euro.
tabiki daha değişik markaların,da iyi makinaları var.
son olarak bilyelerin çok olması o makinanın kalitesini artırmaz makinanın çok bilyeli olması önemlidir tabiki ama o bilyelerin nerelerde kulanıldığı daha önemlidir
size şöyle bir örnek vereyim bende sekiz bilyeli bir makina var 20 euroya yeni satın almıştım markası (inter fisch) ama bende başka iki bilyalı makina olan shımanonun yanına bile yaklaşamaz kalite ve kulanım olarak.
bence beş altı tane ucuz ve kalitesiz makinanız olacağına bir yada iki tane kaliteli makinanız olması daha iyi ve uygundur.
son karar tabiki sizin.
Sevgiler,saygılar
Selim Öner(balıkcı)
Eklenmiş Resimler
Dosya Türü: jpg 9a_12_s.jpg (24,1 KB, 420 Görüntülenme)
Dosya Türü: jpg 72_2.jpg (6,9 KB, 379 Görüntülenme)

Bu mesaj en son " 24-12-2005 " tarihinde saat 14:36 itibariyle balıkcı tarafından düzenlenmiştir....
balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-12-2005, 17:15   #3
HALDUN YALIMLI
SHARK

HALDUN YALIMLI kullanıcısının avatarı

Cool Kriterler

Selim abi orada makineleri satan kişilerin bilgileri çok fazla sanırım ama senden edindiğimiz bilgiler ışığında bizim burada malı satan kişilerden aldığımız bilgiler hem çok sığ hemde yanıltıcı olduğu kanısına vardım Örneğin makinede bilya sayısı arttıkça randımanı ve çekişi etkilediği söyleniyor ama bende bir makine var ismini yarın tekrar yazarım bu makinede 2 bilye var yüksek randıman alıyorum sende yazında buna değinmişsin zaten ayrıca teşekkürler.Bizim burada makine alırken ki kriterlerimiz ne olsun makine ile ilgili satıcıya ne tür sorular soralım? SAYGILAR
haldunyalimli@gmail.com
HALDUN YALIMLI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-12-2005, 18:04   #4
ilhan
Kaptan

Açıklayıcı bilgiler için Çok teşekkürler Selim kardeş.
Araştırdığım kadarı ile en iyi makina shimano ama hangi modelini almakta kararsız kalıyorum.
Tabi çok iyi modelleri var ama fiyatı çok pahalı beyendiğim modellerin fiyatı Burda 330 ile 630 ytl arasında değişiyor. Tamam kaliteli ama bu fiyatları bir makina için veremem.
Başka marka neler olabilir marka olması yeterli araştırmasını fiyat performans olarak kendim değerlendireceğim.
Eski 07-12-2005, 20:51   #5
balıkcı
Kaptan

Alıntı:
ACHILLES tafarından gönderildi
Selim abi orada makineleri satan kişilerin bilgileri çok fazla sanırım ama senden edindiğimiz bilgiler ışığında bizim burada malı satan kişilerden aldığımız bilgiler hem çok sığ hemde yanıltıcı olduğu kanısına vardım Örneğin makinede bilya sayısı arttıkça randımanı ve çekişi etkilediği söyleniyor ama bende bir makine var ismini yarın tekrar yazarım bu makinede 2 bilye var yüksek randıman alıyorum sende yazında buna değinmişsin zaten ayrıca teşekkürler.Bizim burada makine alırken ki kriterlerimiz ne olsun makine ile ilgili satıcıya ne tür sorular soralım? SAYGILAR
Sevgili balıkcı dostum her satıcı malını satmak ister tabiki burada malzeme satan yerlerden bilgi edinmek daha kolay yanlız bu kararları verecek olan yani malı satın alacak olan kişininde bu konuda deneyim ve tecrübesi olması lazım şu bakımdan bana senede 10-15 katalog gelir malzeme satıcılarından her katalogta 25.000 malzeme mevcut işte bu malzemelerden tercih hakkı bana kalır çünki her malzemenin randımanını vs gibi bilgileri katalogta mevcut şimdi senin soruna gelecek olursak ilk önce makinayı tanımak gerek bu makinayı hangi av şekli için kulanmak gerektiğni bilmek lazım mesela ben at çek için 650 gr lık bir makina almam çünki makina çok ağır at çek yaparken yorulurum ikincisi bu makinayı göldemi yoksa denizdemi kulanmak istediğim üçüncüsü ise bilye konusu bazı makinaların kendi içlerinde katagori ayrımları vardır mesela shımano btr iki bilyalı 99euro bu makinanın beş bilyalısı 124euro ve sekiz bilyalı olanı 179 euro burada bilye sayısı önemli tabiki son olarak satıcının malına vereceği garanti çok önemli satıcı bu malı satarken size bu malı denizde kulanabilirsin derse ve bu mala denizden yani tuzlu sudan zarar gelmez diyorsa o zaman makinayı alıp kulanırsın ve zarar gelirse malı satıcıya geri götürürsün o da vermiş olduğu garanti doğrultusunda malını geri almak zorundadır tabiki garanti belgeniz olması lazım tabi bu konular Türkiyemizde (şimdilik) zor biliyorum ama şunu unutmayın malı satacak olan onlar satın alacak kişi siz siniz tabiki daha sadece makinaladan bahsettik daha bir başka önemli konu olan kamışlar var bu konuları sıhatimiz elverdiği taktirde gelecek günlerde işleyeceğiz
Sevgiler, saygılar
Selim Öner(balıkcı)

