Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK AVI > Dökümanlar ve Makaleler > Olta Avcılığı Dökümanları

Yanıtla

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 22-03-2008, 13:37   #1
walras
Kaptan

walras kullanıcısının avatarı

Varsayılan Dolunayda Balik Avlanirmi

başlıktanda belli.. dün gece sabaha kadar sadece 1 mırmır ve 1 yengeç ile döndük sebebi dolunaymıdır? bilgisi olanlar lütfen yazarlarmı?
walras Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links
Eski 24-03-2008, 14:51   #2
zinebird
Oltacı

zinebird kullanıcısının avatarı

Sanmıyorum ama ayın evrelerinin balıklar üzerindeki etkisini öğrenmek istersen Nasuhi kaptanın Solunar teorisi Adlı makalesini okumanı tavsite ederim.
Eski 25-03-2008, 08:10   #3
araştırıcı
Miço

Alper merhaba
sadece ay durumu değil mevsim ve denizin durumu, kıl, tüy, yün vs. önemli.... Bizim körfezde her yıl bu dönem kıyı balıkçılığında bir duraklama olur... Bunu teyid etmek için İskenderundaki iki balık halini gezebilirsin... kıyı ve olta balığı yok denecek kadar azdır... 20-30 kulaçtan bile tek tük balık çıkar... Ama özel alanlarda avlarsan ihtimal biraz daha yüksektir... Özel alan derken avlananların sonuçlarını her hafta görebilirsin (o arkadaşlarımıza da bereketli ve keyifli avlar dilerim)

Neyse;
Balık yakalamayı tek bir nedene indirgememek gerektiği gibi yakalayamadığında da tek bir neden düşünme...
En güzel dileklerimle...
Selamlar..
İskenderundan Yumurtalık' a...
araştırıcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-03-2008, 10:52   #4
walras
Kaptan

leven abi..balık alamadığımız yer iskele idi.. her zaman iyi balık yapardı orası.. dolunaya denk gelince ilişkili olduğunu düşündüm.. bende o arkadaşa bereketli avlar diliyorum..1940 kilo balık tutmuştur şimdiye .. sağolsun gözümüzü gönlümüz açıyor avlarıyla..
Eski 25-03-2008, 11:24   #5
araştırıcı
Miço

Haklısın Alper... Bende bu hafta sonu özel bir yerde şansımı denedim... Muhtemelen benim gördüklerimi sende görmüşsündür..
-deniz cam gibiydi
-hiç hareket yoktu (dalga, çalkantı vs)
-balıklar su içerisinde net olarak seçilebiliyordu
-gurup halinde dairesel (yatarmış gibi) hareketler yapıyorlardı ki bana göre yumurta bırakıyorlardı.. Çok güzel ve etkileyici bir manzaraydı...
-ara ara yazılı orkinos geziyordu...

bir iki tane vahşi etçil adam çarpma ile bunlardan iki adet balık aldı...

Pazar akşamı bölgede avlanan diğer arkadaşlardan aldığım havadislere göre (yumurtalık-iskenderun arası) sadece tekne ile sırtı çeken birkaç arkadaş ve sitemize renk katan arkadaş dışında balık yakalayan yoktu....

Bu dönem bizim bölgede bir duraklama olur... (şubat-mart ayları)
Nisanda ve mayısta tekrar hareketlenme başlar... Kofanaları o zaman daha saldırgan ve istekli görebilirsin...

Kıyıdan levrek avıda verimli olur....

En güzel dileklerimle..
Selamlar...
Eski 25-03-2008, 18:08   #6
walras
Kaptan

sabırsızlıkla saldırgan kofanalarla savaşmayı bekliyorum.. bakalım galip kim çıkacak
Eski 25-03-2008, 23:25   #7
Teaser
Kaptan

Smile Sevgili Alper

Bütün balıklar mutlaka dolunaydan etkileniyor.Ama emin ol Lüfer ailesi en az etkilenen familyadır.Sadece yemlenme zamanına ve avlağına dikkat et.Havayı kokla.Lüferler yakında kıyım yapıyorsa mutlaka havada koku değişir ama tarifi zor bir koku.Birde bu lüferler rüzgarı arkasına alıp kıyıya yaklaşırlar.Yani avlanacağın yeri biraz buna göre seç.Gittiğin kıyı rüzgarı hafif çapraz da olsa yiyorsa şansın artar.En azından benim boğazda tecrübelerim bu doğrultuda.Birde lüferler her zaman gittikleri yerlere uğramayı çok sever.Yani çok tutulan avlaklarda sabah ve akşam yemlenmeyi severler.Ama güneş ışığını birazcık görmesi gerekir.Fakat sizin oralarda artık kofanalar Sırtıkara'ya dönmeye başlamışlar.Yani küçük sürüler halinde avlanıyorlardır.Ben kofanadan büyüğünü hiç tutamadım.Onların davranışları büyüdükçe değişir mi pek bilmem.Sevgiler...

