Geri Git   RASTGELSİN AMATÖR BALIKÇILIK FORUMLARI > BALIK AVI > TATLI SU AVI

TATLI SU AVI Tatlı sularda olta ile yapılan avlar hakkında herşey.

Anket Sonuçlarını Görüntüle: Sportif Olta balıkçılığı yapmak için hangi avlak tercihiniz olur?
Halka açık kontrolsuz avlaklar 5 50,00%
Ücretlendirilmiş kontrollü özel avlaklar 5 50,00%
Oylayanlar: 10. Bu ankette oy kullanamazsınız

Konu Araçları Görünüm Modları
Eski 03-09-2012, 15:27   #1
MuZiP_06
Oltacı

MuZiP_06 kullanıcısının avatarı

Arrow Göl ve barajların özel avlak yapılması

Değerli avcı dostlarım ve Üstadlarım;
Başka bir forumda paylaştığım konumu birde burda paylaşmak istedim,konuda adı geçen Vedat amcayı sizlerde tanıyormusunuz bilmem fakat cok değerli bir üstadımızdır.Kendisinin buna benzer bir konusu olmuştu ondan esinlenerek bende hep hayalimde olan bu konuyu acıp görüşlerinizi almak istedim.İşte konu;
Merhaba değerli avcı dostlarım.Hepimizin az cok tanıdığı bildiği Vedat Amcamızın özel avlak projesini okuduktan sonra bende bu yazımı sizlerle paylaşmak ve görüşlerinizi almak istedim.Belki bu projeyi düsünen gerekli altyapısı ve çevresi bulunan kişilerin de dikkatini çeker bu konu ve belki hayata geçer diye ümid ediyorum.
Sevgili vedat amca, sazan team başlıklı konunuza hayran kaldım.Benimde hayalimde olan kafamda hep tasarladığım bir mevzu idi.Fakat ben sadece bir bölge olarak degil bütün il ve ilçelerimizdeki özelleştirmeye uygun baraj , göl,gölet ve akarsularda bu bölgelerin devlet tarafından belirli şahıs ve kurumlara avlak olarak kiralanmasına müsade edilmesi hayali içerisindeyim.
Şu an sesleri duyar gibiyim;e be adam delimisin bi özelleşmedik oralar kaldı oralarda özeleşsinde oralarada giremeyelim diyenleri duyuyorum şimdiden.Hatta bu duydugum en saçma fikir diyenleride . Fakat aşagıdaki maddelere uygun, uygun müessese ve kişilere kiraya verildiğini düşünün birde.(misal Vedat amca )
a) Bölgeyi kiralayan şahıs veya kurumun asli görevi;kiralanan göl , gölet veya barajın izinsiz ve tebliğ dişi av a karşı özel güvenlik sistemleri ile korunması.(ki buradan para kazanacak kimse zaten yasak av yaptırmaz)
b)Kiralanan bölgede limitler dısında ve olta başı sadece bir iğne kullanılmak kaidesi ile avlanılmasına müsade etme ve kişi başı en fazla 2 adet olta atılmasına müsade edilmesi.
c)Bölgede kesinlikle ağ,tırıvırı ve benzeri doğaya ve çevreye zararlı av malzemelerinin kullanılmasını engelleme.
d)Bu kiralanan alanlarda,su kenarlarına,ahşap avlak iskeleleri kurularak , göl veya barajın gerek kontrolunu kolaylaştırmak gerekse avlakta doğal ortamı korumak.(Bu aynı zamanda ben para verdim girdim kardeşim istediğim yerde atarım deyip gelip başkasının burnunun dibinde olta atan duyarsız avcılarıda engeller.)
e)Avlak çevresinde belirli noktalarda Su ve WC bulundurulması.
f)Avlak çevresinde atık kovaları ve konteynırları bulundurulması.
g)Avlak çevresini kirleten avcı ve vatandaşlara idari para cezası
uygulanması.
h)Göl çevresinin bölge habitatına uygun ağaçlandırılması ve bu ağaçların bakımı.
ı)Avlaklara avlanma belgesiz girişlere izin verilmemesi.(Tabi inşallah eğitim dışı belge verilmez)