Bu mesaj en son " 08-12-2005 " tarihinde saat 06:43 itibariyle balıkcı tarafından düzenlenmiştir....
Eski 07-12-2005, 21:02   #6
balıkcı
Kaptan

Alıntı:
ilhan tafarından gönderildi
Açıklayıcı bilgiler için Çok teşekkürler Selim kardeş.
Araştırdığım kadarı ile en iyi makina shimano ama hangi modelini almakta kararsız kalıyorum.
Tabi çok iyi modelleri var ama fiyatı çok pahalı beyendiğim modellerin fiyatı Burda 330 ile 630 ytl arasında değişiyor. Tamam kaliteli ama bu fiyatları bir makina için veremem.
Başka marka neler olabilir marka olması yeterli araştırmasını fiyat performans olarak kendim değerlendireceğim.
Balıkcı dostum sen hangi miktarda bir makina istiyorsan ne gibi bir av şeklinde bu makinayı kulanmak istiyorsan beni bilgilendir,ki bende sana ona göre tavsiyede bulunayım genelde shımano, abu, dam, penn, mıtchell,daıwa tabi başka makina üreticileri,de var bence bu markalar iyi malzeme üretiyorlar bunlardan bazıları üretimlerinin bir kısmını kore ve çin gibi ülkelerde üretiyor bu makinaları tavsiye etmem.
Sevgiler,saygılar
Selim Öner(balıkcı)
Eski 08-12-2005, 04:16   #7
aserkansatı
Guest

Ben makine olsun kamış olsu uzak doğu olmayanına rastlayamıyorum arkadaşlar.Tüm malzemelerim uzak doğu ve hiç memnun değilim.Avrupasını nereden buluyorsunuz?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 08-12-2005, 18:40   #8
ilhan
Kaptan

Alıntı:
balıkcı tafarından gönderildi
Balıkcı dostum sen hangi miktarda bir makina istiyorsan ne gibi bir av şeklinde bu makinayı kulanmak istiyorsan beni bilgilendir,ki bende sana ona göre tavsiyede bulunayım genelde shımano, abu, dam, penn, mıtchell,daıwa tabi başka makina üreticileri,de var bence bu markalar iyi malzeme üretiyorlar bunlardan bazıları üretimlerinin bir kısmını kore ve çin gibi ülkelerde üretiyor bu makinaları tavsiye etmem.
Sevgiler,saygılar
Selim Öner(balıkcı)
Selim kardeş ilk mesajda nasıl bir yerde hangi şartlarda makinayı kullanacağımı yazdım. Teşekkür ederim çok açıkayıcı bilgiler verdin.
sanırım makinaları ebey den alacağım çok burdan çok daha uygun fiyata geliyor. yazdığın diğer markalarada baktım ama sanırım en babası shimano. öyle görünüyor.
Bilgilerin ve tavsiyelerin için teşekkür ederim.
Eski 08-12-2005, 18:43   #9
ilhan
Kaptan

Alıntı:
aserkansatı tafarından gönderildi
Ben makine olsun kamış olsu uzak doğu olmayanına rastlayamıyorum arkadaşlar.Tüm malzemelerim uzak doğu ve hiç memnun değilim.Avrupasını nereden buluyorsunuz?

Bende çok anlamam aslında. kalitelidiye aldığım shimano makinamı orginal sanıyordum ama aldığım mağaza beni kazıklamış . sahte çıktı.

Bu sıralar ebay dan alış veriş yapacağım. makin için. daha önce yapmadığımdan bir yakınımdan (ebaydan geçinir kendisi ) ders alacağım.
Eski 10-12-2005, 06:37   #10
ilhan
Kaptan

Varsayılan Alacağım makina

Aşağıdaki makinayı almaya karar verdim.
sizce nasıl..

Shimano Stradic 8000FH

Yanıtla

Sosyal Paylaşım