DUR YOLCU , BİLMEDEN GELİP BASTIĞIN BU TOPRAK, BİR DEVRİN BATTIĞI YERDİR.

EĞİLDE KULAK VER BU SESSİZ YIĞIN ,BİR VATAN KALBİNİN ATTIĞI YERDİR.
Teaser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-03-2008, 08:03   #8
araştırıcı
Miço

Merhaba Nedim Bey...
Alper in yazdığı gibi hepimiz sabırsızlıkla bekliyoruz... Fakat bölgemiz için bir gerçeğimiz var:HER GEÇEN YIL BALIK MİKTARI AZALIYOR.....
Lüfer için yazdıklarınız bizim bölge içinde genel olarak doğruluk gösteriyor... Sırtı kara hayvanı için etrafta geziniyor olması yeterli... Sahte balığı yakınına attığınızda hiç tereddüt etmiyor.. Bu hayvan sabah ve akşam gün dönümlerinde daha etkin av yaparken, deniz hareketli ise gün içerisinde de bereketli av verebiliyor...
Özet olarak Kofana ve sırtı kara hayvanı gözü kara, cesur ve agresif bir balık olarak sahte balığa, yörede gagalı sardalye olarak tanınan sardalye türüne ve parça sardalyeye keyifli avlar yaptırıyor....
Unutmadan, yakaladıktan sonra sağınızı solunuzu kaptırmayın!, koparır
Selamlar...
Eski 26-03-2008, 12:57   #9
Teaser
Kaptan

Smile Sevgili Levent

Emin ol balık miktarının azaldığı her geçen gün Çanakkale Boğazı'nda bile belli oluyor.Kaldı ki burası balıkları akın sırasında dar bir geçiş alanı ve sıkıştırması daha kolay oluyor.Bunu bilen Gırgır ve Trol'cüler balık bulucular sayesinde balıkları daha kolay tesbit edip hemen çeviriveriyorlar.Sonuç onlar için güzel ( parasal açıdan ) oluyor da , geleceği kimse düşünmüyor.Kofana ve sırtıkara'ya gelince ; demek Lüfer ailesi büyüdükçe Levrek gibi kazandığı tecrübeleri avlanma şekline yansıtmıyor.Herhalde canavar olmasından kaynaklanıyordur.Zaten biz burada avlanırken yakaladığınız lüferi başka bir lüfer tarafından kesilmiş bir şekilde bile çekebiliyoruz.Yani bu canavarların kendi arkasını bile kollaması gerekiyor.Sizin gagalı sardalye dediğiniz herhalde zargana olmalı.Barakudalar da meğerse iskarmoz'muş.Bunu da yeni öğrendim.Ben barakuda denen balığı farklı bir balık zannediyordum.Karadeniz'de zargana dedim mi acayip bakanlar olmuştu bana.Meğer orada da sarkan mı sargan mı öyle bişey diyorlar.Yöresel adlardan daha çok sanırım literatürdeki isimlerini kullansak daha doğru olacak gibi geliyor bana..Zira herşey karmakarışık oluyor.Yine Lüfere dönersek dediğiniz doğru ; lüferin dişlerinden sakınmak gerekiyor.Parmağı kaptırmamak için bir kargaburun pense ile iğne çıkarılırsa daha iyi olur.Levrek içinde böyle bir gerçek var.Çok bilen vardır ama ben yine de belirteyim : Levreğin de solungacının üst kısmındaki koyu renkli kısımdan ( kulak da denilir) tutmamak gerekiyor.Zira çok keskin oluyor ve parmak feci kesilebilir.Bu yüzden iğneyi çıkarırken solungacın alt çene kısmına iki parmak takılıp çıkarılır.Ama biraz nazik olmakta fayda var zira parmakları hayvanın beynine sokmamak gerekir.Sevgiler...

DUR YOLCU , BİLMEDEN GELİP BASTIĞIN BU TOPRAK, BİR DEVRİN BATTIĞI YERDİR.

EĞİLDE KULAK VER BU SESSİZ YIĞIN ,BİR VATAN KALBİNİN ATTIĞI YERDİR.
Teaser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Yanıtla

Sosyal Paylaşım

Konu Araçları
Görünüm Modları

Gönderme Kuralları