Evet arkadaşlar daha bircok madde eklene bilir.Ücretli girilecek olması biraz sıkıntılı görülebilir,bu ücretlendirme gerekli kurum ve kuruluşlar tarafından önceden belirlenir ise kiralayan şahıs veya kurum kafasına göre fahiş fiyatlarla avcılık yaptırmaz.Elbet 1 veya 2 lira gibi ücretler bukadar hizmet sunulması karşısında beklenemez.Buda durumu iyi olmayan avcı doslarımızın her hafta ava gitmesini zorlaştırır fakat en azında ayda bir veya iki kez gittikleri avlaktan buyuk trofe balıklar yakalamışve avın keyfini alarak dönerler.Başka avcıların duyarsız ve umarsız davranışlarından uzak durur bu tür sorunlar olustugunda görevliler tarafından çözüme kavuşturulmasını sağlarlar.Avlaklara eşiyle ailesiyle guven içinde gidebilirler.Tuttukları balıkları (limitler dahilinde) afiyetle yiyebilir veya sportif amaçla avlananlar balıkları göle zarar vermeksizin sala bilirler.Özelleşen bölgelerin stabilize ve bozuk yolları daha iyi hizmet sunma amaclı asfaltlana bilir ulasım ı kolay hale getirile bilir.Buda zorlu hava sartlarında ,altında 4*4 araç bulunmayan avcıdostlarımızında daha rahat bir şekilde avlaga ulasmasını sağlaya bilir.Göldeki canlı yasamı korunur ve devamlılıgı saglanmış olur.
Biliyorum bir cogumuz özelleştirmelere karşı gelsede kolaylıklarını ve avantajlarını da biliyor ve kullanıyoruz.Bunun avlaklarımızda da işe yarayacağını düsünüyorum.Bizim toplumumuzun bilinçlenmesini veyahut devletin yasak avlanma ve avlaklara gereken değeri vermesini beklersek ne buna bizim ömrümüz yeter nede o sular bu tahribata dayana bilir.
Bunun yanısıra bu özelleştirmeleri tüm yurdumuz ve ulusal boyutta da dusunurisek;

a)Başta buyuk kentlerimizde başlayan bu projeler başarıları göründüğü taktirde hiç emek ve çaba harcamaksızın tüm yurda yayılır buda tüm yurttaki baraj,göl,gölet ve akarsuların korunmasını sağlar.
b)Başta buyuk şehirler olmak üzere bir çok il ve ilçedeki suların kalitesi artar çevre kirliliğinin önemli ölçüde önüne geçilir.
c)Tüm yurtta yasal avcılık zorunlu hale gelir ve belgesiz avcılık engellenmiş olur.
d)Bir çogumuzun bildiği gibi bir çok göl ve barajımızın etrafı kurak ve çorak bu bölgelerin ağaçlandırılmasına katkıda bulunmak.
e)Yapılan ağaçlandırma ve temizlik çalışmaları sayesinde su altı oldugu kadar su üstü canlılarında göl çevresinde ikametini sağlamak ve doğal hayat çeşitlliğini artırmak.
f)Artan kuş , bitki , ağaç ve tatlı su canlıları sayesinde fotoğrafcılık , kamp çılık ,doğa sporları vb faliyetlerin artması.
g)Yerli ve yabancı turislerin avlanma ve gezi amaçlı yurdumuzu ziyaret etmeleri.

Evet arkadaşlar benlar benim düsüncelerim.Bu düsünceleri hayata gecirebilecek maddi yonden cok kuvvetli bir çok avcı iş adamımız oldugunu Yaban Tv izleyenleri görüyordur.Ve bu avcı iş adamı veya bürokrat kişilerin yurdumuzun bütün illerinde yeteri kadar oldugunu da biliyoruz.Yani bu proje aslında hayata geçmiyecek birşey değil ve aynı yurdumuzdaki birçok sey gibi başarıya ulasıldıgı bir kere görüldümü gerisi çorap söküğü gibi peş peşe gelecektir.
Yorumlarınız bekliyorum saygılarımla...

YABAN A SAYGI KENDİNE VE GELECEK NESİLLERE BRAKILAN MİRASTIR
Hürkan Çoban
İkamet/Ankara
25/06/1981
0Rh+
MuZiP_06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla
Sponsored Links

Sosyal Paylaşım

Gönderme Kuralları